Ana sayfa Donanım Tasarım Yazılımlarda Mac Os Farkı

Tasarım Yazılımlarda Mac Os Farkı

0

Snap Flow
 

En iyi fotoğrafları elde edebilmek için yüksek kaliteli videoları ile çalışmak en iyisidir. Snap Flow, HD formatları dahil olmak üzere tüm Quick Time biçimlerini destekler. Snap Flow frame tabanlı anlık işlevsellik sağlayarak yüksek kalitede çekilmiş olan videolarınızdan fotoğraf elde edebilmenize yarayan çok basit kullanışlı fotoğraf koleksiyonu yapabileceğiniz bir programdır .

Bu program vasıtasıyla videolardan aldığınız fotoğrafları efektlendirmek, bu fotoğrafları DVD yaparak kaydetmeniz de mümkün. Ayrıca fotoğrafları bmp, gif, jpeg, png, tiff formatlarında export etmenizi sağlayan bir bölümde mevcut . Şimdi proje oluşturalım…
 

snap flow
 
Programımızı açıyoruz ve File”dan “New Project” diyoruz ve karşımıza boş bir pencere açılıyor. Pencerenin içinde film ve oktan oluşan bir şekil var. Oldukça basit bir şekilde, örneğin masa üstünde bulunan bir videomuzu üzerine sürükleyip bırakıyoruz. Kaç adet video ekleyeceksek ekliyoruz ve sol tarafta “My Project” yazan yerin altında “All Videos”a basarak eklediğimiz videoları toplu halde veya tek tek görmemiz mümkün.

Snap flow”un oldukça basit bir ara yüzü ve kullanımı var. Programın sol üst köşesinde bulunan 5 adet kullanabileceğimiz menü mevcut. Bunları sırasıyla anlatalım.

 

HOME: Buraya ilk etapta videolarımızı eklediğimiz alan olarak bırakabiliriz. Ancak burası bütün dosyalarımızı oluşturacağımız yerdir. Sol tarafta dediğim gibi “My Project” alanında istediğimiz kadar video eklememize ve bu videoların içerisinden aldığımız kare fotoğraflarla istediğimiz kadar albüm oluşturabilmemiz e yardımcı bir menüdür.
 
tasarım yazılımlarında mac os farkı
 
My Project menüsünün alt kısmında bulunan “T” işaretine bastığımızda “Create Album” “Create Smart” ve “Create Workflow With Selected Images” albüm seçenekleri bulunmaktadır. Yeni albüm yaratmak için kullanabileceğimiz bir seçenektir. “Create Smart” albüm seçeneği ise önceden videomuzdan aldığımız resimlerle bir albüm oluşturmamıza ve bu resimlere müdahale edebilmemize olanak sağlayan bir seçenektir. “Create Workflow With Selected Images” seçeneği ise resimde filtre uygulama veya resimden DVD kapak yapmak için seçenek sunar. T işaretinin yanındaki 3 adet çubuktan oluşan şekle bastığımızda ise çıkan seçenekler tamamen “My Project” in içinde bulunan videoların ve imajların görünüş itibari ile çözünürlük, tarih, isim seçeneklerde görünmesini sağlar. Ayrıca resimlerin üzerinde çıkan yıldızları seçerek resimlerle ilgili derecelendirme yapmamız mümkündür.

 

PLAYER: Player kısmından videomuzu oynatabilir buradan istediğimiz (frame) kareye gelip görüntüyü dondurduğumuz anda “Player” seçeneğinin yanındaki “Search” seçeneğinde tıkladığımızda o dakika ve saniye dek görüntüler kare kare karşımıza çıkacaktır.

SEARCH: Bu bölümde ise altta bulunan frame çubuğunu sürükleyip istenilen görüntüleri buradan aşağıda bulunan alana sürükleyerek fotoğraflarımızı oluşturacağımız yer olarak da tanımlayabiliriz.
 

mac
 
VIEWER: Burada fotoğraflarımıza tarih başlık ve not eklememize yardımcı olan bir menüdür. “Compare” seçeneğini kullanabilmemiz için muhakkak “Search” seçeneğinden fotoğraf eklememiz gereklidir eklediysek “Compare” bölümüne girip inceleme yapıyoruz. Sol tarafta bulunan sütunun içinde fotoğraflarımız bulunmakta buradan herhangi bir fotoğraf seçtiğimizde, soldaki resim aynı kalır sağdaki değişir. Bu arada dikkat ettiyseniz resimlerin sol üst köşesinde bir rakam vardır bu sizin videonuz un hangi (frame) karede olduğunu gösteren rakamdır.

 

Projemizin en alt kısmında ise kare kare resimlerin olduğunu görürsünüz buradan gözünüze en net gelen kareyi seçip sağ tarafta bulunan resmin sağ üst köşesinde bulunan iki ikon”a sırasıyla tıklıyoruz.
 
mac os
 
Hedef işareti olana tıklarsak direk soldaki kutucuğa ayrı olarak hedef işaretinin yanındaki iki küçük kutucuk ve ok işareti olan ikon”a tıkladığımızda ise seçtiğimiz resim ile soldaki resmin yer değiştirdiğini görürüz bayağı kullanışlı bir araçtır şimdi “Home” tuşu ile geri dönelim ve “My Project” in sol alt köşesindeki t işareti ne basıp “Create Smart Album” seçeneğini tıklayalım; çıkan pencereye albüm ismi yazarak bir albüm oluşturuyoruz.

önceden kaç adet resim karesi aldıysak hepsi buraya gelir. Bunların içerisinden gözümüze hoş gelen ve net olabilecek bir kare seçip resimlerin altında bulunan “Add Workflow” seçeneğine tıklıyoruz. Açılan pencerede iki seçenek bulunmakta: “Filters” ve “Cover” bunları ayrı ayrı anlatalım.

 

FILTERS: Seçtiğimiz resim için “Filters” seçeneğini seçiyoruz. Resim orada açılıyor; üst kısımda yer alan kareler albümümüzde oluşturduğumuz resimler ve buradan istediğimiz resmi seçip üzerine filtre efektlerinden kullanıp uygulayabiliriz. Sağdaki kutucukta “Sequence Of Filters” seçeneğinden artı işaretine (+) basıyoruz. Resme uygulanabilir 7 adet filtre var ve bu filtrelerden istediğinizi seçip resimlerinize değişik efektler uygulayarak çalışmalarınıza renk katabilirsiniz.
 
mac os x
 
COVER: Cover seçeneğini seçiyoruz ve orta alanda beyaz bir sayfa ve hemen onun üzerinde ince bulunan menüde yazı yazmanızı çizip yapmanızı sağlayacak menüler mevcut. Yine onun yukarısında bulunan resimlerden kapak için kullanacağınız resmi seçip sayfa alanında sürüklemeniz yeterlidir . Sürüklediğiniz resmin boyutlarını çekiştirerek büyütüp küçültmeniz mümkündür . Sayfanın sağ üst köşesinde (I) işaretine tıkladığınızda “Inspector” kutusu açılır. Buradan renk ayarlarınızı boyutlandırma gibi işlemleri yapabilirsiniz en solda bulunan grafik oklara bastığınızda ise printer sayfa boyutlarını ayarlayabilirsiniz. Onun tam yanında ise “Custom Preset” seçeneğinden hangi tür DVD kapağı yapmak istiyorsanız bu seçeneklerden bakabilirsiniz. Onu takip eden icon”larda ise sırasıyla kaydetmek (SAVE) silmek (DELETE), kare çizmek , resim alanı açmak ,yazı alanı açmak , kros koymak ve ortalama seçenekleriyle çöp kutusu mevcut. İşte kullanımı basit bir program umarım işinizi görür. Bir dahaki yazımda yeni bir pratik program anlatana dek Mac”le kalın; hoşçakalın.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here