Ana sayfa Donanım Su altı fotoğrafçılığı

Su altı fotoğrafçılığı

0

Sualtı fotoğrafçılığına başlamak sandığınız kadar zor değil

Suyun derinlikleri her zaman bizim için büyük bir gizem yaratırken, fotoğrafçıların da meraklı gözlerine maruz kalıyor. Renklere, maceraya ve bilinmeyene tutkun olan bir fotoğrafçı için vazgeçilmez bir uğraş olan sualtı fotoğrafçılığı aynı zamanda çok iyi bir dalgıç olmayı gerektiriyor. Suyun derinliklerinde karşılaşacağınız sürprizlere hazırlıklı olmak, fotoğraf çekimini emniyetli bir şekilde gerçekleştirmek için sualtına çok defa dalmış olmanız gerekir.
 
Başlangıç
Sualtı bilmediğimiz bir dünya olabilir ancak yine de gözünüzü korkutmasın. Sualtı fotoğrafçılığına başlamak sandığınız kadar zor değil. Suyun altına dalmak konusunda bir sorununuz yoksa, giriş seviyesi bir model ile sualtı fotoğrafçılığına başlayabilirsiniz. Ancak burada önemli olan nokta, çekeceğiniz kareye konsantre olabilecek kadar dalış tecrübesine sahip olmanız. Aksi taktirde sualtında yaşayacağınız korkular dikkatinizi dağıtacak ve konsantrenizin bozulmasına neden olacaktır. öyle ki suyun altında neler ile karşılaşacağınızı önceden kesin olarak bilemezsiniz. Orada da bir hayat varolduğunu ve ona ayak uydurmak gerektiğini bilmelisiniz. Fotoğraf makinenizi alıp sualtına inene kadar 100 civarı dalış gerçekleştirmiş olmanızı öneririz. Aksi halde hem sualtı dinamiklerine alışmak hem de fotoğraf çekmek oldukça zor olacaktır. ‹lk denemelerinizi profesyonel bir dalış ekibiyle yapmanız en doğru yol olur.
 
 

Sualtı fotoğrafçılığına yeni başlayan bir kullanıcı iseniz, konvansiyonel bir sistemle ya da dijital kameranızı içine koyabildiğiniz bir housing ile çekime başlayabilirsiniz. Bu sayede suyun altında istediğiniz kareleri hemen çekebilirsiniz.

Sualtı fotoğrafçılığında profesyonel bir düzeye gelmek istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken pek çok detay ve uymanız gereken kurallar var. Sualtında fotoğraf çekerken öncelikle neyi fotoğraflamak istediğinizi bilmenizçok önemli. Hangi balıkların nerelerde görüldüğü, hangi derinlikte rastlandığı gibi detaylar sizin için gitgide çok daha önemli hale gelecek. Balık fotoğrafı çekmek zordur, suyun içinde uyumlu bir şekilde yaşarlarken dışarıdan herhangi bir müdahale ve yabancı cisim onları huzursuz eder. Geniş açılı objektifkullanmanız işinizi kolaylaştırır.

çekim için birkaç ipucu
Sualtı fotoğraf çekimi geniş açı ve makro şeklinde ikiye ayrılıyor. Dış mekan doğa çekimlerinde olduğukadar sualtında da kullanılan bir objektif çeşidi olan makro objektif, yakın çekimler ve balık portreleri için uygundur. Fakat 10-15 cm”den çok yaklaşamadığınız cisimler için dar açılı makro lensler ile yakın kadraj yapabilirsiniz.

Sualtı fotoğrafçılığında en güzel fotoğrafları çekebileceğiniz objektiferden biri de 16 mm ve 20 mm balık gözü objektiflerdir.
Sualtında yaşayabileceğiniz perspektif sorunlarının büyük önem taşımadığı düşünülürse bu objektifler başarılı sonuçlar veriyor. 20 mm”lik gibi geniş açı lensler ise, daha çok balık sürüleri, köpek balıkları gibi büyük balıkların fotoğraşanması için daha uygundur.
Geniş açı zoom objektifler ise yakınlaşması zor olan cisimler için çok daha ideal.
Sualtı fotoğrafçılığı için verilecek diğer bir püf ise daha net fotoğraflar elde etmek için düşünülmüş.
Fotoğraf çekerken makinenizi küçük bir açıyla yüzeye doğru tutarsanız çok daha net ve arka fon olarak daha az karmaşık bir fotoğraf elde edersiniz.

Ekipmanlar
Sualtı fotoğrafçılığı yapmak isteyen kişi fotoğraf için normal şartlarda harcadığı paranın birkaç katını harcamak durumundadır. Dalış için gerekli olan ekipmanların yanında fotoğraf makinesinin sualtında kullanılmasına imkan veren housing sistemler ya da housing özelliği bütünleşik olan fotoğraf makinelerine ihtiyacınız olacak. Dosyamızın ilerleyen satırlarında da belirteceğimiz bu ekipmanlar makinenizi sualtında da kullanabilmenizi sağlıyor. Birkaç yıl öncesine bakarsak, konvansiyonel sistemler ile çekilen fotoğraf sayısı 36″yı geçmiyordu. ?imdi ise dijital makinelerin yaygınlaşmasıyla birlikte sualtında kalma süreniz sahip olduğunuz poz miktarı ile değil, dalış ekipmanlarınızın sualtında kalmanıza izin verdiği süreyle sınırlı hale geldi. 36″lık filminizin bitmesi ve su yüzüne çıkmak zorunda kalmanız gibi bir durum söz konusu değil. çekin çekebildiğiniz kadar!

Maliyetlere gelince dijital housing sistemin fiyatı konvansiyonel sisteme göre çok daha pahalı. Bu nedenle öncelikle daha düşük fiyatlı bir ekipmanla başlamanız çok daha uygun.

Sualtına alışana kadar 10-15 bin dolarlık cihazlarınızla dalmak risk taşıyabilir. Düşük maliyetli, kolay kullanımlı makineler sualtı fotoğrafçılığına alışırken aldığınız yolda işinizi görecektir. özellikle son dönemlerde sayıları giderek artan, dalış tecrübesine ihtiyaç duymadan eğlenceli çekimler yapabileceğiniz su geçirmez kompakt makineler de iyi bir seçenek olabilir.

Bu konuda uzmanlaştıkça kuşkusuz ekipman değişimi ihtiyacı hissedecek, daha profesyonel makinelere
geçeceksiniz.

Housing Nedir?
Housing içine klasik bir gövdeyi koyarak makineyi sualtında kullanabildiğiniz, bir takım ayarları gerçekleştirebildiğiniz kılıfa verilen isimdir. Housing”li makinelerin objektifleri ve gövdeleri su geçirmez.
5.5 atmosferik (45 metre) basınca dayanıklıdırlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here