Ana sayfa Haber Tablet PC”lere Android yerine Chrome OS mi geliyor?

Tablet PC”lere Android yerine Chrome OS mi geliyor?

0

Google’ın son Chrome 64 güncellemesi, çokça ihtiyaç duyulan bir dizi tablet odaklı özelliklerle birlikte Chromebook’lara geliyor. Bu özellikler arasında tablet modunda iken çoklu görevlendirmede kullanılacak yeni bölünmüş ekran özelliği ve Android’den ödünç alınan ekran görüntüsü alma özelliği bulunuyor. Bu özellikler kısmen standart geliştirmeler olmakla birlikte, Chrome OS’in tabletlerde Android yazılımı yerine kullanılacağını gösteren geleceğe dönük resmi ifade ediyorlar. Chrome OS bu haliyle bayrağı eline almaya çok yakın. Bu tip özelliklerle birlikte Google’ın çıkardığı tüm ekranlarda ‘hibrit işletim sistemi’ olmaya her zamankinden daha da yakınlaşıyor Chrome OS. 

Google Android ile Chrome OS’in bazı özelliklerini bir araya getiriyor yıllardır

Her iki işletim sisteminin tam anlamıyla bir araya geldiği bir ana yakın bir zamanda şahit olma ihtimali düşük. Zira yıllardır bu düşünce üzerinde çalışmalar yürüten Google’dan bir platformu diğerine üstün kılma ya da yerine koyma gibi bir girişime şahit olmadık bugüne değin. Android daha çok Google’ın mobil işletim sistemi olarak kalırken, Chrome OS ise Chromebook’lar üzerinde gelişme kaydederek, tablet biçimine dönüştü. 

Mobil, tablet ve PC işletim sistemlernin tek bir donanım üzerinde bir araya gelmiş haline dair bir geleceği hayal etmek oldukça heyecan verici olsa da, henüz olası görünmüyor. Tablet modunda bölünmüş ekran gibi özelliklerin olması oldukça faydalı. Bu özelliğin bilhassa Ekim ayında çıkan Pixelbook 2-in-1 adlı gösterişli ve pahalı cihazda olmayışı, eleştirilere neden olmuştu. Chrome üzerinde çalışan Android uygulamalar, halihazırda uygun bir stilus (ekran kalemi) desteğinden mahrum oldukları için, tüm işletim formatlarında çalışacak kadar esnek değiller. 

Tüm bunlara rağmen Google’ın 2-in-1 modellerinde, standart Chromebook dizüstü bilgisayarlarda ve tabletlerde Chrome OS işletim sistemini birleşik cihaz kategorisine taşıma yönünde bir vizyonu olduğunu söyleyebiliriz. Bu stratejiye işaret eden diğer bir gelişme ise geçtiğimiz hafta çıkan fakat daha sonra silinen Chrome OS üzerinde çalışan Acer tablete ait fotoğraftı. Londra’da düzenlenen teknoloji ve eğitim fuarında çekilen resim, yakın bir zamanda Google ya da Pixel marka Chrome işletim sistemi üzerinde çalışan bir tabletin çıkabileceğine işaret ediyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here