Ana sayfa Haber Tablet satışları rekor düşüş yaşadı

Tablet satışları rekor düşüş yaşadı

0

Akıllı telefonların büyümesiyle birlikte tabletlerin hız kazanan düşüşü, son zamanlarda iyice dikkat çekici hale geldi. Firmaların düşüşten endişelenerek ortaya çıkardığı yeni tablet modelleri de görünüşe göre satışları pozitife çevirmeyi geçtik, düşüşü yavaşlatmayı bile sağlayamadı.

Bir önceki çeyreğe göre %28,2 düşüş yaşayan tablet satışları, yıllık bazda ise  %14,9’luk düşüş yaşadı. Analistlerin durum hakkındaki yorumu Apple dışındaki firmaların sektöre yatırım yapmaması ve kullanıcıların değişen donanım güncelleme aralıkları şeklinde oldu. Apple’ın bu yıl tanıttığı iPad 9.7 (2018) yüksek fiyatı yüzünden anlamlı satış rakamlarına henüz ulaşmayı başaramadı. 

Boyut olarak 7 ve 8 inçlik modellerin akıllı telefonlarla karşılaştırılabilecek boyutları gittikçe daha zayıf satış performansı göstermelerine sebep oluyor. Tabletlerin işlemcilerini dikkate aldığımızda da Huawei ve Samsung gibi firmalar kendi ürettiği işlemcilere ağırlık vermesi Qualcomm ve MediaTek işlemcilerin daha az satılması anlamına geliyor.

önümüzdeki çeyrekte Apple’ın yeni jenerasyon iPad Pro modelleriyle cihaz kategorisine ağırlık vermeye devam etmesi beklenirken diğer firmalardan beklenen bir hareketlenme yok. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here