Ana sayfa Haber Tablet satışları düştü, Android Apple ile farkı açtı.

Tablet satışları düştü, Android Apple ile farkı açtı.

0

Apple vs Android

2014’ün son çeyreğine dair detaylar belli oldukça, 2014 yılının verileri de kesinleşmeye başlıyor. Bunlardan biri de dünya çapında tablet ve bilgisayar satışlarına dair olan satış raporları.

Buna göre dünyada tablet satışları ilk kez geride bıraktığımız aylarda düşüşe geçti. 2014’ün son çeyreğinde tablet satışları dünya çapında %12 düştü. Bu 64 milyon adet tabletin az satıldığı anlamına geliyor. Aynı çeyrekte notebook satışları ise %1 yükseldi.

2014’ün son çeyreğinde dünya çapında toplam bilgisayar satışı (dizüstü, masaüstü ve tablet dahil) %6 oranında, yani toplamda 148 milyon adet düşerken, 2014 genelinde toplamda 528 milyon adet bilgisayar satılmış oldu. Yine de bu, bir önceki yıla, yani 2013’e göre %3 daha fazla.

öte yandan akıllı telefon pazarında Android, en yakın rakibi Apple ile olan farkı 5 kattan fazlasına çıkardı. Raporlara göre 2014 yılında dünya çapında 1 milyar adetten fazla Android telefon satıldı. Apple ise aynı dönemde toplam 192 milyonda kaldı. Dünya çapında toplam satılan akıllı telefon miktarı ise 2014 yılı için 1.3 milyar adet.

Bu rakama göre Android, dünya pazarının %80’inden fazlasını tek başına elinde tutuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here