Ana sayfa Haber Tasarımın dili ve ruh hali: Asus

Tasarımın dili ve ruh hali: Asus

0

Asus, ilk isimiyle Pegasus. Bilgisayar dünyasının dominant ve güçlü isimi mobil cihazlara da değinerek pazarı hiç kimseye yar etmeyeceğini göstermiş oldu. Asus kullanımının sizce alt metini nedir? Neden Asus kullanırsınız? Ne sizi Asus almaya iter? Donanım, yazılım, kalitesi, bunlardan birini muhakkak sebep olarak sunabilirsiniz ancak, bu konuda fazlasıyla yanılıyorsunuz. 

Asus’un yeni cihazlarındaki logo hareketlerine, materyal kullanımlarını ele alarak başlayalım. Asus’un tasarım garipliği zaten burada başlıyor. Tasarımlarda genelde sanat akımları ilham kaynağı iken, Asus müziği ilham kaynağı olarak almış. önceki tasarımlarında, endüstriyel tasarımlar, makineler ve futurizm ön plandayken, Asus daha da estetikliğe gitmiş ve ilham kaynağını müzikten alıyor. Bu durumu da şöyle açıklamam gerekiyor; Asus’un cihazlarında arka planda gördüğünüz tasarım hareketliliği, bir keman sesinin yüzeye veya duvara çarpış hareketidir. Bunun etkisi kullanıcılara elbette olumlu yansıyacaktır, fakat Asus cihaz üretiminde ve şirket yönetiminde artık dominantlık yerine “duygusallığı” tercih ediyor. Kemanın duygusal ama kararlı duruşunu, Asus kendine yakıştırdı.

Asus’un bu tasarım tavırını ilk ele almaya başladığımda, aslında Asus‘un minimalistliğe yöneldiğini, minimalizimi metallik ve metalliğin verdiği güçle kullanıcılarını bu şekilde etkilediğini düşünmüştüm. Ancak durum hiç öyle değil. Ses heykelleri ile meşgul olan, konuştuğum bir tasarımcı buna bir dur diyerek Asus’un asıl tasarım dilini bana anlattı. 

Asus artık, duygusal bir firma…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here