Ana sayfa Donanım Sudan ucuz DSLR-Like makineler

Sudan ucuz DSLR-Like makineler

0

SLR benzeri modeller, gerek kullanım kolaylığı gerekse tıpkı bin SLR gibi elle müdaheleye izin vermeleri bakımından avantajlı olanaklar sunuyor

Dijital fotoğraf makineleri dünyası kompakt ve SLR modeller arasında ikiye bölünmüş durumda. Kullanıcılar ya bas-çek mantığıyla alabilecekleri en yüksek performansı kompakt makinelerde arıyor ya da tüm ayarlamaları elle yapabilecekleri ve algılayıcıya düşen piksel kalitesi en yüksek SLR modellere yöneliyor. Ne var ki, her iki kategorinin arasında bulunan SLR-benzeri (SLR-like) olarak tabir edilen modeller, gerek kullanım kolaylığı gerekse tıpkı bir SLR gibi elle müdahalelere izin vermeleri bakımından avantajlı olanaklar sunuyor. Bu sebeple, özellikle profesyonelliğe giriş kademesindeki kullanıcılar tarafından tercih ediliyorlar. SLR-benzeri makineler, refleks kameralardaki gibi full manuel mod, refleks vizör, diyafram, aperture vs gibi özelliklere sahipler. SLR makinelerle aralarındaki farklar ise lenslerinin sabit olup değiştirilememesi, ufak algılayıcı boyutu, algılayıcının önünde perde (örtücü) olmaması olarak sıralanabilir. özellikle amatörlükten profesyonel fotoğrafçılığa kademeli bir geçiş yapmak isteyen fotoğrafçılardansanız, DSLR-benzeri makineler tam size göre. Belki fiyatlar size başlığımızdaki kadar ucuz gelmeyecek, fakat manuel özellikleri kullanım kolaylığı ile birleşen profesyonel bir makine için yeterince ucuzlar. Bütçenizi zorlamadan gelişmiş özelliklere sahip olmak ve fotoğraflarınız üzerinde hakimiyet kurmak isterseniz, bu dosyamızda detaylı ele alacağımız Kodak, Sony, Olympus, Canon, Nikon, Leica,  Panasonic ve Fuji DSLR-benzeri makinelerden size uygun olanı seçebilirsiniz.
 

 

 

 
Kodak EasyShare Z812 IS

Kodak Z812 IS modeli 12x Schneider – Kreuznach Variogon optik zum objektife sahip. Cihazın optik görüntü sabitleyici özelliği de bulunuyor. 8.2 megapiksel resim çözünürlüğüne sahip olan Kodak EasyShare Z812 IS dijital kameranın dikkat çeken bir diğer özelliği ise HD (High Definition) kayıt. Z812 IS, HD kalitesinde fotoğraflar çekebiliyor ve saniyede 30 kare hız ile video kayıt gerçekleştirebiliyor.
Tüm EasyShare serisi modellerde olduğu gibi Z812 dijital kamerada da kolay paylaşım sisteminin en son versiyonu
bulunuyor. Z812 IS megazum dijital fotoğraf makinesinde etkileyici 12x zum yeteneği (36-432mm eşdeğeri Schneider-Kreuznach Variogon) optik görüntü sabitleme fonksiyonu ile birlikte sunuluyor.

 
Sony H9

H9, 8 MP çözünürlük, 15x optik zum objektif, 1/4000 saniye çekim hızı ve daha önce ilk defa Sony D-SLR modellerinde kullanılmış olan Bionz görüntü işlemciye sahip. Tamamen manuel kontrol sağlayan kameranın LCD ekranı 3.0 inç (7.6 cm) büyüklüğünde ve katlanarak çeşitli açılar alabiliyor. Böylece çok farklı açılardan fotoğraf çekimi yapmak olanaklı hale geliyor. H9, bu sene tanıtılan modeller içerisinde NightShot (Gece çekimi) özelliğine sahip olan tek ürün.Super SteadyShot ve ISO 3200 yüksek hassasiyetini (REI) birleştiren çift bulanıklık önleme teknolojisi sayesinde az ışık alan ortamlarda başarılı sonuçlar veriyor. Kontrast ve pozlamayı otomatik olarak düzeltmek için DRO teknolojisi, 1 cm”den makro çekim özelliği, MPEG formatında sesli film çekebilmesi H9″u öne çıkaran diğer özellikleri.

 
Olympus 570UZ

Olympus SP570UZ, 20x zum özelliği ile sizi nesnelere hiç olmadığı kadar yaklaştırıyor. “‹kili Görüntü Sabitleyici” özelliğine dayanarak üretilen Olympus”un bu en yeni ürünü, hırslı, nitelikli ve yaratıcı fotoğrafçıların keskin görüntüler elde etmeye çalışırken karşılaştıkları bulanıklık sorununu ortadan kaldırıyor ve görüntü boyutunu maksimuma çıkartıyor. Bir süreci görüntülemeye çalışıyorsanız, 13,5 kare/sn hız sayesinde art arda çekim yaparken hiçbir noktayı atlamayacaksınız. 10 MP çözünürlüğe sahip 570UZ, geniş açı perspektif çekimlerinden yakın çekimlere kadar tüm çekim aralıklarında beklentinizi fazlasıyla karşılayacak bir ürün. 570UZ, parlak güneş ışığında bile mükemmel görüntü veren 6.9cm/2.7″HyperCrystal LCD ekrana sahip.

 

Canon Powershot G9

PowerShot G7 modelinin devamı olan 12 megapiksellik Canon PowerShot G9 dijital fotoğraf makinesi RAW formatta kayıt ve ele daha iyi oturan yeniden tasarlanmış grip bölümü gibi kullanıcı görüşlerinden yararlanılarak gerçekleştirilmiş yenilikler içeriyor. G9″un dikkat çeken diğer özellikleri arasında 3.0 inç (7.6 cm) büyüklüğündeki PureColor LCD II ekranı, geliştirilmiş “Yüz Tanıma” Teknolojisi ve izleme modunda “Kırmızı Göz” giderme fonksiyonu yer alıyor. DIGIC III görüntü işlemcisi bulunan Canon PowerShot G9″da 25 adet hazır çekim modu da yer alıyor. Canon PowerShot G9 f/2.8 – f/4.8 6x optik zum yapabilen bir objektife sahip. 35mm fotoğrafçılık eşdeğeri
35-210mm odak uzaklık değerlerine sahip olan objektif çift yüzlü asferik elemanları ile distorsiyon etkilerine karşı koyuyor.

 

 

 

Nikon Coolpix P5100

Nikon Coolpix P5100 sağlam ve kaliteli yüzeyi ile dikkat çekiyor. 12.1 megapiksel efektif resim çözünürlüklü P5100, Nikon”un gelişmiş ve yenilikçi EXPEED dijital görüntü işleme konseptini kullanıyor. Cihazın 3.5x optik zoom-NIKKOR objektifi ve mercek kaydırmalı VR titreşim azaltma fonksiyonu ile net fotoğraflar çekmek olanaklı hale geliyor. P5100″de hızlı hareket eden veya loş ışıklı ortamlarda bulunan nesnelerin çekimlerinde bulanık görüntüleri engelleyen ve ISO 3200 değerine kadar ulaşan ışık hassasiyeti değerlerinde otomatik ayarlama yapabilen yüksek hassasiyet modu bulunuyor. Kameranın 2.5 inç (6.4 cm) büyüklüğündeki LCD ekranı 170 derece görüş açısı sağlıyor. Kullanıcılar Coolpix P5100 kamera ile LCD ekranın yanısıra optik vizörü kullanarak da çekim yapabiliyorlar.

  Leica V-LUX 1

Leica V-LUX 1″in 10.1 megapiksel çözünürlükte bir CCD sensöre sahip ve birçok profesyonel kullanım seçeneğini bünyesinde barındıran bir makine. V-LUX 1″de 9 ayrı noktadan otomatik netleme yapabilme seçeneği ve düşük şiddetli ışık koşullarında çekim yapabilmeyi sağlayan OIS (optik görüntü sabitleyici) sistemi bulunuyor. Bunların yanında alışılmışın dışında, 3:2, 4:3 ve 16:9 olmak üzere iki çerçeveleme seçeneği bulunuyor. 16:9 oranı, özellikle manzara fotoğraflarında panoramik fotoğraf etkisi vererek alışılmışın dışında görüntüler elde edilmesini sağlıyor. Dönebilir LCD ekranı da çekeceğiniz görüntüyü her yönden izlemenizi, farklı açılardan kontrolün tamamen elinizde olduğu çekimler yapmanızı sağlıyor.

 

 

Panasonic FZ18

FZ18, gövde tasarımı
açısından küçük boyutlarıyla göze çarpıyor. Panasonic, FZ serisinde kullandığı Leica optik kalitesini FZ18″de biraz daha geliştirerek 18x zum ve 28mm geniş açıdan başlayarak 504mm uzun tele objektife uzanan
skalada sunuyor. FZ18 en iyi sonucu vermek için imaj stabilizasyon sistemine sahip. FZ18″in bir önemli özelliği de makro çekimleri 1cm”den yapabilmenizi olanak tanıması. FZ18, tele lens, close up lens, ND filtre gibi opsiyonel aksesuarları ile bu işi gerçek bir hobi olarak yapan amatör fotoğraçılara da farklı alternatifler getiriyor. Yaratıcı çekim modlarının alt kategorileriyle birlikte sunulması da amatör fotoğrafçıların çekimlerini fazlasıyla kolaylaştıran bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.
 

  Fujifilm FinePix S8000fd

18 kat yakınlaştırma yapabilen yüksek başarımlı bir objektife sahip olan S8000fd, dahili görüntü sabitleme sistemi ve 8 milyon piksel seviyesinde bir CCD ışık algılayıcı ile de donanmış. Böylece FinePix S8000fd, bu öğelerin küçük bir gövdede bulunmasını tercih eden girişken fotoğrafçılar için  ideal bir çözümü
oluşturmakta. S8000fd modeli, CCD kaydırma yöntemi ile sallanma hareketi etkisine tepki gösteren bir görüntü sabitleme sistemi ile donatılmış. Bunu tamamlayıcı unsur olarak: Işık algılayıcının yüksek düzeydeki ışık duyarlılığı, hızlı hareket süreçlerini dondurmak ve az ışıklı ortamlarda da en keskin görüntüleri verebilmek için hızlı pozlama süreleri ile
çekim yapılmasını mümkün kılıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here