Ana sayfa Haber Sydney Havalimanı’nda Pasaport Tarih Oldu: Yüz Tanıma Yetiyor!

Sydney Havalimanı’nda Pasaport Tarih Oldu: Yüz Tanıma Yetiyor!

0

Pasaport kontrol sürecinde elinden geldiğince insanları çıkarmak için çalışan Avustralya, 2017 yılı başında bu eforlarını başlatmıştı. Yüz tanıma sistemine geçiş için atılan yeni adım ile seçilen uçuşlarda pasaportsuz ve biniş kartsız, yüz tanımayla check-in devri başladı.

Sydney Havalimanı CEO’su Geoff Culbert, bir açıklamasında: “Başından beridir Qantas ile çalışıyoruz ve bu teknolojiyi denerken de onlarla çalışmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi. “Gelecekte pasaport sırasında veya check-in yaparken çantanızda pasaportunuzu aramak zorunda kalmayacak, telefonunuzdan biniş kartınızı göstermeye çalışmayacak veya giriş kartınızla uğraşmak zorunda kalmayacaksınız. Yüzünüz bu süreçlerin tamamında hem pasaportunuz hem de biniş kartınız olacak.” diye de ekledi.

Şimdilik sınırlı sayıda uçuş ile denenen bu teknoloji, zaman içinde tüm uçuşlarda kullanılmaya başlanacak. Sydney Havalimanı’nın yıllık 43 milyon ziyaretçi sayısı, teknolojinin hızlıca uygulamaya alınmasında tabi ki büyük bir engel.

Şimdilik uluslararası seçkin uçuşlara entegre edilen teknoloji; check-in, biniş kartı alma ve bagaj teslim aşamalarında kullanılıyor. Yakın zamanda teknolojinin gümrük geçişlerine de entegre edilmesi bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here