Ana sayfa Haber Tahsin Aydoğmuş”tan “Devinimin Görsel Dili Sergisi”

Tahsin Aydoğmuş”tan “Devinimin Görsel Dili Sergisi”

0

Galeri ışık, görsel iletişim, görsel sanatlar ve meraklıları için heyecan verici bir sergiye ev sahipliği yapmaya başladı. ödüllü fotoğrafçı Tahsin Aydoğmuş’un “Devinimin Görsel Dili” adını verdiği sergi 13 Ocak- 31 Ocak tarihleri boyunca ziyaretinize açık olacak.

Tamamlanması tam 8 yıl süren bu fotoğraf komposizyonları, 45 eserle beraber Aydoğmuş’un 105 farklı fotoğrafından oluşan ve yine adının “Devinimin Görsel Dili” fotoğraf kitabı da görsel sanatlar severlerinin beğenisine sunuluyor.

Değerli fotoğrafçı Ara Güler’in açılışta onurlandırdığı sergi kapsamında, Aydoğmuş‘a 1999 yılında LEICA Fotoğraf Olimpiyatları birincilik ödülünü getiren “Mevlana” isimli fotoğraf da yerini aldı. 9 kişisel sergiye imza atan Tahsin Aydoğmuş, projeyle ilgili “Her şey devinim halindedir. İnsanlar fiziksel ve tinsel olarak sürekli değişime uğrarlar. Fotoğrafçı olarak devinim ile ilgili bir çalışma yapma fikiri yıllardır düşünce bazında beni meşgul ediyordu. Her şey devinim halinde ise bizim de buna ayak uydurmamız gerekir. Fotoğrafçı olarak hareketle ilgili bir görsel çalışma yapma fikri, 8 yıllık bir çalışma sonucu projeye dönüştü.” dedi. 

Editörün notu:

Devinim nedir?

Devinimin Türkçe karşılığı hareket olarak geçer. Ancak tasarımda ve görsel sanatlarda devinim, daha çok zıtlık öğeleriyle birlikte hareketliliği işler. Görsel sanatlar bölümü okurken, 4 yıl boyunca her derste devinimin sanattaki ve hayattaki önemi anlatıldı ve hafızalarımıza işlendi. Serginin son tarihi, 31 Ocak olarak belirlendi. Sergi ile ilgili detaylı görselleri ve diğer bilgileri yan sayfalarda bulabilirsiniz.

 

Devinimin Görsel Dili sergisi ve Kitabıyla ilgili detaylı bilgi:

Devinimin Görsel Dili, Tahsin Aydoğmuş‘un 8 yıl boyunca üzerinde çalıştığı, devinimi görsel dille anlattığı uzun soluklu bir proje.

çekimleri İstanbul, Malatya, Urfa, Antep ve Manisa’da gerçekleşen Devinimin Görsel Dili Sergisi, Tahsin Aydoğmuş‘un tanınan sanat anlayışının dışında bir çalışmadır. Kültür ve zaman ekseninde insanları kendi çevrelerinde, kişisel anlarında yakalayarak anlatan Aydoğmuş bu yeni çalışmasında, insanın yaşam alanlarını oluşturan unsurlarla hareketli etkileşimini konu ederek, hayatı, duyguları ve durumları betimliyor.

Klasik çalışmalarında Aydoğmuş, kişileri genelde kendi çevrelerinde, kişisel alanlarında eylemlerini anda dondurarak anlatırdı. Aydoğmuş bu yeni çalışmasında, sokaklar, çocuklar ve oyun alanları, iş yerleri, müzeler gibi ortak yaşam alanlarındaki eylemlerini işleyerek yaşamı ve farkında olmasa da çevresiyle etkileşim içinde anlık kısa hikayeler yaratan insanı anlatıyor.

İnsan üretiminin sonuçları olan yapılar, alanları sınırlayan duvarlar, metropol duvarlarının sınırlarını kaldırıp ifade alanlarına çeviren grafittiler ve bu ifadelerin önlerinde günlük yaşamlarının akışına ait fark edilmedikleri hikayelerini yaşayan insanlar fotoğraf karelerine yansıdı.

Yaşamımızın temel dinamiği olan devinim, Tahsin Aydoğmuş’un fotoğraf makinesine yansıyan karelerde, insan zihninin alışkın olmadığı çok farklı bir zaman ritminde izleyiciye anlatılıyor.

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here