Ana sayfa Donanım Synaptics”ten Müjde: Ekran içi parmak izi tarayıcısı sorunu nihayet çözüldü

Synaptics”ten Müjde: Ekran içi parmak izi tarayıcısı sorunu nihayet çözüldü

0

Milyonlarca diz üstü bilgisayarın trackpad (fare tablası)”lerinde ve akıllı telefonların ekranlarında dokunmatik giriş işleminden sorumlu olan firma olan Synaptics, bu hafta yaptığı bir duyuruyla ilk optik ekran-içi parmak izi tarayıcısının toplu üretimine başladıklarını bildirdi. Clear ID olarak adlandırılan bu sensörlerin tam olarak Samsung”un Galaxy S telefonlarında ve Apple”ın iPhone X modelinde bulunan home tuşundaki parmak izi sensörleriyle birebir aynı olması bekleniyor. Tek farkı daha hünerli olacak olmaları çünkü dokunmatik ekranın bir köşesine dokunarak yetkilendirme işlemini gerçekleştirmenize imkan sağlayacak.

Synaptics tam bir yıl önce ilk FS9100 optik parmak izi tarayıcısı ailesini tanıtmıştı. O zamanlar sadece teknolojik bir buluş olarak kalmış, gerçek dünyaya yansıyan bir üründen çok, bu konuya gösterilen eğilimin bir ifadesi olmuştu. Daha sonra gelişen olaylar, bu teknolojinin entegrasyonuyla ilgili sorunlar olduğunu göstermiş, hatta Samsung, Galaxy telefonunda son dakika değişikliği yapmak zorunda kalarak özelliği devre dışı bırakmıştı. Samsung ön yüzde biyometrik kimlik tanımlama fonksiyonundan taviz vermeden, kenarlıksız ekrana sahip bir model ortaya koymak istiyordu. Fakat optik parmak izi tarayıcısının entegrasyonu planlandığı gibi gitmedi ve bu nedenle firma, parmak izi tarayıcısını 2017 modellerinin arka yüzüne yerleştirmek zorunda kaldı.

Bugünün FS9500 Clear ID”si ise seri üretime geçme aşamasına geldi. Synaptics”in Samsungla yaptığı çalışmanın tarihi ve Synaptics”in basın açıklamasında OLED infinity display”lere özel olarak yapılan vurgu, her iki firmanın 2017 yılında yaşanan zorlu sorunların çözümünde yeniden bir arada çalışabileceklerine işaret ediyor. Bununla birlikte bu yaz çıkan bir haberde Samsung”un Synaptics”le yollarını ayıracağına dair bir haber de çıkmıştı. Xiaomi, Synaptics”in basın açıklamasında duyurduğu birlikte çalışılacak 5 üretici firmadan biri olabilir. Zira yeni teknolojilere kucak açmasıyla bilinen Xiaomi, Mi Mix serisiyle de kenarlıksız öncü akıllı telefon modelleri çıkarma eğilimine sahip olduğunu göstermişti. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here