Tahtada Microsoft Word anlatan Ganalı öğretmene destek yağıyor

Okullarında bilgisayar olmadığından tahtaya Word çizerek Facebook'ta viral olan öğretmen destekleniyor.

Çok sayıda genç için zor olabilen bilgisayar dersi, daha doğrusu bilgisayar kullanımının doğru olarak öğrenilmesi, Gana'daki bu öğrenciler için daha da zor. Bilgisayar öğretmenlerinin tahtaya çizdiği görsellerden bilgisayar kullanmayı öğrenmeye çalışan gençlere tüm dünyadan destek yağıyor.

33 yaşındaki bilgisayar öğretmeni Richard Appiah Akoto Richard Appiah Akoto, Gana'da bilişim teknolojileri dersi veriyor. Çalıştığı ortaokulda yer alan iki bilgisayarın da bozuk olması, bu azimli öğretmeni farklı bir yola, bilgisayar ekranını tahtaya her gün çizmeye yönlendirdi. 

Şubat ayının ortalarında Facebook'ta yaptığı işi paylaşan öğretmen, dersin sonunda gösterdiği yorgun surat ifadesiyle hatırlanıyor. Bu video internette viral hale gelince öncelikle harekete geçen kuruluş Birleşik Krallık'tan University of Leeds oldu. Öğretmene ve öğrencilerine birer laptop gönderen üniversiteyi daha sonra ortaokula isimsiz olarak yapılan beş masaüstü bilgisayar ve bir laptopluk bağış izledi. 

Öğretmenin tahtaya yaptığı çizimlerle ilgili olarak sınıfa öğrencilerin gelmesinden 30 dakika önce gelip çizimlere başladığı ortaya çıktı. NPR tarafından öğretmenle yapılan bir röportajda ise sadece programlar değil, monitör, klavye, mouse gibi çevre birimlerini de çizdiği ifade edildi. Bu viral hale gelen eğitim azmi, Microsoft'a yöneltilen çok miktarda kamuoyu baskısı oluşturdu ve dev şirket sonunda Ganalı öğretmeni Microsoft Eğitim Değişim Programı'na dahil ederek Singapur'da meslektaşlarıyla buluşturdu.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam