Ana sayfa Yazılım Tasarım yazılımlarında Mac Os farkı – Pulp Motion V3

Tasarım yazılımlarında Mac Os farkı – Pulp Motion V3

0

Pulp Motion Mac OS X üzerinde etkisi

Pulp Motion Mac OS X üzerinde benzersiz bir ortam yaratarak kendi araçlarınızdan çarpıcı bir animasyon yapmanızı sağlayan bir programdır.

Yeni versiyona çeşitli özellikler ve iş akışını arttırıcı bir takım detaylar eklenerek, Pulp Motion kullanımı daha eğlenceli hale getirilmiş. Kendi fotoğraf, video ve müziklerinizden tam ekranda izlenebilecek şaşırtıcı slayt şovlar yapmanızı ve çeşitli formatlara çevrilebilme olanağı sağlayan bu program kolaylıkla iLife sistemine de entegre edilebilir. ( iTunes, iPhoto, iMovie ve GarageBand uyumludur.) Ayrıca iDvd, iWeb, iPod, Apple TV ve iPhone’u da destekler.
 

mac up
 
Programın anlatımına geçmeden önce, diğer versiyonlarından biraz bahsetmek istiyorum.

PulpMotion’ın iki versiyonu vardır: Standart ve İleri olarak iki versiyonun ayrıntılı bir karşılaştırmasını yapmak için http://www.aquafadas.com/en/pulpmotion/advanced/standardvsadvanced.php web sitesine bakınız.

Şimdiye kadar bu programa sahip değilseniz, indirme sayfası: http://www.aquafadas.com/download-video-software.html “den basit olarak PulpMotion ikonunu “Applications” klasörüne taşıyarak yazılımı yükleyebilirsiniz.

İlk olarak kullanıcı ara yüzünün nasıl etkileşime geçtiğini anlatalım. PulpMotion’la ilk temasınız “Hoş geldiniz” ekranı ile olacaktır. Bu size yeni bir kompozisyon ve son kompozisyon dosyalarınız üzerinde tasarımlarınız için yardım edecektir. Tüm bu işlemler dosya (file) menüsü üzerinden yapılır. Bu paneli pasif hale de getirebilirsiniz fakat bu durumda da PulpMotion boş bir ekran olarak açılacaktır.

 

Yeni bir kompozisyon oluşturma

Eğer “” New”” düğmesini tıklarsanız ( ya da File > New ) aşağıdaki pencere açılacaktır. Bu size temaların tam listesine erişmenizi sağlayacaktır. Sayfanın yukarısında dört sekme bulunur. Solda yer alan ilk sekmeye tıkladığınızda temaları kategoriye göre ayırmak mümkündür.

İkinci sekme ise yeni temaların indirilmek için mevcut olduğunu gösterir. üçüncü sekme ise, güncelleştirilmiş temaları gösterir. En sağda yer alan son sekme ise favori temalarınızın yer aldığı bir sekmedir. Bir temayı favorilerinize eklemek için seçilen temadaki sarı ”+” düğmesine, favorilerinizden çıkartmak içinde gri ”-” butonuna tıklamalısınız. Ayrıca bir temayı seçip ”seç” (choose) butonuna çift tıklayıp kompozisyonunuz için kullanabilirsiniz.
 


 
PulpMotion Arayüzü

PulpMotion”un ara yüzünde 4 ana bölge vardır. Bunlar sırasıyla:

– ön izleme ekranı.
– Görseli yerleştirme alanı: Görselleri yerleştirebileceğiniz alan.
– Kontrol alanı: Görsel ve tema seçeneklerini ayarlamak için kullanılacak alan.
– Araç çubuğudur.

 

ön İzleme Ekranı

Bu alanda gerçek zamanlı “render”lanmış (çevrilmiş) kompozisyon gösterilir. Görsel yerleştirme alanında veya ayarlar panelinde yapılan tüm değişiklikler gerçek zamanlı olarak yer alacaktır. Ana elemanla ön izleme çizelgesi arasında bu bölgeyle bağlantı kurabilirsiniz. Bu zaman çizelgesi kompozisyonun süresini ( süre zaman çizelgesinin sağ kısmın da saniyelerle gösterilir. ) ifade eder.

Kompozisyonda fareyle taşıyarak belirli bir zaman içerisinde yer alan noktalara hareket ettirebilirsiniz. Zaman çizelgesindeki dikey çubuklar yeni bir görselin mevcut bir görsel haline geldiğini gösterir. Kompozisyondaki görsellerle birlikte birçok dikey çizgide yer alacaktır. İlk dikey çubuk başlangıç süresine işaret eder.
 


 

Görsel Yerleştirme Alanı

Görsel Yerleştirme Alanı, kompozisyonda göstermek istediğiniz görselleri sıraladığınız yerdir. Burası görselin ön izleme alanında yer almasıyla dikkat çeker. Burada küçük resimlerin altındaki başlıkları da düzenleyebilirsiniz. Birine sadece tıklayıp onu düzenlenebilir hale getirebilirsiniz. çift tıklamayla görseli editör içerisinde de açabilirsiniz.

Kontrol Alanı

Görsel kontrolü, kompozisyon ayarları ya da tema seçicisi ile ilgili ayarları gösteren çok yönlü bir alandır. Bu sekmeler arasında araç çubuklarını da değiştirebilirsiniz.

 

Araç çubuğu

Araç çubuğunun merkezinde yer alan düğmeler ön izlemeye dair basit seçenekleri yönetir. (oynatmak (play), durdurmak (pause), ileri, geri, başlangıça getirme ve tam ekranda oynatma). Sağ kısımda yer alan düğme, görsel yöneticisine (media manager) götürür. Diğer 3 düğme ise kontrol alanına geçiş yapar, son düğmeler ise kompozisyonun ortaya çıkması ve format dönüşümü ile ilgilidir. Sol tarafta çözünürlük ayarlarını açan yeni bir düğme bulunmaktadır. Görsel Editörü” nü kullandığınızda bu araç çubuklarıyla ilgili değişiklikler yapabilirsiniz.

Görsel Yöneticisi

Görsel yöneticisi size Mac üzerinden müziğiniz, görselleriniz ve videolarınız gibi standart görsel birimlerine ulaşmanızı sağladığı gibi, özel klasörlerinize de ulaşmanızı sağlayacaktır.

Görsel kaynaklar aşağıda sıraladığım programlar tarafından desteklenmektedir.
 


 
Müzik: iTunes

Görüntüler: iPhoto kütüphaneleri, iDive kütüphaneleri, Photo Booth İleri versiyon (ADV) Aperture, Lightroom tarafından da desteklenir.

Video: iDive, iMovie Görsel yöneticisini (media manager) ortaya çıkarmak için görsel düğmesine tıklayın. Görselinizi slayt için görsel yöneticisinden görsel yerleştirme alanına taşıyıp ekleyin. Ayrıca çift tıklamayla ön izleme penceresindeki her küçük resmin görselini açabilirsiniz.

Gelelim artık programı kullanma aşamasına. öncelikle basit bir slayt gösterisi hazırlayalım. Hoş geldin panelinden ”New” veya dosya menüsünden “”New”” tıklayın. Panele ”Yeni Belge”yi getirdin ve ilk sekmeyi tıklayarak ”Soyut” ( Abstract ) kategorisini seçin. Daha sonra küçük resminden ”Black Museum” temasına çift tıklayın. Temayı seçtikten sonra ara birim başlangıç olarak gösterilecektir.

 

Görsel Yöneticisini (MediaManager) açın ve görsel yerleştirme alanına istediğiniz görüntüyü taşıyın. Görsel yerleştirme alanındaki görsellerin sırasını görsellerin küçük resimlerinden hareket ettirerek değiştirebilirsiniz. Editör “ün içerisinde görüntüleri döndürerek ve kırparak(cop) çeşitli müdahalelerde bulunabilirsiniz. Görüntü editörünü açın, görsel yerleştirme alanındaki küçük resim simgelerine ( thumbnail ) iki kez tıklayın, görüntüyü seçin ve ”Editörü Aç” düğmesine tıklayın. ”Kapa” düğmesine tıklayarak editörü kapatır ve değişiklikleri kaydedebilirsiniz.

Şimdiye kadar güzel bir animasyon oluşturdunuz fakat görüntülenen başlıkların bizim isteğimiz gibi olmama olasılığı vardır. Görseller iPhoto, iMovie, ya da pulp motion link verilmiş başka bir görsel birimde isimlendirilmedikçe, varsayılan başlıklar görsel dosya klasörünün isimleridir. Bu sebeple ilk adımınız görselinize dair bazı bilgiler eklemeler olacaktır. Görsel kontrol sekmesi seçili bir görsel olmadığı takdirde size başlangıç ayarlarını gösterecektir. Bu panelde kompozisyonunuz ana başlığını oluşturabilir ve sürekli kompozisyona dair uzun bir açıklama ekleyebilirsiniz. Bu bilgiler başlangıç panelinde olduğu gibi tüm temalarda da gruplandırılmıştır; ve kompozisyonun başlangıcında gözükecektir.
 


 
Görsel yerleştirme alanının özelliklerini düzenlemek için bir görsel seçin. Bu örnekte, fotoğrafın çekildiği yere dair bir not ya da isim ekleyebiliriz. iPhoto’dan gelen bir görsele tarihi eklemek gibi bir ihtiyacımız olmayacaktır. İsim değiştirildikten sonra Görselin ismi otomatik olarak yeni ismiyle görsel yerleştirme alanında olacaktır. Onay kutuları size isim, not ve tarih gizleme ve göstermeye dair olanaklar sunar. Bu görüntünün Ken Burns’deki değişimini de mümkün kılar. önümüzdeki yazı dizimizde Ken Burns efektleri konusuna değineceğiz.
Şimdi birazcık parametrelerle oynayalım. Tema ayarları butonuna tıklayarak görünen paneldeki basit ayarları yapın. Panelin üst kısmındaki ayarlar her tema için özeldir.

Buradan arka planı, başlangıç panelini, görsel panel renklerini, netliği değiştirebilirsiniz. Dikkat ettiyseniz önceki ekran görüntülerindeki slayt gösterisi ”Black Museum” teması gibi gözükmüyordu. 3 renk ve netlik ayarlarını değiştirerek bu sonuca ulaşabiliriz. İkinci bölümde başlıkları, notları ya da tarihleri gösterebilir veya saklayabilirsiniz.

 

Orta ve alt bölümlerde yer alan ayarlara tıklayarak açıklamaları gösterebilirsiniz. Aşağıda yer alan kalite ayarları ise ön izlemenin akışına etki eder. Eğer izlenim akıcı değilse, bazı görselleri yükleyerek daha düşük kalitede fakat daha iyi bir ön izlemeye sahip olursunuz. Bütün ayar panelini göstermek için sağ üst köşede bulunan düğmeyi tıklayınız. Bu paneldeki ayarlar çeşitli bölümlere göre gruplandırılmıştır. Bu bölümdeki kısımlar tüm temalar için ortak olmasının dışında her tema için özel kısımlarda vardır. ”Bütün tema ayarlarına yaklaşım” bölümünde bunu açıklayacağız.

Kompozisyonunuza güzel bir film müziği ekleyerek yeni bir boyut kazandırabilirsiniz. ”Ses” (audio) butonuna tıkladığınızda görsel yöneticisi iTunes kütüphanesi veya GarageBand kütüphanesini gösterecektir. Ses yerleştirme alanına müziğinizi taşıyarak yerleştirebilirsiniz. Tıpkı görsellerde olduğu gibi bir müziği de düzenleyebilirsiniz. ( çift tıklayarak ya da editörü aç düğmesiyle ) Ses editörü, bir müziğin kesip düzeltilmesine olanak tanır. Aşağıdaki örnekte müziğin sonunu kesip düzenlemiş olduğumuz örneği görebilirsiniz. Bu nedenle müzik 60 sn. sürecektir.
 


 
Müziğinizin kesip düzenlenmesinden sonra son dokunuşu müziğin uzunluğunu slayt gösterisine göre zamanlama ile ilgili ( tema basit ayarları ) panelindeki ”Müzik Uzunluğunu Ayarla” butonuna basarak yapabilirsiniz. Diğer düğme, ”x” bunun tam tersini yapar ve zamanlamayı otomatik olarak geri döndürür.

önümüzdeki ay hazırladığımız bu kompozisyonu tamamen ortaya çıkartmayı ve çeşitli efektler üzerinde çalışmayı anlatacağız. Bir dahaki ay görüşene dek Mac”le kalın…

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here