Ana sayfa Makale Tarihteki önemli robotlar

Tarihteki önemli robotlar

Her gün robot tasarımcılarının gösterdiği yaratıcılık karşısında sürekli olarak şaşırıyoruz. Şimdiye kadar geliştirilen en önemli robotları araştırdık.

0

Araştırma laboratuarlarından fabrikalara, çiftliklere ve hatta evlere kadar, robotlar bugünlerde her yerdeler. Ama şimdiye kadar yapılmış en önemli robotlar hangileri? Yeni robot yöneticilerimizi böyle bir listeyle memnuniyetle karşılamaya karar verdik. Bilim kurguyu bilim dalına dönüştürmedeki rollerinden dolayı hangi robotlara minnet borcumuz olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

William Grey Walter’ın “Kaplumbağalar”ı

İlk kez 1949’da İngiltere’de yaşayan Amerikalı bir nörobilimci William Gray Walter tarafından geliştirilen bu “kaplumbağa” ışık sensörü, işaretleyici ışık, dokunmatik sensör, tahrik motoru, direksiyon motoru ve koruyucu kabuk ile dikkati çekti. Bugün, kendi ortamlarını özerk olarak araştırabilecek robotların erken örnekleri olarak kabul ediliyorlar.

Düşük güçte çalışırken ışık kaynağına yönlenme yeteneği gibi bazı akıllı yeteneklere sahipler. Bu, aynaya yansıyan kendi ışığını gördüğünde, ilginç davranışlara yol açtı. Walter, bunun “bir dereceye kadar öz farkındalığın kanıtı olarak kabul edilebileceğini” iddia etti.

Unimate

Dünyanın ilk endüstriyel robotu olan Unimate, 1961’den itibaren General Motors montaj hattında kullanıldı. İşi, kalıp gövdelerini montaj hattından taşımaktı, böylece otomobil gövdelerinin üzerine kaynak yapılabilirdi.

Daha önce insanların alanı olan işleri yürütmek için kullanılan modern bir robotun ilk örneğiydi: Bu, günümüzde sıcak bir şekilde tartışılan (ve giderek yaygınlaşan) bir konu.

 Shakey

Bilgisayar görüşü, doğal dil işleme, problem çözme özellikleri ve tabii ki robotikte etkileyici bir adım olan Shakey, Stanford Araştırma Enstitüsü’nün Yapay Zeka Merkezinde geliştirilen çok yönlü 1960’lı bir robottur.

Shakey’i özellikle etkileyici yapan şey, komutları analiz etme ve bunları mantıksal akıl yürütme ve fiziksel eylemleri bir araya getirecek şekilde ayrı bileşenlere ayırma yeteneğiydi. Dünyanın “ilk elektronik insanı” olarak kabul edildi.

Freddy II

İskoçya’nın Edinburgh Üniversitesi’nde 1960’lar ve 70’lerde geliştirilen Freddy II, adaptif tutucular, bir kamera ve bazı akıllı görüntü tanıma teknolojisine sahip bir robot koldu. Bir pençe vinç gibi, bir tabla üzerinde hareket eden Freddy, ahşap bloklardan bir model tekne ve araba inşa edebiliyordu.

Sürecin tamamlanması 16 saat sürüyordu, ancak bir robotun ince, hünerli hareketinin erken bir örneği olarak hizmet etti.

NASA Mars Pathfinder ve Sojourner

Uzaydaki robotlar hemen hemen her çocuğun bilim kurgu fantezisidir ve NASA’nın 1997’de Mars için Pathfinder göreviyle bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

Pathfinder Kızıl Gezegen’e indiğinde, 83 günlük bir süre boyunca Mars yüzeyini inceleyen ve bol miktarda görüntü gönderen, bu süreçte çeşitli kimyasal, atmosferik ve başka ölçümler yapan küçük Sojourner gezginini kullandı.

ASIMO

2000’li yılların başlarında AI’ye benzer  bir şeyle çalışan robotlar hala araştırma laboratuarlarında halktan uzaktılar. ASIMO, kullanıcıların satın alabileceği bir şey değildi, ancak çok sayıda ana akım tanıtımı yapıldı.

Advanced Step in Innovative Mobility’nin kısaltması olan ASIMO (biraz da Isaac Asimov’u hatırlatır), Honda tarafından geliştirilen ve oldukça etkileyici yürüme özelliklerine sahip 130 cm boyunda insansı bir robottu.

Furby

Furby, bu listedeki bazı robotların standartlarına göre pek ileri seviyede gözükmüyor. Bununla birlikte, dünya çapında çok yüksek satışlara ulaşan ilk robottur. 1998 tatil sezonunun “sahip olunması gereken” oyuncağı olan Furby, sizinle konuşacak kadar İngilizce bilen elektronik baykuş benzeri bir yaratıktı.

Aslında, yetenekleri göründüğünden çok daha sınırlıydı, ama Furby, tarihte çok sayıda insanın aslında duygusal bir bağ oluşturduğu birkaç robottan biri olmaya devam ediyor.

Roomba elektrikli süpürge

Furby gibi, iRobot Corp’un Roomba elektrikli süpürge robotu da, çok sayıda insanın evlerine hoş bir şekilde davet ettiği en çok satan evcil robotların bir örneğidir. 2002 yılında piyasaya sürüldüğünden beri, bugüne kadar 14 milyondan fazla disk şeklindeki Roomba süpürge satıldı.

Bu kadar şöhret, tozlarımızı emen bir makine için hiç de fena değil.

BigDog ve Spot

2005’de Boston Dynamics ve ortakları tarafından yaratılan, dinamik olarak kararlı dört ayaklı bir robot olan BigDog, geniş bir yelpazedeki farklı arazilerde yüksek hızda verimli bir şekilde hareket edebilen DARPA sponsorluğundaki bir tasarımdı.

Bu listedeki en yeni robot olan proje, gerçek savaş yüksek sesle dillendirilmeye başladıktan sonra ne yazık ki rafa kaldırıldı. Şimdi daha küçük kardeşleri olan Spot ile yer değiştirildi.


Bu yazı, Newtech dergisinin Haziran ayında yayınlanmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here