Ana sayfa Makale Tasarımın dili ve ruh hali: LG G3

Tasarımın dili ve ruh hali: LG G3

0

Kapak görseli: Marcel Duchamp’ın eseri.

Gücünü genelde Post-modenizim ve futurizim’den alan LG‘nin beğeni toplayan akıllı telefonu, G3‘ün gücünü bunalım dönemlerinde ortaya çıkan bir sanat dalından almış olması beni oldukça etkiledi ve şaşırttı. LG‘nin tasarımcıları cihaz üzerinde ağırlıklı olarak dadacı bir tutum sergileyerek, diğer üreticilerin oldukça titiz olduğu estetik anlayışlarını bir duvar gibi yıkmayı başardı. LG‘nin dadaist akıllı telefonu G3, ile ilgili başlıkta belirttiğim; “kafası karışık” sizlere olumsuz anlam yüklemiş olsa da aslında bu karışıklık konusu LG G3‘ün nasıl bu kadar iyi satış grafikleri yakaladığının bir göstergesi. Elbette, kullanılan yazılım ve teknolojiler bu grafikte fazlasıyla etkisi olsa da, LG G3‘ün asıl başarısındaki neden tasarımdaki ince ayrıntılar ve bu ayrıntıları, kullanıcıyı yormadan icra etmeleri olumlu bir tasarım yöntemi. 

LG G3, neden dadaist?

Dadaizim’e baktığımızda, her sanat hareketinde olduğu gibi tek bir cümle ile sanatının içeriğini dolduramayız. Genel olarak dadacılığa baktığımızda sanat ve estetiğin dışarısına çıkmak gibi bir değerlendirme yapabiliriz. Bununla birlikte, dadacılık aslında bir sanat biçimi değil bir ifadedir. LG G3‘ü elimize alıp baktığımızda, dadaizim’de çok karşımıza çıkan otoriterlik ve hakimiyetçi bir yapı ortaya çıkıyor. Hakimiyetçi yapı, cihazın çerçevesinden arka kasasına doğru biraz daha “yumuşayarak” kullanıcısına güven veriyor. Elbette verilen bu güven altyapısı cihazın bu kadar iyi satış grafiklerine ulaşmasının ilk nedenlerinden. 

Dadaizim’de, sanat değil nesne ve bilgi önemlidir. üretilen her eser veya ürün, bir bilgi nesnesi olmakla birlikte, esere ilgi duymak için önemli olan; onu sevmek veya sevmemek değil kişinin onunla ilgili bilgisinin olup olmamasıdır. LG, bu kavram içerisinde kendisine has bir kitle yakalamak istiyor.Tıpkı Apple‘ın yakaladığı gibi, ne üretilirse üretilsin, “nedensiz olarak” tercih kullanmaları için oluşturulan bir altyapı LG tarafından tasarlanmış. 

LG G3‘ün dış tasarımına bakılırsa; dadacılıktan gelen “optimist görünüm fakat pesimist olmak” kavramını iyi bir şekilde temsil ediyor. LG G3‘ü satın almak isteyenler ve cihazda gözü olanlar için söyleyebilirim ki; bu cihaz gündelik ruh halinizi oldukça etkileyecek. 

 

Yaklaşık bir haftadır kullandığım LG G3‘ün ana ekranına bakıyoruz. Arayüzünde dadacılık değil, futurist etkiler barındırıyor. Az önce LG G3 için belirttiğim “optimist görünüm ancak pesimist olmak” etkisini kırmak adına yapılmış küçük bir hamle. Ancak, LG G3‘ün karışıklığı devam ediyor. Dikkat çeken, ancak dikkat çektiği kadar rahatsız etmeyen bir tezatlık cihazda uygulanan ana tasarım dili.  Ana ekranda, gördüğünüz gibi arayüz tasarımı diğer firmalardan daha çok yatay hamleler ile hareketlilik sağlanıyor. çabuk menü girişleri, telefon rehberi sıralaması enine hareketlilik sağlarken, saat ve hava durumu gösteren etiketler de aynı şekilde sağladığı hareket kullanıcıda olumlu etkiler bırakıyor, ayrıntıcılık kişinin G3‘ü kullanımını da etkiliyor.

 

G3’ün arayüz tasarımındaki diğer futurist tasarım. Ana ekranın aksine boylam olarak hareketlilik sağlanıyor. LG G3 için “kilit ekranı” olan bu arayüz, parmak hareketleriyle tıpkı ana ekrandaki gibi enlem olarak açılıyor.

LG G3’ün tasarım yapısına YouTube‘daki inceleme videomuzda göz atmış ve incelemiştik. Sizler için G3’ün sanat altyapısını ele alarak aslında cihazın neden tercih edildiğini bu yönden bakmak da faydalı olabilir. Daha önce de yazdığım gibi, bu tip teknoloji cihazları aslında yazılım ve kullandığı teknolojiden çok, icra edildiği tasarım sanatı sayesinde satış rekorları kırmakta.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here