Ana sayfa Mobil ‘Taiwan’ Yazınca iPhone’ları Çökerten Bug Tespit Edildi!

‘Taiwan’ Yazınca iPhone’ları Çökerten Bug Tespit Edildi!

0

Çok sayıda teknoloji firması, Çin’in baskıcı kurallarıyla başa çıkabilmek için özel kodlar yazmak zorunda kalıyorlar. Bu kodlardan son zamanlarda en çok dikkat çekeni, Çin Hükümeti’nin Tayvan’ın bağımsız statüsünü kabul etmemesine yönelik yazılanı oldu. Apple’ın bu duruma yaklaşımı biraz hatalı, biraz komik, biraz da trajik sonuçlar doğuruyor. Bu sonuçlar iPhone modellerini ciddi etkiliyor.

Güvenlik araştırmacısı Patrick Wardle tarafından keşfedilen hata, iOS 11.3 ve öncesi için geçerliliğini koruyor. Hatanın tetiklenmesi için ise yapılması gerekenler basit. Cihazın herhangi bir yerine “Taiwan” yazmanız ya da Tayvan bayrağı emojisini kullanmanız yeterli. Bunlardan birini yapmanız durumunda cihazın ana kod satırı bir “null” değeri gönderiyor ve bu değer, cihaza adeta neye uğradığını şaşırtıyor. Hata tabi ki sadece Çin’deki iPhone’ları etkiliyordu. Bu sebeple kullanıcılar bölgelerini değiştirdiklerinde problem de geçici olarak ortadan kalkıyordu.

Peter Parks/AFP/Getty Images

İlgili Haber: Yeni Apple Telefonları Mavi, Turuncu ve Altın Renkleriyle Gelecek!

Yazılım güncellemeleriyle ilgili olarak Apple’ın nasıl eski modelleri yavaşlattığını ve bu yolla yeni model almaya teşvik ettiğini sayfalarca yazabiliriz. Bu konuda çoğunlukla da kullanıcıların endişesini haklı buluyorum zira kısıtlı depolama alanı, insan üzerinde depresif etkiler yaratabiliyor. Tüm bunlara rağmen, hala yazılım güncellemelerinin ne kadar önemli ve gerekli olduğu konusunu kimsenin inkar edemeyeceği de açık. iOS 11.4 ile düzeltilen bu kritik hata, bu örneklerden sadece bir tanesi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here