Ana sayfa Donanım Sürprizlere hazırlıklı olun

Sürprizlere hazırlıklı olun

0

Dizüstünde 2009 trendleri

Notebook pazarı 2009 yılına yeni sürprizlerle girdi. Yılın ilk fuarı CES”te tanıtılan yeni ürünler, 2009″a damgasını vuracak yeni teknolojilerin de habercileri. 2008 yılı notebook tasarımlarında yepyeni bakış açılarıyla karşılaşacağımızın ipuçlarını vererek kapanırken, 2009 yılının yeni ürünleri gerçekten de dizüstü bilgisayar tasarımında bambaşka bir dönemin başlangıcına işaret ediyor. örneğin notebook”lar küçülüp “netbook” olduktan sonra, cebe sığacak yeni modellerle tanışmaya başladık sayılır. Bu trendi birçok markanın da takip etmesi bekleniyor. Geçtiğimiz dönemin en önemli konseptlerinden “kişiselleştirme”, belki de bu yıl zirveye ulaşacak. İnternet kullanımımızdan bilgisayarlarımıza, yazılımdan donanıma her şeyi istediğimiz gibi kişiselleştirebildiğimiz bir dönemdeyiz. Bu da dizüstü bilgisayar tasarımlarına yansıyan bir diğer nokta olarak göze çarpıyor. Dizüstü bilgisayarların küçülmesi, internet kullanımının günlük yaşamın her anına yayılması ve özellikle de sosyal ağların vazgeçilmez hale gelmesiyle de yakından ilintili. İş hayatından eğitime, sosyal ağlardaki varlığımız, somut dünyaya hiç olmadığı kadar yansıyor.Mobilite, özgün tasarımlar, dokunmatik ekranlar ve güvenlik, dizüstü bilgisayar pazarında 2009 yılının önemli kavramları olarak göze çarpıyor. Artık “bilgisayar” deyince birçoğumuzun aklına notebook”lar, “notebook” dendiğinde de taşınabilirlik geliyor. Tüm bunların sonucu olarak da, dizüstü bilgisayarlar günlük hayatımızda giderek daha fazla yer kaplıyor. Bu kadar hareketli günlerin yaşandığı notebook pazarına biz de kendi penceremizden baktık ve bu yıla damgasını vuracağını düşündüğümüz trendleri sizlerle paylaşmak istedik. 

Küçük, daha küçük

Evet, küçük… Hatta o kadar küçük ki, cepte taşımak mümkün. Dizüstü bilgisayarlardaki küçülme trendi, cihazların adının değişmesine yol açacak yeni “cep üstü” modellerle tanışacağımıza işaret ediyor. Alıştığımız notebook”ların sahip olduğu güçlü özelliklere sahip olamasalar da,  mini boy notebook”lar internetin hayatımızda sahip olduğu büyük yeri de vurguluyor. çünkü yeni trend küçük notebook”lar, ağırlıklı olarak internet kullanımı ve internete bağlı eğlence uygulamalarına yönelik. Ancak günlük hayatın neredeyse tüm eylemleri internete de taşındığından, bunun tüketicileri ne kadar şüpheye düşüreceği belli değil. çevrim içi ofislerle ofise gitmeden tüm projelerimize ulaşabiliyor, arkadaşlarımızla sohbet edebiliyor, sevdiğimiz dizileri izleyebiliyor, müzik dinleyebiliyor, oyun arkadaşlarımızla buluşup online oyunlar oynayabiliyoruz. Diğer yandan notebook pazarının çeşitlenmesi ve bir taraftan “ultra taşınabilir” küçükler piyasaya sürülürken, daha büyüklerin masaüstü bilgisayarları unutturacak denli güçlü özelliklere sahip olmasıyla, biri sürekli interner bağlantısı, diğeri yoğun grafik uygulamalar ve çalışmalar için olmak üzere, “herkese iki notebook” düşüncesinin de yaygınlaştığı görülüyor. Kullanıcıların hem taşınabilirlik hem de yüksek performans aradığını gören üreticilerin, netbook”ları her yerde taşıyabileceğiniz ikinci bir bilgisayar olarak tasarladığı da görülebiliyor. Bu anlayış kimi markalarda fiyatlara da yansıyor ve daha düşük fiyatlara her an internet bağlantısı kurabilmemizi sağlayacak bilgisayarları daha uygun fiyatlarla elde edebileceğimiz tahmin ediliyor. Bu minik devlerin pil ömürleriyse büyükleri alt edecek nitelikte oluşlarıyla bir başka avantaj sunuyor.
 
  Sony Vaio P
Cihazın tasarımına baktığınızda, Sony”nin Vaio P modeli için “ona netbook demeyin” ısrarına hak vermeden edemiyorsunuz. Sadece 650 gram ağırlığa sahip olan bilgisayar, Intel 1,33 GHz işlemci, 2 GB RAM, 60 GB sabit disk veya 128 GB’a kadar SSD ve Windows Vista Home Premium”la geliyor. Vaio P, boyutuna göre bir hayli güçlü özelliklerle şaşırtıyor. Yüksek çözünürlüklü LED ekranı 8 inç”lik boyutuna rağmen 1600 x 768 piksel çözünürlük sunuyor.
 
WLAN 802.11b/g/n, Stereo Bluetooth, UMTS/HSDPA bağlantı özellikleri, GPS, webcam ve kart okuyucuyla desteklenmiş. 4 saate kadar dayanabilen bataryası da beğenilen bir diğer özellik. 8 saatlik pil ömrü sunan bataryayıysa ayrıca temin edebiliyorsunuz.
 
Küçük notebook”larda klavye boyutunun önem kazandığını gören Sony, touchpad yerine bilgisayara fare için bir navigasyon tuşu ekleyerek klavyenin daha büyük olmasını sağlamış.  Vista kullanımına bir alternatif getiren Vaio P, birkaç saniye içinde açılıp multimedya fonksiyonları ve internet erişimine hazır hale gelen “Instant Mode”a da sahip.

 

 

Lenovo ThinkPad W700ds
CES”in en dikkat çekici ürünleri arasında yer alan ThinkPad W700ds dizüstü bilgisayar, ikinci bir bilgisayara gerek duyulduğunda sadece ekran alanını büyüterek ihtiyacınızı kolayca karşılayabiliyor.1920×1200 çözünürlükte 17 inç büyüklüğündeki ekranı içerisinden sürgülü bir şekilde açılabilen 1280×768 çözünürlüklü 10.6 inç ekranıyla teknoloji meraklılarını kendisine hayran bırakan ThinkPad W700ds, güçlü donanım bileşenleri sayesinde çift ekranlı mobil iş istasyonu kullanıcılarının ihtiyaçlarına tek bir cihaz ile cevap veriyor

 

 
. 8GB’a kadar DDR3 bellek desteğine sahip olan ThinkPad W700ds’RAID konfigürasyonunda çalışan çift sabit disk ile birlikte geliyor. Nvidia’nın profesyonel kullanım için hazırladığı Mobil QuadroFX serisi grafik işlemcilere yer verilen ThinkPad W700ds”de opsiyonel olarak BluRay/HD DVD sürücüsü yer alıyor. 7-in-1 kart okuyucusu, beş adet USB portu, WiFi, opsiyonel WiMaX gibi özelliklerle sunulan ThinkPad 700ds, çift ekranıyla yeni bir akım başlatabilir.
  HP TouchSmart tx2
HP”nin TouchSmart masaüstü kişisel bilgisayarları için geliştirdiği dokunmatik yeniliği üzerine inşa edilen HP TouchSmart tx2 Dizüstü Bilgisayar dijital içeriklerini parmaklarının ucunda isteyen sürekli hareket halindeki kişiler için geliştirilmiş. Tx2″deki HP MediaSmart dijital eğlence yazılım seti kullanıcıların fotoğraflar, müzik, video ve web içeriği gibi her türlü dijital dosyayı yalnızca ekrana dokunarak daha doğal bir şekilde seçmelerini, düzenlemelerini ve yönetmelerini sağlıyor. tx2 fiske, vuruş, döndürme, yay hareketi, basma, sürükleme ve tek ya da çift dokunma gibi hareketlerin kullanımını olanaklı kılan “kapasitif çoklu dokunmatik teknolojisini” kullanarak, birden fazla parmak hareketiyle eş zamanlı giriş bilgisini tanıyor. Döner bir menteşeyle çevrilebilir tasarım tüketicilerin TouchSmart”tan üç farklı şekilde yararlanmasını sağlıyor: klavyesi olan normal bir dizüstü bilgisayar, bir tablet bilgisayar ya da bir ekran.
 

Dell Inspiron Mini

İnce ve hafif tasarımıyla göz alan Dell Inspiron Mini Serisi”nin yeni üyesi daha çok kişiselleştirme seçeneği sunuyor. Bilgisayarın standart özellikleri arasında Windows Vista Basic, yerleşik web-kamerası ve Bluetooth yer alıyor. Kendisinden bir boy küçük kardeşi olan Inspiron Mini 9 gibi Mini 12 de özellikle sık seyahat edenler ve internette sosyalleşmeyi, sohbet etmeyi, blogları, içerik ve fotoğraf yüklemeyi sevenler ya da online video, müzik ve oyunlardan keyif alanlar için uygun netbook”lardan. Mini 9″la aynı seviyede kullanım kolaylığına sahip olan Mini 12″de daha rahat görüntüleme ve izleme için daha geniş bir ekran yer alıyor. Ayrıca Mini 12 daha yüksek kapasiteli veri depolama özelliğinin sağlamlığı ve bağlantı özellikleriyle öne çıkıyor.
 
Mini bilgisayarın ağırlığı 1.23 kg”dan başlıyor ve 23.4 mm kalınlığında. Windows Vista Basic, yerleşik web-kamera, 1GB RAM, ve mobil uygulamalar, içerikler ve depolama için daha geniş kapasite sunmak için 80GB mekanik sabit sürücüye sahip olan Mini 12, yerleşik Bluetooth ve 802.11b/g kablosuz bağlantı imkanı sunuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here