Ana sayfa Haber Süreç değerlendirmesi: Epson Moverio BT-200 drone sektörüne doğru!

Süreç değerlendirmesi: Epson Moverio BT-200 drone sektörüne doğru!

0

Epson, bu yıl yeni akıllı gözlük modelini, Moverio BT-200‘ü piyasaya sürmeye başladı. Tam bir startup modeli olan bu gözlük aslında verdiği imkanların yanısıra yeniliklere gebe bir teknoloji. Bir akıllı gözlük-drone ilişkisi kurmak tamamiyle hayat kurtarmayacaktır ancak, bu gözlük teknolojisine biraz kafa yorduğumuzda karşımıza biraz “tehlikeli” bir teknoloji çıkıyor. Aslında sevimli-tehlikeli olarak adlandırabileceğimiz bir teknolojiden söz ediyorum. Teknoloji değişiyor, çevresi değişiyor, çözüm sağladıkları alanlar da değişiyor böylece. BT çözümü sunan, kurumsal çözümler sunan firmalar ağırlıklı olarak PC, monitör ve bilişim sistemleri gibi şeyler sağlamanın yanısıra, yeni ihtiyaç artık drone. Drone’ların BT çözümlerine dayandırılması başta Sony olmak üzere IBM, Verizon, Facebook ve Google gibi popüler teknoloji firmaları tarafından gerçekleştirilmeye devam ediyor. 

Peki, bu şirketler drone’lar ile ne yapacak?

Sony, genellkle yayın üzerine bu drone teknolojisini geliştirmeye başladı. Sony‘nin film sektöründe, yayıncılık sektöründe, özellikle Columbia Pictures ile olan işleri de bilinirken firmanın havadan çekimlerle film endüstrisine bir şeyler katacağı kaçınılmaz bir sonuç. Bunun yanısıra Sony, üretimlerinde olduğu kamera lenslerini de bunun gibi kendi drone teknolojileriyle geliştirmeyi planlıyor.

Google‘ın henüz yeni bir akıllı gözlüğü yok ancak olması durumunda Google en çok yapay zeka ve borsa-ekonomi sektörüne yönelik bu teknolojisini geliştirmeyi planlıyor. Bazı kaynaklara göre Google, mouse-klavye kullanmadan sadece vücut hareketleriyle PC kullanımını sağlayacak bir teknoloji peşinde. Yeni gözlük teknolojileri bununla ilgili bir alan sağlayabilir.

Epson BT-200 akıllı gözlüğü ise biraz daha yaygın sektöre yayılabilir. Epson’ın yazıcılar konusundaki başarısı biliniyor, böylece Epson havadan herhangi bir bölgenin 3D modellemesini sağlayabilecek bir drone-yazıcı ve akıllı gözlük üçgeni kurabilir. Bu teknolojiler mimarlık sektöründe, zooloji biliminde, arkeoloji kazılarında çözüm sağlayabilecektir. Bununla birlikte Epson Moverio BT-200 modelinin askeri kullanımlara yönelik bir becerisinin olduğunu biliyoruz. Epson drone ve Epson Moverio BT gözlüklerinin oluşturacağı Voltran ile birlikte askeri çözümlemeler için de kullanılabilir.

BT-200 aslında “al ve kullan” ürünü değil, her gün farklı yeteneklerinin oluşturulacağı açık platforma sahip bir akıllı gözlük modeli. Yani 3. taraf geliştiricilerle her gün geliştirilecek bir gözlük teknolojisi. Epson BT-200‘ün geliştirileceği platform ise Epson Developer. 

Bu süreç değerlendirilmesinde ön görülen teknolojiler uzun soluklu değil, özellikle yazılımın aldığı hızlı yolu düşünecek olursak ve ayrıca 4G teknolojisinin epeyce genişlediğini düşünecek olursak, sadece birkaç yıl içerisinde Epson‘ın akıllı gözlük ile bağlantılı drone modellerini görebileceğiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here