Ana sayfa Haber Tasarımın dili ve ruh hali: Galaxy Note Edge!

Tasarımın dili ve ruh hali: Galaxy Note Edge!

0

 

 

Samsung son dönemlerde ürettiği teknolojilerde uyguladığı tasarımlarla ilgi çekmeyi başarıyor. İlk olarak Curved TV‘ler, ardından gelen Curved monitörlerin ardından CES 2015’te tanıtılan Iron Man için üretilen Galaxy‘ler, Samsung’un yeni tasarım anlayışıyla ilgili fikirler edinmemizi sağladı. Samsung’un sıradaki teknolojilerinin nasıl bir tasarımla sunulacağı ile ilgili büyük ipuçları sağladı. Curved TV’ler henüz fazla tanınmıyorken, “marjinal” sayılabilecek bir tasarım anlayışı biraz yabancı gelse de, sıradaki Samsung UHD TV’lerin ana akım tasarım dilinin Curved olacağını duyduk ve Samsung bu anlamda satın alması daha mümkün olan Curved monitörleri piyasaya sundu. Böylece Curved tasarım anlayışı Samsung tarafından ana akım hale getirildi. Görünüşe göre, artık Samsung ürünlerinin büyük bir kısımı Curved tasarımlı olacak.

IFA 2014’te tanıştığımız ve tıpkı eski Curved UHD TV‘ler gibi marjinal tasarıma sahip Note Edge, “kavisli akıllı telefon” yakıştırmalarına maruz kalsa da Galaxy Note Edge’deki tasarım hareketlerinin hiç kavisli, yani Curved tasarımla alakası yok. Edge tasarım, tamamen Salvador Dali’nin üzerinde eserleri olan sürrealizm’in getirisi olan bir tasarım hareketidir. Edge’in tasarım hareketine, sürrealizm’deki “kendiliğinden” kuralına bağlayabiliriz. Kendiliğinden resim, kendiliğinden çizimler, kendiliğinden şiirler sürrealizm’in ana başlıklarındadır. Kendiliğinden tasarımdan söz edecek olursam; bir hareketin veya bir sürecin beklenen hamlenin dışında yaptığı harekete “kendiliğinden tasarım” denir.  Bir kağıda düz çizgi çekin, beklentinin dışarısında çekeceğiniz devam çizgisi “kendiliğinden” kavramına sunabileceğim en somut örneklerden bir tanesi. Note Edge‘in tasarımı, kavisli bir tasarıma sahip olsaydı, cihazın üzerinden, altından veya kenarlarından mutlaka benzer bir hareketle benzer tasarımın uygulanması gerekiyordu. Cihaza baktığınızda sol tarafında alışıla gelmiş telefon tasarımı, sağ tarafına baktığınızda ise, pek aşina olmadığımız bir tasarım hareketi, Note Edge‘i sürrealist yapan sebeplerden bir tanesi.

 

Sürrealizm tasarımlar kökenini, algıları alt-üst eden dadacılıktan alıyor. Sonraki dönemlerde sanatçıların da katkılarıyla sürrealizm, troçkist, marksist hareketlerden de bazı temeller topladı. Bunu en iyi yapan sanatçı ise Salvador Dali’dir. Note Edge‘de de Salvador Dali hareketlerini somut bir şekilde görebiliyoruz. Samsung’un bu şaşırtıcı tasarımı, Galaxy S serilerine uygulanarak ana akım tasarım hareketi halini alacak. Böylece Samsung, tasarım konusunda yapılan eleştirilere böylece cevap vermiş oldu. Eğer bir Galaxy Note Edge almak niyetindeyseniz, sürrealist bir cihaz alacağınızı şimdiden söylemeliyim.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here