Ana sayfa Makale Tasarımcı hastalığı: Kronik yorgunluk

Tasarımcı hastalığı: Kronik yorgunluk

0

Teknolojinin gelişmesi ile masabaşı olarak tabir ettiğimiz işlerin yaygınlaşması, bir çok hastalığı da beraberinde getirdi. Bunlardan en çok görüleni kronik yorgunluk sendromu, sizde de olabilir. Belki de daha önce adını hiç duymadığınız bu hastalığı, uzun yıllardır üzerinizde taşıyor olabilirsiniz.


Belirtileri neler?

Sabah uyandığınızda parıldayan güneşi selamlayıp, çiçeklerin kokusunu içinize çekmek yerine alarmı 5 dakika mı, yoksa 10 dakika mı erteleyeceğinizi hesabını yapıyorsanız, en az 5-6 aydır geçmeyen sürekli yorgunluk hissi varsa, baş ve kas ağrısından muzdaripseniz ve üstüne bir de yoğun çalışma temposuna sahipseniz büyük ihtimalle kronik yorgunluk sendromuna yakalanmışsınız demektir. Hayat kalitenizi bir hayli düşüren bu hastalık, tahmininizden çok daha fazla kişide bulunuyor.

Masabaşı olarak tabir edilen işlerin yaygınlaşması, şirketler ve günlük stres başta olmak üzer bir çok sebepten kaynaklanan kronik yorgunluk sendromu, tedavisi olmayan bir hastalık değil. Gündelik yaşantınızda yapacağınız bir kaç değişiklik ile kronik yorgunluk sendromunun üstesinden gelebilirsiniz.

Nasıl etkiliyor?

Kronik yorgunluk sendromu pek sinsi yaklaşan bir hastalık değil. Yaşam tarzınızın farklılığından, uyku döngünüzden kronik yorgunluk sendromunun geldiğini anlayabilirsiniz.

Hastalığın en büyük etkisi, kişinin yaşam enerjisini emmesidir. Her ne kadar dışarıdan mutlu gibi gözükseniz de, çok kısa bir mesafeyi bile yürüdüğünüz zaman nefes nefese kalıyor, vücudunuzun her yerine iğneler batırılıyor gibi hissedersiniz.

Geceleri 7 saatten fazla uyumanıza rağmen gündüzleri kısa şekerlemeler yapar ya da sürekli esnersiniz. Hiç bir şekilde hareket etmek, işe gitmek ya da günlük rutinlerinizi yapmayı bile istemezsiniz. Bu gibi sebepler, hastalığın hayat standartlarınızda büyük bir düşüş yaratmasına sebep olur.

Peki tedavisi var mı? Sonraki sayfaya tıklayınız…

 


Tedavisi var mı?

Güzel haber, kronik yorgunluk sendromunun tedavisi var ve o kadar da zor değil. Eğer kronik yorgunluk sendromuna sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, ilk önce kendiniz tedavi etmeye çalışmalısınız. Eğer birazdan anlatacağımız yöntemler işe yaramazsa, psikiyatristinize gözükmenizde fayda var. Yaşadığınız yorgunluğun ve halsizliğin sebebi çok daha ağır, ilaçla tedavi edilmesi gereken bir depresyon olabilir.

Bu tarz rahatsızlıklarda ilk yapmanız gereken şey, hayatınızı düzene sokmak. Sağlıklı beslenme, kaliteli, güzel bir diyet bulma ile işe başlayabilirsiniz. Sonrasında ise uykunuzu düzenlemeli, her gün belirli saatlerde yatıp, belirli saatlerde kalkmalısınız. Uykunuzun kalitesi de burada önemli bir etken. Doğru yatak seçimi, deliksiz, rahat bir uyku, kronik yorgunluk sendromunu yenmenize yardımcı olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here