Ana sayfa İnternet Surfraw

Surfraw

0

Surfraw, komut satırı üzerinden arama yapmamızı sağlayan bir uygulama.

Günümüzde giderek artan bilgi kalabalığı ve yoğunluğu beraberinde kullanıcıların bu bilgilere doğru ve hızlı erişmesi gerçeğini getirmiş, dolayısıyla yeni arama motorları kullanıcılara güncel bilgiyi sunmada önemli bir rol oynamıştır.

özellikle son on yıl içerisinde türlü türlü arama motorları ile karşılaştık ve hala karşılaşmaktayız. Bu arama motorları içerisinde kimileri tarihten silinerek, arkadaşlar arasında nostaljik konuşmalarda kaldılar, kimileri pazar payının büyük çoğunluğunu alarak zirveye oturdular.

90’lı yıllarda özellikle çokça kullandığım Webcrawler sitesine yine arada bir girerek eski günleri yâd ederim. Bu yıllarda çoğu kullanıcının Altavista günleri başlamıştı ve Google mertebesinde değer görmekteydi. İki binlere gelindiğindeyse arama motorlarına verilmeyen değer yüzünden güç dengelerinin nasıl el değiştirdiği de bir başka ilginç konudur. Bu tür bir ortamda aradan sıyrılarak günümüzde artık her kullanıcının dilinden düşmeyen bir arama motorumuz var.

Biraz daha eskiye dönecek olursak 1990 yılında Alan Emtage tarafından geliştirilen Archie ile, bilinen ilk arama motoru ile karşılaşırız. İsim kelime anlamı ile arşiv anlamına gelen “archive” kelimesinden “v” harfi atılarak çıkarılmış olup gelişimin öncülüğünü yapmıştır. Ardından gelen Gopher, World Wide Web Wanderer ile basamaklar yavaş yavaş atılmış ve iskelet oluşmaya başlamıştır. Ardından gelen JumpStation bir web robotu kullanarak web sayfaları arayan ve indekslerini çıkaran ilk uygulama oldu. Bu uygulamanın en önemli yanı bugünkü arama motorlarının temelini veya diğer bir söylemle çerçevesini oluşturmuş olmasıdır.

İlk büyük atılım ise WebCrawler ile geldi (çoğumuz o ünlü logosunu, ağ üzerindeki şirin örümceği hatırlarız). WebCrawler ilk metin tabanlı arama motoru olarak kabul edildi ve önemli bütün arama motorlarında kullanılır oldu. Ardından gelen Lycos, Excite, InfoSeek, Alta Vista ve Yahoo gibi arama siteleri hepimizin çoğunlukla kullandığı referanslar oldu. Kullandığımız grafik tabanlı tarayıcı değişse bile bu arama motorlarını en az bir kere kullanmış veya ziyaret etmişizdir.
Bu ay kullanmaya çalışacağımız uygulama ise gerçekten değerli ve alışık olmadığımız türden. Komut satırı üzerinden arama yapmamızı sağlayan bu uygulamanın ismi surfraw.
Kurulum
Her ay anlattığım veya tanıtımını yapmaya çalıştığım uygulamaları genellikle port programı yardımı ile kuruyoruz. Bu ay da değişiklik yapmadım ve port yardımı ile (port -v install surfraw ) uygulamayı kurdum. Eğer port paket sistemini kurmadıysanız uygulamayı “http://surfraw.alioth.debian.org/#downloading” adresinden tar.gz paketi olarak indirip kendiniz de kurabilirsiniz.

Kurulum işleminin ardından uygulamayı biraz yapılandırmamız gerekecek. öncelikle Surfraw uygulaması elvi olarak isimlendirilen ve farklı arama motorları için kullanılan konfigürasyon dosyalarından oluşmaktadır.  Ve bu dosyalar o arama motorunda nasıl arama yapılacağı ile ilgili yapılandırma içermektedir. Programın desteklediği elvi’leri veya arama motorlarını görmek için aşağıdaki komutu uygulayabilirsiniz. Eğer sadece o elvi ile ilgili detaylı kullanım bilgisini görmek istiyorsanız “sr <ilgili_elvi_ismi> -help” komutunu kullanabilirsiniz.

    macosx:~ $ surfraw -elvi
Surfraw arama motorlarının içinde ismini ilk defa duyduğumuz arama motorlarını görmek mümkün. Bu arama motorlarında arama yapmak için ise öncelikle surfraw konfigürasyon dosyamızı oluşturmamız gerekiyor. Herhangi bir metin editöründe kullanıcının ev dizini içerisinde bulunması gereken “.surfraw.conf” dosyasını oluşturmamız gerekli.
macosx:~ $ more .surfraw.conf
SURFRAW_graphical=yes
SURFRAW_graphical_browser=open

Oluşturduğum bu dosyanın içerisine yukarıdaki çıktıyı ekleyerek arama için grafik bir tarayıcı kullanılacağını belirtmiş oldum. Eğer metin bazlı bir tarayıcı kullanacaksam ki ben bu örnekte lynx kullandım, o zaman konfigürasyon dosyasının yapılandırılmasının şöyle olması gerekli.
SURFRAW_graphical=no   
SURFRAW_text_browser=/opt/local/bin/lynx

Lynx uygulamasının bulunduğu dizin farklılık gösterebilir, eğer uygulama farklı bir dizinde ise bu dizini eklemek gerekmekte. Konfigürasyon dosyasının yapılandırmasından sonra artık ilgili elvileri kullanarak komut satırından arama yapmak mümkün. Eğer Google’da surfraw’ı aramak istersem söyle yazmam yeterli:

surfraw google surfraw
   
Eğer wikipedia kullanmak isteseydim “surfraw wikipedia surfraw” komut dizisini çalıştırarak ilgili sonucu grafik tarayıcıda görebilirim. Ayrıca surfraw komutunu uzun uzun çalıştırmanın yanında “sr” kullanarak da çalıştırabiliriz.

Uygulamada hoşuma giden aramalardan biri “etym”, aramak istediğiniz kelimeyi etimoloji sözlüğü içerisinden arayıp çıkarıyor, uygulamanın özellikleri arasında ayrıca çoğu kullanıcı için olmazsa olmazlardan imdb içerisinde arama yapmak bulunuyor. Kullanacağınız liste içerisinde gerçekten çok farklı arama motorları bulunmakta.
   
Son olarak eğer bazı aramaları sürekli kullanıyor ve arama motorunun ismini yazmak artık ölümcül bir hal aldı ise, bunları “.bash_profile” dosyası içerisine alias olarak ekleyebilirsiniz.

alias g=’sr google’

Böyle bir kısa yol oluşturarak artık sürekli “sr google” yazmak derdinden kurtuluyorum. Bir dahaki sefer aramalarımı “g apple” seklinde yapabilirim. Bir sonraki ay farklı bir konuda görüşmek dileği ile bol klavyeli günler.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here