Ana sayfa Haber Süper hızlı şarjla Mercedes Benz arayı iyiden iyiye açacak

Süper hızlı şarjla Mercedes Benz arayı iyiden iyiye açacak

0

Mercedes-Benz”in (ve tabii diğerlerinin) ana firması olan Daimler, araçlarının büyük bölümünü elektrikle çalışacak şekle dönüştürmek için gayret sarf ediyor. Fakat araç sahipleri benzin kullanmaktan vazgeçtiklerinde karşılaşacakları batarya şarj etme süreleriyle ilgili sorun, hala varlığını koruyor. İşte bu sebepledir ki Daimler, elektrikli bir aracı sadece beş dakikada tam olarak şarj edecek bir yöntem üzerinde çalışmakta olan İsrail”li “StoreDot” firmasına yatırım yapıyor.

Firma, Chelsea FC”nin sahibi Roman Abramovitch ve Samsung ile birlikte 60 milyon dolarlık yatırım yaptı. Bununla birlikte bu firmalar arasında en ilgi çekici olanı, durağan hızlı şarj bataryaları konusunda pek bilgi sahibi olmayan bir firma olması nedeniyle Samsung olsa gerek. StoreDot bu parayı, tek bir şarjda yaklaşık 500 kilometre seyahat menzili sağlayacak olan “Lityum-Iyon” teknolojisinin yerini alan “FlashBattery”i geliştirmek için kullanacak.

Flash bataryaların uzak olmayan bir gelecekte elektrikli arabalar için üretilen mevcut güç kaynağı teknolojisinin yerini alması bekleniyor. Daimler”in projeyi destekliyor olması bu ihtimali daha olası kılıyor zira ikili, otomotiv dostu çözümleri birlikte geliştirebilirler. Bu girişim Daimler”in son zamanlarda ortaya attığı “Volocopter drone taksi” gibi tuhaf fikirlerden biri gibi görünüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here