Ana sayfa Donanım Summit Audio TLA-50 Tube Leveling Amplifier

Summit Audio TLA-50 Tube Leveling Amplifier

0

Test sürüşümüzde sıra Summit Audio’da
 

Audio ekipmanlar arasında çok özel bir duruşa sahip olan Summit Audio görsel tasarımdan çok işlevselliğe yatırım yapan bir üretici. özellikle tüplü ekipmanlarında vitage tasarımın dibine vururcasına bir görsellikle ekipmanlarını kullanıcısına sunuyor. Fakat iş mühendisliğe geldiği zaman içeride oldukça hummalı bir çalışma söz konusu. En kaliteli komponentler özenle seçilip titizlikle yerleştirilmiş, içersindeki ana kart baskı devresi olsa da bileşenleri el montajı olan bu enteresan cihaz, aslında çok basit kullanımı olan bir tüplü kompresör.
 
summit audio tla-50
 
Sektördeki birçok üreticin kullandığı 12AX7A vakum tüp bu ekipmanda da kullanılmış. Summitaudio TLA-50’nin özellikle vokal ve bas gitar için kullanıldığında çok başarılı olduğu söyleniyor ancak ben sadece onlarda değil, cihaz üzerinden geçirmiş olduğum bir çok sinyal türünde oldukça güzel sonuçlar aldım.

TLA-50’nin kullanımı oldukça basit. Cihazın ön yüzeyinde sol üst kısımda Attack (devreye girme süresi) fast-medium-slow olmak üzere üç konumlu bir selektör ile ayarlanıyor. Onun hemen altında Release (devreden çıkma süresi) aynı şekilde ayarlanıyor. En altta kalan Analog VU metrenin selektörü Output konumunda çıkış seviyenizi veya Gain Reduction (kazanç azaltma) konumunda uygulanan kompresyonun miktarını görebiliyorsunuz, GAIN knob’u hem giriş seviyenizi hem de çıkış seviyenizi bir arada kontrol ediyor.

 

İşinizi kolaylaştıran özelliklerden birisi bu. Diğeri ise Gain Reduction knob’u; yani Ratio kompresyon oranını belirlemeniz için kullanıyorsunuz. Cihazın tam orta kısmında konumlandırılan horizantal analog VU metrenin aydınlatması ampüllü ancak overload seviyesine ulaşıldığında kırmızı yanan ledler paneli kızıla dönüştürüp sizi uyarıyor. En sağ kısımda bulunan selektörler power swich ve LINK – BYPASS. Link pozisyonunda cihazın ikincisini uygun terminalden uygun kablo ile bağladığınızda kontrolleri biri üzerinden yönetmeniz için tasarlanmış. Arka yüzeyde ise +4db balanslı -10db balanssız giriş çıkış terminallerinin yanı sıra insert ve sidechain terminali bulunuyor.
 
tla-50
 
Kaynaktan yolladığınız sinyali dinlerken hemen giriş ve çıkış seviyelerinizi bu iki büyük knob ile dolaşırken etkiyi çok rahat bir şekilde duyabiliyorsunuz. Ben bu güzel ekipmanın aslında kayıt ve canlı performans için çok daha verimli olacağını düşünüyorum. Kayıt esnasında toparlanmış düzgün data mix aşamasında çok büyük rahatlık oluyor açıkçası. TLA-50 bu işe en uygun cihaz. Direkt olarak bağlantı yapıp kullanabilmenin yanı sıra mixerinize insert edip bir kanalda sabit olarak da kullanabilirsiniz. Ayrıca sidechain özelliği sayesinde ayrı bir sinyal kaynağı tarafından da sinyal seviyesi oranında aktive edilebiliyorsunuz. Söz gelimi kick sinyali tarafından kompresyonu kontrol edilen bir bas gitar için kullanabilirsiniz. Bu da kayıt veya canlı performans sırasında çok dengeli bir senkronizasyon sağlanmasına yardımcı olur.

Genel olarak etkisi oldukça sıcak, yumuşak ve dengeli olan TLA-50, karakteri belirgin bir cihaz. Birçok kayıt stüdyosunda demirbaş niteliğinde bulunması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye distribütörü BL müzik olan cihazın satış fiyatı 1050 USD + KDV. Uzun yıllar sorunsuz bir şekilde tüm kayıtlarınızda, stüdyonuza hizmet vereceğini düşünecek olursanız fiyatı çok uygun.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here