Ana sayfa Mobil Tablet PC rekabeti kızışıyor!

Tablet PC rekabeti kızışıyor!

0

Rekabette kim avantajlı? Hangi ürün ne vadediyor?
 

Artık hemen her teknoloji firmasının bir adet tablet bilgisayarı bulunuyor. Tablet bilgisayarların şaha kalktığı bu dönem, piyasaya çıkan her yeni ürünün rakiplerine kıyasla daha fazla yenilik içermesini gerektiriyor. Hal böyleyken piyasaya yeni sürülen her ürün, bir öncekinden çok daha yenilikçi olmak durumunda kalıyor.
 
tablet pc
 
Biz tüketiciler açısından, bu rekabeti oturduğumuz yerden izlemek kadar keyifli bir şey olamaz. Her ne olursa olsun, hangi teknoloji geliştricisi hangi yeniliği yaparsa yapsın, hangi firma sektörde hayal kırıklığına uğrarsa uğrasın, sonuç olarak biz tüketiciler kazançlı çıkacağız.

 

iPad 2

Tablet bilgisayar denince akla gelen ürünlerin başında gelen iPad 2 için söylenecek çok söz var. Sektördeki pazar payı en yüksek tablet bilgisayar olduğunu da söyleyelim. iPad ile yakaladığı başarıyı iPad 2 ile de sürdüren Apple, bu konuda şimdilik rakipsiz görünüyor. 

   ipad 2
Apple, piyasadaki onlarca Android destekli tablet bilgisayara rağmen tek başına iOS’u sırtlamaya da devam ediyor. İşlevsellik ve pratiklik üst düzeyde. Bunlara şık tasarım eklenince, iPad 2’nin başarısı şaşırtıcı bir sonuç olmuyor. iPad 2’nin kamerası mevcut, fakat düşük ışık koşullarında kaliteli sonuç verdiğini söylemek zor. Ayrıca Apple ile Adobe arasındaki anlaşmazlıktan dolayı diğer iOS cihazlarında olduğu gibi iPad 2’de de Flash desteği bulunmuyor.
 
motorola xoom   Motorola Xoom

çift çekirdekli Motorola Xoom, tam bir performans canavarı. Bir tablet bilgisayarın bu denli yüksek performans göstermesi, tablet bilgisayarların gelecek dönemlerde dizüstü bilgisayarların yerini alabileceği ile ilgili söylentileri de kuvvetlendiriyor. Xoom’un 10.1 inç’lik ekranı HD videoları oynatmaya müsait. Cihazı bir multimedya platformu olarak kullanabilirsiniz.

öte yandan tablet bilgisayarlar için geliştirilen Android 3.0 desteği sayesinde Android Market’e bağlanarak HD oyunları indirebilirsiniz. Ayrıca Flash destekli sitelere rahatlıkla girebilirsiniz. Bir tablet bilgisayarda Android OS kullanmaya alışmak biraz zaman alabilir, fakat alıştıktan sonra cihazın yeteneklerini keşfetmeye başlayacak, keşfettikçe daha çok seveceksiniz.

 

Samsung Galaxy Tab

10.1 inç ekranı tablet bilgisayar dünyasına tanıtan Samsung, bu geniş ekranıyla kullanıcılarına sıkı bir tablet bilgisayar deneyimi vadediyor. Bir önceki Galaxy Tab’e oranla tasarım ve işlevsellik açısından büyük yenilikler içeren Galaxy Tab, piyasadaki en keskin görüntüyü sağlayan ekranlardan birini kullanıyor.

   samsung galaxy tab
Samsung’un yine kendi geliştirdiği ve Live Panel adını verdiği canlı panel arayüzü, cihazın arayüzünü sürekli canlı ve bilgi akışı gerçekleşir halde tutabilmenize olanak sağlıyor. Güçlü işlemcisi sayesinde multi-tasking’i (çoklu-işlem) etkili bir şekilde kullanabilmek mümkün. örneğin bir uygulama ile ilgilenirken, ikinci bir uygulama açtığınızda, açık olan ilk uygulama uzun süre boyunca erişilebilir olarak arkaplanda açık kalıyor. ürünün Flash desteği mevcut.
 
asus eeepad transformer   Asus EeePad Transformer

Adobe Flash 10.2 desteğini bulunduran EeePad Transformer TF101, barındırdığı ekstra özelliklerle dikkatleri üzerinde toplamayı başaran bir ürün. Ne var ki Transformers’ın mevcut modellerinde 3G desteği bulunmuyor. 3G destekli EeePad Transformer’ların 2011 üçüncü çeyreğinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Ekstra bas geliştiricili 3D stereo ses desteği, ürünü bir adım ön plana çıkartıyor. EeePad Transformer’ı rakiplerinden farklı kılan nokta ise, cihazın ekstra bir klavye eklentisine sahip olması. Bu klavye ile birlikte EeePad Transformer’ı bir netbook gibi kullanabilmek de mümkün hale geliyor.

 

Packard Bell Liberty Tab

Acer’ın satın aldığı Packard Bell, tablet bilgisayar sektöründe ne kadar iddialı olduğunu, geçtiğimiz ay içerisinde piyasaya sürdüğü Liberty Tab ile kanıtlamış oldu. HDMI girişe ve Flash 10.2 desteğine sahip olan Liberty Tab, sosyal ağ entegrasyonları ve can alıcı renkleriyle kullanıcıların dikkatini çekmeyi amaçlıyor. Liberty Tab, rakiplerine kıyasla biraz daha kalın bir yapıya sahip.

   packard bell liberty tab
öte yandan Android 3.0 desteğini sonuna kadar kullanmayı başararak sektörde iddialı olduğunun altını çiziyor. Ayrıca HDMI desteği, göz ardı edilemeyecek kadar önemli bir özellik. Piyasadaki alternatif tablet bilgisayarlar arasında işlevselliği ve göz alıcı renkleriyle Packard Bell Liberty Tab, rakiplerine göz kırpmayı da ihmal etmiyor.
 
htc flyer   HTC Flyer

Akıllı telefon sektöründeki başarılı stratejileri ve ürünleriyle sıkça adından söz ettiren HTC, mobil dünyanın yeni oyuncağı tablet bilgisayar sektöründe de adından söz ettirmek istiyor. Bu amaçla Flyer adını verdiği tablet bilgisayarı geçtiğimiz aylarda piyasaya sürdü. çift çekirdek yerine tek çekirdek tercih etmelerinin sonuçlarından biri olan uzun süreli kullanım, Flyer’ın en öne çıkan özelliklerinden birisi.

Bir tablet bilgisayar için 10 inç ekranı fazla bulan HTC ekibi, ekran boyutunu 7″ yaparak da piyasada farklı bir rotada ilerlemek istediğini belli ediyor. Flyer’ın multimedya özellikleri ve sosyal ağ entegrasyonları da hayli başarılı. öte yandan Android Market desteği, HTC Flyer’ı başarılı uygulamalarla donatmamızı sağlıyor.

 

Acer Iconia A500

Acer’ın W500 ile birlikte piyasaya sürdüğü Android işletim sistemini kullanan A500, Acer’a özel yazılımlarıyla tablet bilgisayar dünyasına farklılık katmayı amaçlayan bir tablet. Acer’ın geliştirdiği Clear.fi multimedya platformunu desteklemesi sayesinde ağdaki diğer Acer cihazlarıyla ortak bir platformda buluşabilen A500, güçlü donanımıyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

   acer iconia a500
Tablet dünyasında bu denli geniş bir yelpaze içerisinde Acer’ın Iconia A500’ü de başarılı ürünler arasındaki yerini alıyor. Clear.fi desteği sayesinde cihazı multimedya merkezi olarak kullanabilmek mümkün. Ayrıca Android’in 3.0 Honeycomb ile sağladığı avantajları sonuna kadar kullanıyor.
 
lg optimus pad   LG Optimus Pad

Karşımızda son derece sıra dışı bir tablet bilgisayar bulunuyor. LG’nin Optimus serisine eklediği tablet ürünü Optimus Pad, ilk üç boyutlu tablet bilgisayar olma özelliğini taşıyor. Cihazın arka tarafında iki adet 5 MP’lik kamera bulunuyor. Bu iki kamera, simetrik olarak konumlandırılmış. 3D fotoğraf çekerken iki adet fotoğrafı çekip dijital olarak işleyen Optimus Pad, sonuç olarak çektiğiniz fotoğrafı 3D olarak sunuyor.

Bunun da ötesinde, 24 fps’de 1080p, yani Full HD video çekebilen tablet bilgisayar, 30 fps’de 720p 3D video da çekebiliyor. Android 3.0 kullanıyor ve güçlü işlemcisi sayesinde hızlı bir kullanım vadediyor. LG’nin Optimus Pad’i, sıradışı bir tablet bilgisayar deneyimi arayanlar için şüphesiz en ideal seçenek olarak raflardaki yerini alıyor!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here