Sürdürülebilir geleceğin anahtarı: 3D Baskı, Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi

Sürdürülebilir gelecek yaratmada 3D baskı, yapay zekâ (AI) ve makine öğrenimine önemli bir rol oynayacak

Çin artık dünya üretiminin dörtte birini karşılıyor; dünya ayakkabılarının %60'ını ve cep telefonlarının %70'ini üretiyor. Yine de, ürün ithalatının büyük bir çevresel maliyeti var. Taşımacılık her yıl CO2 emisyonuna 1,000 milyon ton katkı yaparken, havacılığın buna katkısı 781 milyon ton.  Nakliyatın üç yıl içinde küresel emisyonun %17'sini oluşturması bekleniyor. 3D baskı, yapay zekâ ve makine öğrenimi de dahil olmak üzere tüm yeşil teknoloji çözümleri ise bu rakamların azaltılmasına yardımcı olma potansiyeline sahipler.

Gezegenimizi kurtarmak için alışveriş
Bazı gelişmiş ülkelerde yerel üretimdeki düşüş çoğu zaman kaçınılmaz görülüyor ancak aslında böyle değil. Mevcut yeni teknolojiler ile imalat aslında yeniden canlandırılabilir ve önemli ölçüde daha sürdürülebilir hale getirilebilir. Bu değişikliği kolaylaştıracak önemli bir teknoloji 3D baskısıdır, bu teknolojinin 2023 yılına kadar 33 milyar dolar değerinde bir pazar oluşturması beleniyor.

3D baskı, yurtdışından ithal edilen hammaddelerin, raflara konmaya hazır ürünlere göre çok daha az yer kaplaması nedeniyle, net pozitif çevresel etki yaratabilir. Aynı malzemelerin taşınması için gereken kapasitenin azalması ve ardından nihai ürünlerin yerel olarak imalinde 3D baskının kullanılması, büyük çapta çevresel bir fayda sağlayabilir ve bu da nakliye taleplerini küresel olarak azaltacaktır.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam