Ana sayfa Haber Tablet üreticilerinin referans noktası: ebeveynler

Tablet üreticilerinin referans noktası: ebeveynler

0

Tablet üreticileri, tabletlerin çıkış aldığı dönem içerisinde referans noktalası olarak PC tasarımlarını ve PC‘lerin başarılı olduğu özellikleri örnek alıyorlardı. Bu da kısmen PC sektörüyle yarışmak anlamına geliyordu. Durum kısa zaman içerisinde yanlışlığından doğruluğa doğru devrilerek birer eğlence cihazı halini aldılar. Aynı zamanda kısmen eğitim öğretim teknolojileri haline geldiler. Okullarda tablet projeleri dünya çapında büyük şirketler önderliğinde yürütülmeye başlandı ancak tabletleri kullanacak olan yaş aralıkları bu sefer sorun yarattı. Avrupa’daki bazı eğitim projelerinde görüldü ki tabletlerin materyalleri ve tasarımları yaş grubu için tehlike oluşturmaya başladı. özellikle içeriğinde kullanılan Li-on bataryalar çıkarılıp direkt temas olmasa bile ağıza sürülmeler vs durumlarda çocuklar için tehlike yarattı. üstelik bununla ilgili ebevynler ciddi bir şekilde sağlık problemleri yaşandığını bildiriyorlardı. Buna karşın üreticiler sattıkları cihazlarla birlikte ebevynlere yönelik uyarılar ve direktifler uygulayarak en azından önlemler alınmasını sağlamaya çalıştılar. 

Tablet PC’lerin referans noktası PC’ler iken, PC sektörünün daralmakta ancak yükselişte olmasıyla birlikte, üreticiler tabletlerin referanslarını da değiştirmek zorunda kaldılar ve artık tablet PC’ler günlük kullanım, eğlence için kullanım konusunda stratejisi uygulanır oldular. Bu da, önceden çocuklar için kısmen tehlike arz eden cihazların, çocuklara daha fazla yaklaşması demek oluyor. çözüm ise tablet tasarımcılarının anneleri örnek alması ve annelerin çocuklarıyla ilgili olan endişelerinden örnekler alarak,  o cihazları geliştirmek oldu. 2015 itibariyle piyasaya sürülen tablet PC’lerin materyalleri sert materyallerden önceden likit ancak sonradan katılaştırılan materyaller, köşelerinin daha esnek ve daha yumuşak olan ve bayaryaları ile dış yüzey arası daha fazla katmak uyguladıklarını görüyoruz.  Yani tasarımcılar ebeveynleri iyi bir şekilde izleyerek ve gözlemleyerek artık tabletlerini geliştirmeye başladılar. 

Bunun sonuçlarından bir tanesi ise, üreticilerin ekolojiyle daha barışık halde çalışabilen bir pil teknolojisi aramaya itmesi oldu diyebiliriz. Gündeme bakılırsa üreticiler, atıldığında doğayı daha az yorabilecek pil teknolojileriyle birlikte bebek ve çocukların sağlıklarını etkilemeyecek bir pil teknolojisi veya bir pil materyalleri arıyorlar ve tahminimizce 2017 sonrasında bu batarya teknolojileri artık kullanımda olacak. Bu tarihe kadar aileler ile teknoloji üreticileri arasında daha güçlü bir geribildirim platformları bekleniyor. Artık tamamiyle tüm üreticilerin kendi teknolojilerini kullanıcılarıyla birlikte geliştirmeleri gibi, benzer bir şekilde ebeveynlerle ilgili de bazı programlar çıkacaktır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here