Ana sayfa Haber Sürücüsüz taksi için teknoloji yarışı başladı.

Sürücüsüz taksi için teknoloji yarışı başladı.

0

sürücüsüz taksi

Bilindği gibi Google, uzun bir süredir sürücüsüz otomobil projesi üzerinde çalışıyor. Hatta deneme sürüşleri yapılan sürücüsüz otomobiller, otoyollara ve trafiğe bile çıktılar. Google, yakın zamanda bu konuda otomobil üreticileri ile ortaklığa gideceğini ve sürücüsüz otomobillerin seri üretimle piyasaya sürüleceğini de duyurmuştu. Bilmeyenler için; sürücüsüz otomobiller sizin verdiğiniz varış rotasına, navigasyon kullanarak ve etraftaki diğer otomobillerle “haberleşerek” sizi otomatik olarak götüren (bir çeşit otomatik pilot diyebiliriz) teknolojinin ismi.

Kişiye özel, lüks araçlarla şoförlü taksi hizmeti veren über ise, Google’ın başlattığı bu çıtayı daha yükseğe taşımak için bir süredir araştırmalar yapıyor. über’in hedefi de taksi hizmetini şoförsüz vermek. Yani sizi istediğiniz yere, sürücüsüz otomobiller götürecek. Elbette ücret karşılığında.

Bunun için ciddi ar-ge yatırımları yaptığı bilinen über, Google’ın sürücüsüz otomobilleri resmen satışa çıkıp, trafiğe girdiğinde atağa geçecek.

Konuyla ilgili iki makale burada ve burada.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here