Ana sayfa Haber Sürücüler artık daha güvende

Sürücüler artık daha güvende

0

Uzun çalışma saatlerinin, şehir yaşantısının, özel yaşamların getirdiği streslerin teknoloji aracılığı ile önlenemese de azaltılma konusundaki çalışmalara otomobil sektörü de çalışmalarına hız kazandırarak devam ediyor. Sürücülerin ortak sıkıntısı bilindiği gibi, yorgun araç kullanmak, uykulu uzun yola çıkmak listenin başında geliyor. Nottingham Trent üniversitesi tarafından geliştirilen akıllı sürücü koltuğu, ülkemizde popüler söylem olan “araba yolunu bulur” sözünü daha da somutlaştıracak. Otomobil sektöründe, yeni çalışmaya ilgi yüksek.

Sürücü koltuklarına ECG (elektrokardiyogram) yerleştirilerek sürücünün kalp atış hızlarından, otomobile bilgiler gönderen sinyaller sonucunda otomobil sürücünün yorgunluğunu veya yaşadığı bir sağlık sıkıntısını tespit ederek aracı, “Cruise Control” fonksuyonuna geçirerek, aracı güvenli bir şekilde durduruyor. 

 

öncelikle kaza riskini azaltmayı hedefleyen akıllı otomobil koltuğu, özellikleri arasına GPS sistemini de katarak, kötü bir durum karşısında sürücüyü zamanında acil müdahale uygulanması için acil çağrı sinyali gönderme becerisi de katılması planlanıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here