Ana sayfa Haber Tasarımın dili ve ruh hali: Galaxy Note 5

Tasarımın dili ve ruh hali: Galaxy Note 5

0

Samsung Galaxy Note 5 piyasaya sürülmesiyle birlikte tasarımı da genel olarak beğeni topluyor. Gözüme çarpan tasarım yanlışlarıyla birlikte tasarım mucizeleri de var bu yazıda bütün tasarım ayrıntılarına ışık tutacağız. Galaxy Note 5, arka tasarımıyla, firmanın yeni tasarım anlayışı olan “Edge” tasarıma sahip, ön paneli geçmiş nesil Galaxy Note serilerine oldukça benziyor fakat şüphesiz ki Note 4 ve öncesine göre çok daha küçük bir model. Aslında inç olarak boyutu aynı, 5.7 inç. Bunu da çerçeveyi küçülterek gerçekleştirmiş Samsung, Note 5 için güzel bir hamle. 

Samsung‘un tasarım dili olan Edge tasarımı tamamiyle bir risk. Edge tasarım, sanat dallarındaki sürrealizm’e fazlasıyla denk geliştirilmiş. Sanki bir Salvador Dali taplosu, tamamiyle risk çünkü geçmiş dönemlerde tasarlanan sürrealist cihazlar, mimariler genellikle başarıya ulaşamadı. Galaxy modellerindeki Edge tasarım başarıya ulaşırsa eğer bu gerçekten bu tasarım dili açısından bir ilk olacak. özellikle Note Edge‘in sürrealist etkisi fazlasıyla büyük, tasarım açısından pek aşina olunmadığı için kullanıcılar ilk başta pek fazla rabet göstermedi. Bu konuyla birlikte özellikle Samsung, bu tasarımından bahsederken en büyük yanlışı yapıyorlar: Edge tasarım, kesinlikle kavisli tasarım değildir, tasarım dilindeki anlamları “köşe”, “kesik” ve “üstün düzey” olarak tanımlanır, genellikle mimaride kullanılan bir tasarım hareketidir. Kavisli tasarım için devamlılık, belirli bir çizgiden hareketin eğime ulaşması ve denge önemlidir. Edge tasarımda dengeden veya devamlılıktan bahsedilemez. 

Galaxy Note 5‘in arka yüzeyini kaplayan Edge tasarımda ise bir mucizeden bahsedebiliriz: denge! Edge gibi kenar tasarımları uygulamak, LG G3’lerde karşımıza çıkan kavisli arka yapıyı uygulamaktan 5 katı daha zordur. Genel olarak düz olan bir yüzeyin ardından gelen kenarlar dengeyi bozabilirdi, özellikle bu dengenin bu bozulması düşme anlarında camın hemen kırılmasına sebep olabilir, üstelik ön tarafının paramparça olmasını sağlayabilirdi. Bunun önüne geçmek için küçük bir detaya başvurmuş Samsung tasarımcıları. Edge kenarların materyali, Note 5’in diğer bölgelerine göre daha hafif bir materyal. Veya köşelerindeki donanımlar daha az olduğu için o taraf daha hafif kalmış olabilir. Böylece dengeye ihtiyaç duyulduğu anda Edge kenarlar dengeyi bozabilmek adına herhangi bir etkide bulunmuyor.

 

 

Duyumlarımıza göre, Galaxy Note 5 modeli 2012 yılında tasarlanmış. Bu da bol hata payı, bol düzeltme imkanı demek oluyor. Phabletlerin kronik problemi tek el kullanımlarda ekrana tam olarak hakim olamazsınız, eliniz içerisinde muhakkak ona göre yer belirlemeniz gerekir. 1 haftalık kullanıma göre, klasik phablet tasarım eksiklikleriyle karşılaşmadım, ön panelde fiziksel tuş dahil Note 5’in her köşesine hakim olabildim, inceleme boyunca. 

2 farklı tasarım eksikliği var Galaxy Note 5 modelinde. Bir tanesi, kenarların daha ağır bir materyalle kaplanmış olması nedeniyle Note 5’in konumuna göre ağırlık seviyesi değişiyor. Cihaz dik duruyorsa veya yatay duruyorsa ağırlık konusunda sıkıntısı yok fakat yan kenarlara doğru eğdiğinizde ağırlığı epeyce değişiyor ve açıkçası rahatsızlık veren bir durum. Ancak elbette bir gülle etkisi yapmasa da, fark ediliyor.

Diğer tasarım eksikliği ise cihazın alt kısımıyla ilgili. Tasarımcılar, bir tasarım geliştirirken ikinci dikkat ettikleri konu, tasarımın kullanıcıya rehberlik etmesidir. Bazı yeni teknolojilerin kullanıcıya doğru aktarılması, doğru kullanıma götürmek için farklı tasarımlar uygulanması gerekir ki, o teknoloji veya donanım farklı bir şekilde kullanılarak bozulmalara neden olmasın. Duymuşsunuzdur; Note 5’lerde kalemi ters takma gibi bir problemle karşı karşıya gelindi. Note 5’in genel özellikleri, “acele işlemleri” kolaylaştırırken, Note 5 kaleminin de bu acele durumlara da uyum sağlaması gerekiyordu. Böylece bir acele kullanım durumunda kazara kalemi ters takabilirsiniz. Burada Galaxy Note 5’in tasarımının devreye girip, kullanıcıya kalemle ilgili ve kalemin yuvasıyla ilgili rehberlik etmesi gerekiyordu.

 

Samsung, tasarım açısından epeyce eleştiriliyordu fakat bu edge hareketiyle birlikte büyük bir risk alsa da şimdilik tepkiler olumlu. Küçük bir eleştiri de biz yapalım; eğer bir teknolojide tasarım uygulanıyorsa, o tasarımın teknolojiye etki etmesi gerekiyor. Yani, o teknolojinin çalışmasını sağlaması gerekiyor. Tasarım, bir akıllı telefonda veya bir PC’de çalışmalı, kesinlikle sadece görüntü için tasarım olmamalı. örneğin aşağı yukarı QuadHD çözünürlüğe sahipse akıllı telefon, akıllı bir gövde tasarımıyla bu QuadHD’yi 4 katına çıkarabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here