Ana sayfa Donanım Tasarım yazılımlarında Mac OS farkı – iDive

Tasarım yazılımlarında Mac OS farkı – iDive

0
Aquafadas firmasının Mac”ler için geliştirmiş olduğu pratik kullanımlı programlarından bahsetmiştik. Yine Aquafadas” ın geliştirdiği “”iDive”” adındaki programdan bahsetmek istiyorum. Programın demo versiyonunu www.aquafadas.com sitesinden indirebilirsiniz.
 
mac ortamında video prodüksiyonu
 
Programı kurduysanız, açıp baktığınızda rahat kullanımlı bir ara yüzü olduğunu göreceksiniz. DV kameralarınızla yaptığınız çekimleri bilgisayarınıza aktarıp arşivlemenizi sağlayacak yardımcı bir programdır.

Programın sol üst köşesinden yeni bir kütüphane oluşturuyoruz. Dosya ismi örnek olarak iDive koyabiliriz. Daha sonra listenizden bir kaset seçin kameranıza yerleştirin. Kütüphanenizi düzgün oluşturursanız daha sonradan kaset aktarımlarında karışıklık yaşamazsınız.

 

DV Capture ( Video yakalama ) İşlemini başlatmak için Import From Device seçeneğine tıklıyoruz. Açılan pencerede videonun görüntüsü bağlantılarda hata yoksa görünmesi gerek “”Configuration”” seçeneğinden gerekli ayarları yaptıktan sonra kameranızdan görüntünüzü aktarmaya başlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken çok kolay Kameranızdan görüntüyü oynatmaya başlayın ve Capture ( Video yakalama ) penceresinden “Kayıt” tuşuna basıyoruz ve bitmesini bekliyoruz. Kayıt tuşu daire şeklinde kırmızıyla belirtilmiş olandır. Ayrıca görüntü aktarımı bittikten sonra görüntüleri sıkıştırıp sıkıştırmayacağınıza karar verebilir siniz. Alınan görüntüleri Kataloglama ve diğer programlarda kullanmak için değişik formatlarda kaydetme imkanı sunulmakta. Import ve Export seçenekleri sayesinde dışa ve içe video aktarma yapabiliriz.
 
video prodüksiyonu
 
Kliplerinize başlık ve onların en iyileri veya en kötüleri diye derecelendirme yapabilmekte mümkün. Programın ara yüzüne baktığınızda kliplerin oluştuğu kutucukların üzerinde bir tarih bölümü var işte burada klipleriniz fazlalaştıkça hangi tarihte aktarım işlemi yaptıysanız o tarihi size gösterir.

iDive dijital video kasetler düzenlemenize, ve bunların içeriklerini anında gösterip kullanmak istediğiniz görüntüleri başka programlara aktararak kullanmanızı sağlayacaktır.

 

Ana Arayüz ögeleri:

1 Araç çubuğu

Kaset ve kütüphaneler oluşturmak ve veri yakalamak için kullanılan komutları içerir.

2 Kaynak Paneli

Kliplerin hangi kaynakta göründüğünün listesi ( Kütüphaneler, Bantlar listesi )

3 Bilişim Paneli

Seçili olan öğelerin bilgisini gösterir.
 

mac
 
4 Timeline

Oynatma esnasında kliplerin tarih ve zamanını gösterir.

5 Klip Bölmesi

Seçilen kaynak klipler bu bölmede yer alır.

6 Detay Bölmesi

Seçilen bir videoyu veya resmi tam çözünürlüklü görüntü sağlamak için kullanılır.

 

7 özel Kullanım Modu

Etiket veya kişilerin videolarının isim vererek düzenlendiği bölüm.

8 Etkinlikler Paleti

İnsanlar, yerler ve olayların açıklanmasında kullanılan paneldir.

Araç çubuğu (Toolbar);

Yeni kütüphaneler, yeni bantlar ve video görüntülerini yakalamak için soldaki üst menülerden oluşur.
 

mac os
 
Kaynak Paneli ( Source Panel );

Mevcut kütüphanelerin listesi, tutulan bantlar ve dizilere erişim sağlayan bilgi paneli, Mevcut iTunes, iPhoto gibi programlardan sürükleme yöntemiyle diğer kliplerinizi taşıyabilirsiniz.

Bilgi Paneli ( Info Panel );

Bütün videolarınızın bilgilerine ulaşabileceğiniz paneldir.

 

Bulma Paneli ( Find Panel ) ;

Bütün oluşturulan kütüphane, kasetler, videolarınızı bulmanıza yarayacak bir paneldir.
iDive ile farklı uzantıdaki bir dosyaya özel uzantı ekleyebilirsiniz. iDive Eğer makinenizde Final Cut yüklü değilse bile onun kadar kaliteli HD videolarını FireWire yoluyla hiçbir formata dönüştürmeden otomatik olarak bilgisayarınıza almanızı sağlayacaktır. FireWire yolundan veya USB kameranızı bilgisayara bağladığınız anda otomatik olarak ( Capture ) yakalama düğmesi aktif olacaktır. Açılan pencereden videonuz ileri sarma, geri sarma oynatma hangi kısmı kaydetmek istiyorsanız o alanı görmenizi sağlayacak bir alandır Video yakalama ( Capture ) tuşuna basıyoruz ve görüntü aktarımını başlatıyoruz. iDive ile tam sekiz adet formatta “export” edip kullanım yapabilmekteyiz.
 

mac os x
 
Bu formatlar Sırasıyla;

QuickTime: Capture ettiğiniz videolarınızı bu formatta kaydedebilirsiniz. Ayrıca video boyutlarını ve kalitesini ayarlayabilirsiniz.

DV: iMovie 06 için bu formatı kullanabilirsiniz.

iMovie 08: iMovie 08 ile entegre etmek için bu seçeneği kullanabilirsiniz. Mükemmel kalite ve uygun dosya boyutlarını buradaki seçeneklerden yapabilirsiniz HD düzenlemeler dahil. AIC codec kullanarak klipleri dışa aktarırsanız HD kalite bakımından daha iyi olduğunu göreceksiniz. Ayrıca burada H264 formatında çıkış alabilirsiniz.

 

iPhone/İPod: Uygun bir biçimde her iki formatı dönüştürmek için bu seçenekten faydalanabilirsiniz.

Apple TV: Uygun bir biçimde klipleri Apple TV uygulamasına yükleyebilmek için bu seçenekten yararlanıyoruz.
 

macintosh
 
Final Cut: Videolarımızı yüksek kalitede Final Cut programında kullanabilmek için seçebiliriz. Bu seçeneklerde ( Use original compression if it is possible ) seçeneğinin seçili olmasına dikkat ediyoruz. Onun altında eğer Apple Intermediate seçili ise her şeyi otomatik yapacaktır.

Eğer o kısma tıklarsak ( Custom Quick Time Settings ) seçeneğini seçersek çeşitli formatlarda kaydetme olanağına ulaşırız. Sağ tarafta bulunan “chance” düğmesine tıklayarak ise dosyayı kaydedeceğiniz yeri değiştirebilirsiniz.

Avid: Yine videolarımızı yüksek kalitede Avid formatına çevirebilmemiz için bu seçeneği seçiyoruz. Avid de ( Compression Settings ) ve ( Project Format ) seçenekleri bulunur bu seçeneklerden videonuzun hangi formatlarda kaydedilebildiğini görebiliriz. Yine Final Cut seçenekleriyle benzerlik gösterir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here