Ana sayfa Yazılım Tasarımda afiş dili

Tasarımda afiş dili

0

Tasarımın en önemli malzemelerinden biri olan afiş, basılı reklamın en güçlü silahıdır.
 

Afiş nedir?

Tasarımın en önemli malzemelerinden biri olan afiş, basılı reklamın en güçlü silahıdır. Afiş, reklam yapmak, bir ürünü tanıtmak ve duyurmak için kullanılır. 19 yy. başlarında net bir şekilde ortaya çıkan afiş, ilk olarak seri baskı tekniği ile gerçekleştiriliyordu. Bunun bir diğer adı serigrafidir yani ipek baskıdır. çok daha fazla emek ve zaman isteyen bu teknik ile bir çok baskılar alınmış, örneğin uçak üzeri giydirmeler yapılmış ve ilgili teknik, en önemli grafik akımlarından biri olan Pop-Art’ın vazgeçilmez bir nesnesi olmuştur.
 


 
Reklam İhtiyacı ve artan “afiş” talebi

Teknolojinin gelişimi ile hızla artan nüfus ve tüketim artışı ile ürünler adeta yeni bir anlam kazandı. İnsanlar tüketiyor, tükettikçe markaların reklam ihtiyacı fazlalaşıyordu. Sanayi devrimi ile birlikte bu ihtiyaçlar daha hızlı bir şekilde gelişmeye başladı. Makina, bir yandan işi kolaylaştırsa da diğer yandan afişin sanatsal değerini kaybetmesine yol açıyordu. Aslında bu durumda iki şeye dikkat etmek gerekiyor. Fikir aşamasında kalem-kağıdı elden bırakmamak ve insan kontrolündeki bilgisayarda çalışmak, bunlar en saglıklı yöntem olarak görünüyor. Artık afiş, tiyatro ve sinema gibi sanatın ağır dallarından birine hizmet etmekle birlikte aynı zamanda reklam ürünlerine de hizmet edecekti.

 

Afiş o zamanlardan günümüze geldi ve artık anlatımın tek dili olarak gösteriliyor. İyi ve kötü afişleri ayırabilmek çok net. Afişin yapılma nedeni, yapıldıgı nokta ve hedef kitlesine göre pazarlanan her afişten muazzam etkiler beklemek yanlış olur. Gerçi bunu sayılı batılı ülkeler başarabiliyor. İşin eğitimini almadan pazarlanması ile eğitimini alan kişi tarafından pazarlanması arasındaki fark neyse, afişin tasarımında da aynı durum geçerli. Kimi afiş tasarımcısı afişi düşünür, kimisi cebini. İşte sorun orada başlar. Her afiş tasarımcısı en az bir kez olsun sosyal sorumluluk projelerine afişi ile katılmalı ve en büyük görevini yerine getirmelidir.
 

 
Yalın Anlatım

Afişin mesajını dogru vermek için onu süslemek gerekmez. Hatta aksine afişin sade dilinin her zaman ön planda olması gerekir. Dogru atışları, dogru yerde yapmak belki de afiş tasarımının en önemli kurallarından biridir. çeşitli sektörlerde tasarlanan afişler birbirinden farklı olsalar da aslında hepsinin ortak dili “içeriği” yansıtmaktır. Her ne kadar sinema afişlerinde hep kalabalık sahneler, başrol oyuncuları, filmden sahneler görsek de, filmi çok iyi anlatan sade film afişleri de mevcuttur.

 

Anlatamama Korkusu

Grafik bölümünde okuyan öğrenciler özellikle okul projelerinde verilen afiş tasarımlarında “derdimi anlatamam” korkusu yaşarlar ve bu korku ile alanın hepsini doldurmaya bakarlar. Fakat eklenen her nesne ile afiş daha çok karışacak ve anlatım daha fazla bozulacaktır. Bu yüzdendir ki afişin üzerinde sadece afiş olduğuna dair bir işaret olmalı. İşte okullarda verilen eğitim bu yönde. İşin sanatsal ve estetik anlayışını da verip ilgili ve yetenekli kişileri sektöre hazırlamak.
 


 
Doğru Yazı Karakteri

Yazı karakteri (type) afiş tasarımının en önemli noktalarındandır. Dogru bir yazı karakteri seçmek belki de afişi sadece tipografi ile anlatabilmeyi dahi sağlayabilir. Yazıları büyük tutmak, gölgelendirmek, sözüm ona grafikerleri mutlu etse de bunlar grafik ustalarının yanlışlar listesinde bir numaraya koyduğu hataların başında gelir. Yıllar önce sadece el kontrolü ile hazırlanan fontlar, aylarca belkide yıllarca atölyelerde hazırlanıyordu. Günümüzde yüzlerce font sitesi var ve dilediğimiz fontu anında bilgisayarımıza indirebiliyoruz. Bu kolaylıklar tabii ki de çok işimize yarıyor fakat seçilen yanlış fontlar, kötü karakterler, Türkçe’leştirmeye çalışılan yazılarda çıkan şenlikler de bu kolaylıkların yanında geliyor. Maalesef çalışmayı benimsemeden bir font seçip, o fontla işi sonlandırıyoruz. Dogru font seçimi her zaman tasarımı bir adım daha öne çıkartır. Lütfen tasarımınıza uygun font seçimi yapın.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here