Ana sayfa Mobil Tablet PC satın alma rehberi

Tablet PC satın alma rehberi

0

Tablet PC satın alırken dikkat etmeniz gerekenler
 

Tablet PC ihtiyacı

Bir tablet PC satın almadan önce belli başlı sorulara cevap vermek gerekecek. öncelikle, bir tablet bilgisayara gerçekten ihtiyacınız var mı? Bu tablet bilgisayarı ne amaçla satın almak istiyorsunuz? Tablet bilgisayar ile yapmak istediklerinizi akıllı telefonlarla gayet de yapabilir misiniz? Bu soruları kendinize sorarak bir tablet satın almadan önce kafanızdaki belirsizlikleri biraz olsun azaltabilirsiniz. Tablet bilgisayar ihtiyaçlarınızı iyi analiz etmelisiniz. Telefonunuza yük bindirmemek için alacaksanız, depolama biriminin yüksek olması gerektiğini unutmayın. Benzer şekilde HD film izleyecekseniz, tableti HDTV’nize bağlayacaksanız, gidip HD ekrana sahip olmayan bir tablet seçmeyin. Bağlanılabilirlik bir diğer önemli konu. Bu konuya daha sonra değineceğiz.
 

tablet pc
 
Eğer amacınız elektronik kitap okumak, arada internette gezinmek, müzik dinlemek gibi aktiviteler ise, orta bütçeli bir tablet bilgisayar fazlasıyla işinizi görecektir. Bu aşamada uygulama desteği de ön plana çıkıyor. Uygulamalar olmadan tablet bilgisayarlar bir hiç olmasa da, bir tablet bilgisayarı cazip kılan, geniş uygulama desteği olmasıdır. Her işletim sisteminin kendisine özel uygulamaları olduğu gibi, ortak uygulamalar da bulunabiliyor.

 

İşletim sistemi seçimi

Tablet bilgisayar almaktan eminseniz, vermeniz gereken ikinci karar da tabletin işletim sistemi olmalıdır. Piyasadaki en yaygın işletim sistemi Android. Tablet bilgisayarların belki de %90’ı Android işletim sistemi kullanıyor. En büyük rakibi ise tek başına sadece iPad serisiyle ayakta duran Apple’ın iOS’u. Bir diğer önemli rakip ise Windows 7. Eğer Windows platformundan başka platformda yapamam diyorsanız, Acer Iconia Tab W500 gibi Windows 7 yüklü tabletlere yönelebilirsiniz.
 

tablet
 
öte yandan Android mi iOS mu sorusuna ise kapsamlı bir yanıt vermek durumundasınız. iOS sadece iPad’te mevcut. dolayısıyla iOS kullanmak istiyorsanız, zaten imzalayacağınız tek fatura iPad faturası olacaktır. Eğer Android kullanmak istiyorsanız, o halde engin bir deryada size en uygun tableti bulmalısınız. Android uygulamalarının kaynağı Android Market, iOS’un uygulama merkezi App Store’un yanında biraz daha dar görünüyor (fakat ikisi de yüz binler mertebesinde). Android’e uygulama yazmak için gerekli ortamların ücretsiz olması, Android Market’in App Store’a kıyasla daha hızlı genişlemesine sebep olmakta. Yani yakın zamanda Android Market’in App Store’u geçmesi içten bile değil.

 

Donanım seçimi

Geldik işin en cafcaflı kısmına. Bir tablet bilgisayar seçerken dikkat etmemiz gereken noktalar arasında yazılım kadar önemli bir de donanım özellikleri bulunmaktadır. Donanımı seçerken ekran boyutu ve özellikleri, bağlanılabilirlik özellikleri, incelik ve tasarım, işlemci ve performansı gibi kriterleri göz önünde bulundurmak gerekir.
 

tablet pc rehberi
 
Ekran boyutu belki de işin en önemli kısmı. Piyasada 11.6 inç, 10.1 inç, 9.4 inç, 7 inç, 5 inç gibi çeşitli form faktörler bulunmaktadır. Siz, ihtiyacınız olan ekran boyutunu doğru ölçüp biçmelisiniz. Eğer internette gezinip kitap okuyacaksanız, 5 inç gibi küçük ekranların sizin işinizi görüp görmeyeceğini iyi düşünün. Eğer film izleyip internette bol bol araştırma yapacaksanız, 10 ve inç ve yukarısı büyüklüklere doğru yelken açın.

Ekrandan sonra bağlanılabilirliğe geçelim. bağlanılabilirlik önemli bir diğer kriter. Kimi tablet bilgisayarlarda SD kart, USB, HDMI girişler mevcutken, iPad gibi kimi tabletlerde ise bu tür girişler bulunmayabiliyor. Eğer USB bellekten dosya aktarırım gibi düşüncelere sahipseniz, iPad’te bunlara yer olmadığını iyi düşünün. Piyasadaki birçok Android tablette ise USB ve SD kart girişleri mevcut bulunmaktadır. Bu cihazlar, bağlanılabilirlik konusunda kullanıcılara geniş seçenekler sunmakla birlikte, depolama kapasitesini de yükseltmeyi mümkün kılmaktadır.

 

Eğer dış görünüş, tasarım hatları, incelik gibi kriterler sizin için önemliyse, hatta performans ve işlevsellikten daha da ön plandaysa, o halde size verebileceğimiz en önemli tavsiye, site site dolaşıp tüm tabletleri incelemeniz, beğendiklerinizi teknomarketlerde ya da uygun yerlerde elinize alıp incelemenizdir. Piyasada Toshiba AT200, iPad 2, Asus Transformer Prime gibi ince tabletler bulunurken, öte yandan da işlevselliğin ön planda tutulduğu nispeten daha kalın tabletlerle karşılaşmak mümkün.
 

 
Tablet bilgisayarın işlemcilerinin de ön planda tutulmasında fayda var. Samsung Galaxy, Sony Tablet S, Acer Iconia Tab A500 ve A100, Asus Transformer gibi cihazlarda Tegra 2 CPU’su bulunuyor. Bu oldukça güçlü bir işlemci. öte yandan Asus Transformer Prime gibi daha yeni modellerde ise Tegra 3 bulunuyor. Bu tür işlemcilerle yüksek grafikli oyunların altından kalkabilmek mümkün. Ayrıca üst düzey işlem gerektiren uygulamaları ve HD filmleri de rahatlıkla oynatabilmek mümkün. Tegra’nın bu alandaki rakibi ise Cortex A5 serisi. Kimi dijital TV, araba bilgi sistemleri, netbooklarda da kullanılan Cortex A5, pazarda halen güçlü bir pay sahibi konumunda bulunuyor.

 

Son olarak, internet bağlantı seçeneklerini gözden geçirmek gerekli. Artık hemen her tabletin 3G ve Wi-Fi desteği bulunuyor. Kimi ürünlerin, Wi-Fi ayrı 3G + Wi-Fi ayrı modelleri bulunabiliyor. 3G bağlantısının sizin ne kadar işinize yarayacağını düşünmekte fayda var. Kullanmayacağınız bir özellik için ekstradan 100 TL veya üstü para ödemek hiç de iyi olmaz.
 


 

Umuyoruz ki kafanızdaki birçok soruya şu an cevap verebiliyorsunuzdur. Bu rehber sayesinde tablet bilgisayar satın alıp almamak arasında gidip gelmekten sıyrılıp, net bir karara varmanızı diliyor, tablet bilgisayarın bizlere sunduğu sayısız teknolojik güzelliğin tadını çıkarmanızı temenni ediyoruz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here