Ana sayfa Sektörden Raporlara göre Intel, Surface Go’da Intel işlemci kullanılsın diye Microsoft’u zorladı

Raporlara göre Intel, Surface Go’da Intel işlemci kullanılsın diye Microsoft’u zorladı

0
surface go
Microsoft Surface Go | Fotoğraf: Vjeran Pavic / The Verge

Bu ayın ilk günlerinde Surface Go modelini satışa sunan Microsoft, cihaza Intel Pentium Gold işlemci yerleştirdi. Bu işlemci, cihazın en büyük eleştiri hedefi oldu ve performans/güç tüketimi dengesini bozduğu düşünülüyor. 10 inçlik tablette Microsoft’un neden ARM tabanlı Qualcomm Snapdragon işlemciye yer vermediği ise herkes tarafından merak ediliyordu.

Raporlara göre Intel, Microsoft’a baskı yaparak Surface Go modeline ARM işlemci yerleştirilmesini engelledi.

Intel’in son zamanlarda mobil sektörde rekabet yeteneğini kaybetmesi üzerine saldırıları başlamıştı. Bu saldırılardan bir tanesi, Intel x86 yönerge setini kullanacak rakipleri dava edeceğine yönelikti. Microsoft’un konuya bakışı ise oldukça açık: firma daha verimli olan ARM işlemcileri çok farklı alanlarda kullanmak istiyor. Bunun için elinden geleni yapan Microsoft, yakın zamanda ARM tabanlı sunucularla ilgili bir çalışma bile yapmıştı.

İlgili Haber: Snapdragon 835 işlemcili ilk Windows 10 dizüstü bilgisayarlar duyuruldu

Şimdilik hâlâ erken günlerinde olan ARM tabanlı Windows 10, zamanla uygulama uyumluluğunu, emülasyon yeteneklerini ve performansını iyileştirecektir. Bunlar olduğunda, laptoplar için Intel’in işleri ciddi anlamda zorlaşacak.

cortex a-76

ARM tarafından yeni tanıtılan mimari, Cortex-A76, Intel Core i5 ile aynı performansı çok daha düşük güç tüketerek sunabiliyor. Intel ise 10nm’lik üretim mimarisine geçişte ciddi zorluklar yaşıyor. Daha önce açıklanana göre bu yıl bitmeden satışa sunulacak bu işlemciler, 2019 yılının başına ertelendi. ARM tabanlı Qualcomm ya da diğer akıllı telefon odaklı işlemciler ise 7nm’lik işlemcileri seri markete sürmeye çoktan başladı. AMD, Nvidia, Qualcomm gibi büyük ve modern rekabetçiler tarafından ciddi ciddi sıkıştırılan Intel’in bir şeyler yapması gerekiyor.


Aracı: Tom Warren / The Verge

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here