Ana sayfa Mobil Tablet PC’lerin altın çağı

Tablet PC’lerin altın çağı

0

iPad”in ardından ikinci yükseliş trendi

Tabletle ilişkisi 7 bin yıl öncesine dayanan insanoğlu, şimdi bu rahat taşınan aracı son teknolojilerle donatarak adeta yeniden keşfediyor. Son yıllarda adından sıklıkla söz edilmeye başlanan ancak yaygın kullanım alanı bulamayan Tablet PC”ler, Apple”ın yeni tablet PC”si iPad”in ardından yeni bir yükseliş trendi yakaladı. İşi gereği sürekli dolaşan kişilerin yaşamını kolaylaştırmak üzere tasarlanan bu cihazlar, her şeyden önce kolay taşınabilirliğiyle dikkat çekiyor. İsmini, ekranının tablete benzemesinden dolayı alan Tablet PC”lerin en önemli özelliği, ekranının her yöne döndürülebilmesi ve tıpkı kitap şeklinde katlanabilmesi.
Cep bilgisayarı ve dizüstü bilgisayar sentezi olarak da nitelendirebileceğimiz Tablet PC”ler, dokunmatik ekrana sahip ve dijital kalemiyle tüm işlemlerinizi kolaylıkla yapabileceğiniz şekilde tasarlanmış. Haliyle bir fareye ihtiyaç duymuyorsunuz. Diğer özellikleri ise, normal bir dizüstü bilgisayar ile aynı. Wi-Fi teknolojisiyle güçlendirilen bu cihazlar her an, her yerden aradığınız bilgilere kolaylıkla erişmenizi sağlıyor. Yeni nesil Tablet PC”ler, artık gelişen yazılım ve donanım özellikleriyle dizüstü bilgisayarlara rakip olacak nitelikte…

 

 

Fujitsu Stylistic ST6012
Intel Core 2 Duo işlemci kullanan Stylistic ST6012, 30,7 cm”lik TFT WXGA dokunmatik ekran üzerinden kontrol ediliyor. Ortam aydınlığını algılayan teknolojisiyle iç ve dış kullanımda parlak bir ekran görüntüsü sunan cihaz, sadece 1,6 kilogram ağırlığında. Mobil kullanım için özelleştirilmiş Intel Core 2 Duo 1,4 GHz Ultra Low Voltage işlemci ve 4 GB’a kadar belleğe sahip ST6012″yi, docking-station desteğiyle sabit olarak da kullanabiliyorsunuz. Yetkisiz erişimlere karşı bir parmak izi algılayıcısı olan cihazda, entegre bir SmartCard okuyucusu da bulunuyor. Toza, dumana karşı dayanıklı kasası ve sabit diskler için ShockSensor darbe emme özelliği olan bu Tablet PC, konfigürasyonuna bağlı olarak 80 ila 320 GB arasında sabit disk veya 64 GB’lık bir SSD ile geliyor. WLAN ve Bluetooth seçenekleri bulunan cihaz, 6 veya 9 hücreli bataryaya sahip. Vista Business işletim sistemiyle gelen T6012″nin webcam ve parmak izi okuyucusu da bulunuyor.

 

 

Fujitsu Lifebook T900
Intel Core 2 Duo işlemci kullanan Stylistic Tablete dönüştürülebilir hareketli ekranıyla Lifebook T900, yüksek performans ve uzun pil ömrüyle profesyonel kullanıcıları hedefliyor. Ekranına, çok işlevli yazı çubuğunun yanı sıra parmakla da müdahale edilebiliyor. SmartCard okuyucusu, parmak izi algılayıcısıyla güvenli bir çalışma ortamı sunan T900 de ekran parlaklığını ortam şartlarına göre otomatik olarak ayarlayabiliyor. Her yerden kablosuz bağlanabilen bu tablet aynı zamanda opsiyonel olarak 3G/UMTS, WLAN ve Bluetooth bağlantılarını da kullanabiliyor. 8 GB RAM belleği ve 500 GB”a kadar sabit disk seçeneğine sahip cihazın sistemine yeni bir sabit disk, DVD sürücü veya pil eklemek için ek bir yuva da eklenmiş. Ayrıca bu tablet PC”de, vPro teknolojisine sahip Intel Core 2 Duo işlemci kullanılmış.

 

 

HP TouchSmart tx2
özellikle mobil kullanıcılar için tasarlanmış çoklu dokunmatik teknolojisine sahip çevrilebilir dizüstü bilgisayarı olan yeni HP TouchSmart tx2, enerji tasarruflu 12,1 inç arkadan aydınlatmalı LED bir ekrana sahip. HP baskılı kaplamalı tx2, dijital eğlence yazılım setiyle, kullanıcıların fotoğraflar, müzik, video ve web içeriği gibi her türlü dijital dosyayı yalnızca ekrana dokunarak daha doğal bir şekilde seçmelerini, düzenlemelerini ve yönetmelerini sağlıyor.
Ekranı döndürüp katlayarak yazı tahtası moduna geçirip dijital kalemle notlarınızı yazabileceğiniz TouchSmart tx2, bu yazıları da otomatik olarak bilgisayar yazısına dönüştürüyor. HP TouchSmart tx2, çoklu dokunmatik özelliği sayesinde dosyalarınızın tümünü parmağınızın ucuyla seçebilme özgürlüğü sunuyor. Tx2, çevre dostu özelliğiyle yanınızda taşımaktan keyif alabileceğiniz bir cihaz.

 

 

Lenovo IdeaPad S10-3t
Lenovo”nun ilk tablet ürünü olan IdeaPad S10-3t, çoklu dokunuşa sahip ve döndürülebilen ekranıyla dikkatleri çeken bir tablet PC. Lenovo IdeaPad S10-3t, 12 saate varan pil ömrüne sahip. 10,1 inç boyutlu çoklu dokunuş özelliği bulunan cihazın 180 derece dönebilen bir ekranı bulunuyor. çelik bağlantı noktaları ise, sağlamlığı garanti ediyor.

S10-3t, DirectShare özelliği sayesinde, internete bağlanmadan başka bir bilgisayarla dosya paylaşımına olanak verirken, “Aktif Koruma Sistemi” ile netbook”u düşme veya başka nedenlerle meydana gelebilecek darbelere karşı koruyor. Intel Atom N470 işlemciyle gelen cihazın, 320GB” a kadar HDD kapasitesi bulunuyor. Ayrıca Maplife – Harita yazılımı ve Veriface – Yüz tanıma özelliği ile tüketiciye kullanım kolaylığı yaşatıyor.

S10-3t”nin diğer özellikleri arasında; E-kitap okuyucu ve stereo hoparlörleriyle Dolby Headphone Audio özellikleri de var. Bir tanesi Yu Hua taş desenli olmak üzere iki farklı renk seçeneği bulunuyor.

 

 

Toshiba Portage M780
Multi Touch

Toshiba Portégé M780, multi touch kontrol özelliği ve döndürülebilir ekranıyla oldukça kolay taşınabilir şekilde tasarlanmış. 12.1 inç geniş ekrana sahip cihaz, sadece 2 kg ağırlığında. Klavyesiyle bir dizüstü bilgisayar gibi çalışırken, aynı zamanda tablet bilgisayar özelliğiyle elle yazılan notları ve çizilen grafikleri kaydetmenizi sağlıyor.

Toshiba Portégé M780 Multi Touch yeni nesil Intel Core i3, i5 işlemcilere sahip ve sistem belleği 8 GB’a kadar genişleyebiliyor. Opsiyonel SSD seçenekli üründe, standart olarak 2,5 inç sabit disk bulunuyor. Windows 7 Professional işletim sistemiyle gelen cihaz, şok dayanıklı bir kasayla korunuyor ve herhangi bir kaza durumunda veri kaybını önlemek için, 3D hız ölçer bulunuyor. ayrıca Gigabit Ethernet LAN, en son Kablosuz LAN ve Bluetooth 2.1 teknolojilerini içeriyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here