Su altı çekim teknikleri: Sualtını Technotoday ile keşfedin!

Doğru ekipmanlar, dalış öncesi tavsiyeler ve yapabileceğiniz çekim teknikleri....

Bulutların o karamsar grileri, rüzgarın güzel kelebekleri çok daha gizli köşelere iten kaba tutumu, çimlerin ve çiçeklerin kendilerini soğuktan sakınan gizemi geride kaldı artık. Güneş, tüm enerjisini doğaya ve onun tamamlayıcılarına biraz gökyüzüne biraz ılık esen rüzgarlara umarsızca bırakıyor. Peki neler oluyor sonra? Tatil hazırlıkları devam ediyor; peki t-shirtler, parmak arası terlikler, kocaman bir gülümseme ve güneş gözlüklerinin yanında bir gereksinim daha yok mu sizce? Kesinlikle var; fotoğraf, hem de her yerde! 

Fotoğraf çekmek için karşımızda umarsızca uzanan kumlar, harika doğa manzaraları, soğuk içeceklerinizi yudumlayacağınız kafelerde geçirilen anları ölümsüzleştirmenin sınırsız fırsatları beliriyor. Ama bu saydığımız keyifli anların ötesinde bir yer daha yok mu sizce? Fotoğraf sanatının özellikle son yıllarda hızla yöneldiği alanlardan biri de sualtının büyüleyici dünyası ve evet, bu konumuzda suyun derinliklerinde fotoğraf adına neler yapılabileceğinden bahsedeceğiz. 

Suyun derinlikleri ve sınırlamalar
Suyun altı, bildiğimiz ve tanıdığımız dünyadan çok daha başka bir dünya. Sürprizlerle dolu ve bu nedenle de birçok fotoğraf meraklısının ilgisini çekmeyi başarıyor. İşin güzel yanı fotoğrafçılığın temel prensiplerinden yola çıktığımızda sualtında ya da üstünde fotoğrafın elde ediliği açısından bir fark söz konusu da değil. Biraz daha detaya ne dersiniz?

Güvenlik
Sualtında fotoğraf çekmek için gerekli ekipmanlar tamamlanmış ve teknik bilgide yüksek noktada diyelim. Bu iki unsurdan çok daha önemli bir konu vardır ki bu da güvenlik. Eğitim ve güvenliğe dair detaylar elimize fotoğraf aygıtımızı almadan önce üzerinde durduğumuz bir konu olmak zorundadır. Dalışa uygun olup olmadığınızı belirleyecek bir takım kontrollerin, dalışa dair bilginin edinebilmesi adına eğitim prosedürlerinin tamamlanmış olmasının yanı sıra suyun altındaki potansiyel risklerin önlemlerinin alınmış olması önem taşır. Temel ilk yardım bilgisi olmadan suyun altında fotoğraf çekmeye çalışmak büyük bir hata olacaktır.  

 

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam