Ana sayfa Yazılım Tasarım yazılımlarında Mac Os farkı – VideoPier HD

Tasarım yazılımlarında Mac Os farkı – VideoPier HD

0
Aquafadas firmasının Mac”ler için geliştirmiş olduğu pratik kullanımlı programlarından VideoPier”i nasıl kullanacağınızı anlatacağım. Her zamanki gibi www.aquafadas.com sitesinden bu programın demosuna ulaşabilirsiniz.

VideoPier HD Programı, video kameralarınızla çektiğiniz ham görüntüleri programa eklenen HDV formatının gelmesiyle birlikte Mpeg-2 videolarınızın işlenişlerini daha da kolaylaştırmak amacıyla tasarlanmış bir programdır.
 

mac up
 
Programı indirip “Applications” klasörüne atıyoruz ve açıyoruz. Programın açılışında bir pencere açılıyor burada “ffmpeg decoder” yüklememizi söyleyen bir uyarıyla karşılaşıyoruz. “Install” tuşuna basıp ilerliyoruz; eğer bunu yüklemezsek Mpeg-2 formatının işleyişlerini engeller bu yüzden bu kısmı yükleyip geçmemizde fayda var.

VideoPier”in Satandart ve HD versiyonları bulunuyor. Her iki versiyon da hemen hemen aynı özelliklere sahip. Ben size HD olanını anlatmak istiyorum, çünkü bu versiyonda ek olarak getirilmiş birkaç değişiklik var. VideoPier”de HD versiyonun içeriği HDV (MPEG-2 Transport Stream) doğrudan video kameranızı bağladığınızda yakalama yeteneği ekler.

 

Bu sayede ham video dosyalarınızı içinde dönüştürmeden saklayabilir çalışma yaptığınız görüntülerinize bir şey olsa dahi bunları daha sonradan tekrar kullanabilmenizi sağlar. Programın ara yüzü gayet kullanışlı ve kolay tasarlanmıştır; sol tarafta “Source” bölümünde video kameranızdan “Capture” ettiğiniz videoları seçebilir veya bilgisayarınızda hazırda olan mpeg-2 formatındaki görüntüleri “Import” edip kullanabilirsiniz. Bu kısmın hemen altında videoların ön izlemesini yapabileceğiniz bir pencere bulunur. Sağ tarafta seçilen kaynak kliplerin tüm listesi için bu oynatma özelliği geçerlidir. Sağ taraftaki bölmede ise video karelerimizi görürüz. Hemen onun altında bir kaç düğmeden oluşan kontrol paneli bulunmaktadır. Sırasıyla bunlar:
 
tasarım yazılım
 
Copy to Disk: Seçilen klipleri diske kopyalamamızı sağlar. “Copy to disk”e tıklıyoruz çıkan pencereden diskin neresine kaydetmek istiyorsak seçip projemizi kaydediyoruz.

Export: Size çeşitli biçimlerde başka formatlarda kayıt edebileceğiniz olanağı sağlar.

Inspector: Adından da anlaşıldığı gibi buradan videolarımızın bilgilerine ulaşabiliriz. Aynı zamanda gizleme veya tekrar gösterme seçeneğini buradan gerçekleştirebiliriz.

Sort by: Penceredeki kliplerin sıralamasını değiştirmemizi sağlar.

Standard extensions: VideoPier”in standart uzantılarından (AVI”, “DV”,
“MOD”, “M2T”, “M2TS”, “MTS”, “MP2”, “MP4”,
“MPEG”, “MPG”, “MPV”, “TOD”.) oluşmaktadır.

 

VideoPier ile farklı uzantıdaki bir dosyaya özel bir uzantı ekleyebilirsiniz. VideoPier eğer makinenizde “Final Cut” yüklü değilse bile onun kadar kaliteli HD videolarını “Firewire” yoluyla hiçbir formata dönüştürmeden otomatik olarak bilgisayarınıza almanızı sağlayacaktır. Firewire yolundan veya USB kameranızı bilgisayara bağladığınız anda otomatik olarak (Capture ) yakalama düğmesi aktif olacaktır. Açılan pencereden videonuz ileri sarma, geri sarma oynatma hangi kısmı kaydetmek istiyorsanız o alanı görmenizi sağlayacak bir alandır.

“Capture” tuşuna basıyoruz ve görüntü aktarımını başlatıyoruz. VideoPier ile tam sekiz adet formatta “Export” edip kullanım yapabilmekteyiz.
 

videopier
 
Bu formatlar sırasıyla:

Quicktime: Capture ettiğiniz videolarınızı bu formatta kaydedebilirsiniz. Ayrıca video boyutlarını ve kalitesini ayarlayabilirsiniz.

DV: iMovie”06 için bu formatı kullanabilirsiniz.

iMovie”08: iMovie”08 İle entegre etmek için bu seçeneği kullanabilirsiniz. Mükemmel kalite ve uygun dosya boyutlarını buradaki seçeneklerden yapabilirsiniz ki bunlara HD düzenlemeler dahildir. “AIC codec” kullanarak klipleri dışa aktarırsanız HD kalite bakımından daha iyi olduğunu göreceksiniz. Ayrıca burada H264 formatında çıkış alabilirsiniz.

 

iPhone/iPod: Uygun bir biçimde her iki formatı dönüştürmek için bu seçenekten faydalanabilirsiniz.

Apple TV:
Uygun bir biçimde klipleri Apple TV uygulamasına yükleyebilmek için bu seçenekten yararlanıyoruz.
 
videopier hd
 
Final Cut: Videolarımızı yüksek kalitede Final Cut programında kullanabilmek için seçebiliriz. Bu seçeneklerde ( Use orginal compression if it is possible ) seçeneğinin seçili olmasına dikkat ediyoruz. Onun altında eğer “Apple Intermediate” seçili ise program her şeyi otomatik yapacaktır. Eğer o kısma tıklarsak (Custom Quck Time Settings) seçeneğini seçersek çeşitli formatlarda kaydetme olanağına ulaşırız. Sağ tarafta bulunan “Chance” düğmesine tıklayarak ise dosyayı kaydedeceğiniz yeri değiştirebilirsiniz.

Avid: Yine videolarımızı yüksek kalitede Avid formatına çevirebilmemiz için bu seçeneği seçiyoruz. Avid”de (Compression Settings) ve (Project Format) seçenekleri bulunur. Bu seçeneklerden videonuzun hangi formatlarda kaydedilebildiğini görebiliriz. Yine Final Cut seçenekleriyle benzerlik gösterir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here