Ana sayfa Donanım Tasarımın dili ve ruh hali: GS70 2QE Stealth Pro Red Edition

Tasarımın dili ve ruh hali: GS70 2QE Stealth Pro Red Edition

0

önemli not: Görselleri, dizüstü bilgisayarımda yaşadığım Photoshop sorunsalları nedeniyle yakışıklı hale getiremedim, şimdilik idare edin:)

Oyun dizüstüleri, yüksek altyapı teknolojileriyle sadece oyun severlere değil aynı zamanda tasarım işleriyle haşır neşir olan kişiler için de oldukça uygun bir cihaz. Fakat yeni nesil taşınabilir cihazlara nazaran ağırlık konusunda, bir halteri andıran dizüstüler, tasarımcı olarak kullananları zorluyor. Bir tasarımcı veya tasarım eleştirmeni için oyun dizüstülernin tasarım prensipleri büyük ölçüde bir sınav, çünkü MSI gibi oyun dizüstüsü tasarımcıları, tasarım hareketlerini genelde futurizmden alsalar da hikayeleri biraz karışık olur. Dizüstünün bütün donanımlarının üst seviyede çalışabilmesi için bazı tasarım hilelerine başvurulur, bu görünümde biraz karmaşık bir yapı ortaya çıkartır.

Diğerlerinden biraz farklı tasarlanmış bir MSI geldi çalışma ofisimize. Diğer dizüstülere oranla daha minimalist olarak tasarlanan MSI GS70 2QE Stealth Pro Red Edition, materyal hilesiyle daha farklı görüntü kalitesi, ısınma oranı ve kullanım kalitesi sağlıyor. Materyal konusuna girmişken, gözlemlediğim kadarıyla materyal konusunu irdeleyelim; cihazda metal-alüminyum ve açıkçası çözemedim farklı bir materyal kullanılmış. Sadece metal-alüminyum karışımı olan bir ürün olsaydı yumuşaklığı ve hissiyatıyla daha farklı bir sunumu olurdu. His açısından dokunulduğunda metal hissi verse de oldukça yumuşak bir yapısı var. Bunun nedeni, benim tasarım olarak algıladığım kadarıyla ürünün, sıcak havalarda ısıyı çekmemesi ve aynı zamanda işlemcisinin yaratacağı ısının da dışarıya yalıtılmasını sağlıyor. Demek istediğim, GS70 2QE Stealth Pro Red Edition, materyali sayesinde ısıyı bünyesinde tutmuyor ve dış etkenlerden oluşan ısınmaları da engelliyor. Isınma konusunda tabi donanım ve yazılım açısından yetenekleri var, bu konuda Newtech dergisinin editörü daha detaylı bilgiler verecektir. Tasarım açısından bakıldığında yüzeye konulduğunda cihazın oval halde yüzeyde durması, yükseltili bir platformda kullanmasanız da ürünün ısınmasını engelliyor. Tabi bu sürekli kullanımlarda cihazı biraz yorabilir, iyi davranmak için yine de yükseltili platform veya soğutucu bütün dizüstüler için gerekli. Kısacası yaz kış, buz gibi bir GS70 2QE Stealth Pro Red Edition sizi bekliyor.

 

Görseldeki ekranın üstten açısına dikkat edin. İçe doğru olan ısım, sivri kenarlara sahip, dışarıya doğru daha oval ve yumuşak çizgiler barındırıyor. Fotoğraftaki ışıklar da bu konuda çok iyi somut bir örnek olmuş. Size daha iyi gösterebilmek için, cihazın arka yüzünü güneşe koydum ve oyuncuların en sinir olduğu durum olan güneş yansımasıyla ilgili bir inceleme yapmak için. Görselde, cihazın arkasında pencere var. Pencereden güneş yansıyor, aynı zamanda güneş odanın diğer kısımlarına yansıyarak cihazın yüzeyinde parlamalara neden oluyor. Tek kısım hariç; MSI GS70 2QE Stealth Pro Red Edition’ın ekranı. Cihazın ekranındaki çerçeveler, hissedilmeyecek şekilde birbirilerine zıt olarak açılandırdığı için ışığı içeriye değil dışarıya yansıtıyorlar. 

Görselde dikkatinizi çeken, ekranın içerden dışarıya doğru ovalleşmesi ve yumuşaması, hem dışarıdan gelen ışığı düzgün bir şekilde savurmasını ve aynı zamanda ekranın ışığını doğru koordinatlarla size ulaşmasını sağlıyor. Bu tasarım hilesinin aynısı LG’nin yeni nesil konsept ürünü olan Art Slim TV’lerde uygulanıyor. Ekranda uygulanan hareketlerle ve incelikle görüntüler ve ışıklar daha pigment kaynaklı hale geliyor, ışığı daha olumlu yansıtıyor.

Bu görselle ilgili son olarak, ekranın altındaki menteşeye de hoparlör yerleştirilmiş. Bu tasarım neredeyse 3D ses deneyimine yakın bir ses kalitesi sunuyor. İlginç olan ise, iki farklı yerden gelen ses çarpışıp bozulmalara neden olması gereken yerde, iki farklı kaynaktan gelen sesin hiç çarpışmadığını gözlemledim. Başarılı.

 

 

Şimdi, “bu anlamsız açıyı neden çekmiş bu?” diye düşünüyorsanız, bu kısımda özellikle tasarımcıların ve makrolara dayalı oyun oynayan kullanıcıların çok hoşuna gidebilecek bir özelliği gösterdim. Kişisel olarak, Ultima Online gibi makrolara dayalı oyun oynuyorken ctrl, fn, x, y, x gibi tuş kombinasyonları kullanırken oldukça zorlanıyordum. örneğin ctrl+r komutu kullanacak olursam ctrl+e+r+f+g gibi saçma-sapan komutlar uygulardım. Burada, MSI GS70 2QE Stealth Pro Red Edition‘daki ölçüler nedeniyle klavyeye bakmaksızın anlattığım gibi çok tuşlu komutları klavyeye bakmadan veya benim gibi saçmalamadan verebiliyorsunuz.

 

MSI’ın minimalist anlayışına başka bir açıdan bakış. Işığın ekrana yansımasını göstermek için iyi bir örnek. Ekranların arkasına yansıyan ışıklar da ekranın görüntü kalitesini etkiler. çünkü cihazlarda kullanılan hiçbir materyal, ışığı tam olarak engellemez, aslında arkadan yansısa bile güneş ön panele, yani baktığınız ekrana yansıyarak görüntü kalitesini düşürür. MSI, uygun materyal açılarıyla – biraz da rengin yardımıyla- güneşi içe yansıtmadan soruşturuyor. 

 

MSI GS70 2QE Stealth Pro Red Edition‘daki tuşlara gelirsek, bu konuda MSI’ı biraz eleştireceğim. Eleştirmeden önce yazı işleriyle haşır neşir olan kullanıcılar için çok iyi bir tasarım özelliği var. MSI’daki tuş aralıkları ve konumları tıpkı daktilodaki gibi. Yani tuşların birbirilerine olan yakınlığı ve uzaklığı, konumu daktiloların açılarıyla eşit. Daktilolar, yüksekliği ve tuşların konumu şimdiye kadar üretilen klavyelerin ergonomik açıdan oldukça üstünde. Yazı yazma konusunda hala daktilo kadar ergonomik bir tasarım üretilmedi.

Eleştiri ise, tuşların tipografik yapısına.Oyun dizüstüsü olduğu için genel olarak bilim-kurgu filmlerinde yer verilen tipografilere ağırlık verilmişken, bu tipografi çeşitinin aynısı StarWars’ta kullanılıyordu. Aslında biraz eskide kalan bir tipografi tasarımıdır, Geleceğe Dönüş filminin afişinde de uygulanmıştı. Bu konuda, tasarımıyla hiç uyuşmayan bir tipografisi var. Minimalist bir cihaza, daha genel bir tipografi yakışırdı.

Son olarak, cihazın ilginç ağırlık merkezi, bilgisayarın ağırlığını yatay şekilde dağıtıyor. Yani, ürün çantadaki halinde ağırlığının yarısından fazlasında düşüklük sağlarken, normal kullanım formundayken kendi ağırlığına geri dönüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here