Ana sayfa Haber Suudi Arabistan’dan Twitter Skandalı

Suudi Arabistan’dan Twitter Skandalı

0

Neredeyse tüm bilgilerin ve yazışmaların gizli olduğu söylenen sosyal medya platformlarından Twitter, şu anda Suudi Arabistan ile ilgili Twitter skandalı haberleriyle çalkalanıyor. Mevcut Suudi Arabistan hükümetinin, muhaliflere karşı çok sert tavırlar sergilediği gözlemlenmek ile birlikte, bunun sosyal medya ayağının olduğu da iyice ortaya çıktı.

Facebook ve instagram gibi sosyal medya platformlarının, güvenlik açısından bazı skandallarla anılması sonrasında; Twitter’da bunlar içerisine, Suudi Arabistan skandalı nedeniyle katıldı. Alınan bilgilere göre Twitter üzerinden muhaliflerin tüm yazışmaları ve bilgileri ele geçirildi.

Twitter Skandalı Nasıl Ortaya Çıktı ?

2013 yılında Twitter’da yüksek rütbeli bir mühendis olarak çalışmaya başlayan Alzbarah, kullanıcı hesaplarına erişimi olan birisiydi. Suudi yetkililerin onunla görüşmesinden sonra casusluk yapma konusunda ikna olduğu ve böylece çeşitli hesapları kontrol ettiği belirlendi. İlk etapta Twitter tarafından idari izne ayrılan Alzbarah, tam olarak kanıt bulunmamasına rağmen işinden uzaklaştırıldı.

 

Twitter skandalı
Twitter skandalı

 

İşten çıkarılması ile birlikte, Suudi Arabistan’a dönen bu çalışan, bugüne kadar Twitter’da casusluk yapan ilk mühendis olarak biliniyor.
Yalnızca casusluk değil aynı zamanda adeta troll çiftliği kurarak tüm muhaliflere saldırılarda bulunan Suudi hükümetinin, daha da ileri gitmesinden endişe ediliyor. Twitter yetkilileri, yaptıkları açıklamada bunun kesinlikle şirket genelini etkilemediğini,ancak yine de bazen hesapların kontrol edilmesinin önemli olduğunu ifade ettiler.

Henüz tam olarak ismi açıklanmayan üst düzey şirketlerin, Twitter hesaplarının da kontrol edilmiş olma ihtimali nedeniyle Twitter yönetim kurulu bu konuda gerekli önlemleri alacaklarını ifade ettiler. Twitter skandalı ile ilgili gelişmelerin ne yöne doğru ilerleyeceği ise henüz tam olarak tahmin edilemiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here