Ana sayfa Donanım Stüdyo ve Live Bir Arada

Stüdyo ve Live Bir Arada

0

Presonus Studio Live 16′ dan bahsettiğimizden bu yana oldukça uzun zaman geçti. O zaman içerisinde Presonus, teknolojisini geliştirerek rakipleri için çıtayı oldukça yükseltmiş.
 

24 analog giriş, entegre firewire ses kartı ve her kanal için dinamik sektörü, Presonus Studio Live 24.4.2’yi segmentinde stüdyo ve live ortam için vazgeçilmez hale getiren özellikler diyebiliriz.

Signal Flow dediğimiz teknik, ses teknolojisi gelişiminin yani mixer imalat tarihinin başından beri aynıdır. Kısacası buna analog teknik diyebiliriz. Yani analog olarak tasarlanan cihazlar bu işin temelini oluşturur. Daha kesin bir örnek vermem gerekirse analog mixerlerin dizaynı hep aynı prensibe göre yapılır, her opsiyon için bir tuş vardır ve tasarımda kesin çizgiler olmak zorundadır. Bu nedenle standart bir ses mühendisi bile hemen hemen her analog mixeri kullanabilir. İş dijital mixerler olunca biraz değişiyor çünkü dijital mixer tasarımında kesin çizgiler yoktur hayal gücü ve teknoloji birleşince ortaya Startrek vari kontrol paneli gibi şeyler çıkar. Kullanıcıya çok daha ucuza çok daha fazla opsiyon sunabilirsiniz. Ortam dijital olduğu için bir tuşa milyonlarca görev bile verilebilir. Bu tür sistemlerde en maliyetli kısım materyaldir. Bunu kısmak için de küçük yüzeylere yüksek özellikler sığdırılır ve hemen hemen herkesin şikayetçi olduğu durum ortaya çıkar: “kompleks kullanım”. Hemen hemen her analog mixeri kullanabilecek kadar yetenekli olabilirsiniz ama bir gün önünüze bir dijital mixer çıkar ve dünyanızı ters döndürebilir zira artık bildiğiniz prensipler değil tasarımcının limitleri zorlanmıştır ve hatta el kitabını ezberlemeden ses bile alamayabilirsiniz. Bu nedenle dijital mixer deyince çoğumuzun yüzünde hafif bir ekşime olur. Neyse ki son zamanlarda tasarımcılar biraz daha kendilerini yalın tutmak için zorluyorlar.
 

studio live
 
Presonus analog tekniğe okadar bağlı kalmış ki kullanımını kısa sürede çözmek mümkün. Hemen hemen her opsiyon için bir tuş yada ibresi bulunuyor. En önemli tuşlar kanal sektöründe yer alıyor ve bu aslında oldukça önemli bir konfor. Solo, mute, tüm dinamik ve Eq ve sektörünü kontrol eden select tuşu hemen kanal üzerinde bulunuyor. Aux opsiyonları farklı bir birim olarak tasarlanmış. Hemen dinamik ve Eq sektörünün üzerinde 10 Aux bölümü bulunuyor. Tüm aux’lar pre ve post olarak kullanılabiliyor bu sayede monitör ve farklı efektlere sinyal göndermek mümkün. Bu özellikleri ile zaten bir live mixer görüntüsü çiziyor. “Bu Firewire özelliği nedir tam olarak?” derseniz, yapılan tüm işlemleri bir kablo sayesinde bilgisayar ortamına dolayısı ile sequencer”inize taşıyabiliyor.

 

Bu işlemin sorunsuz gerçekleşmesi için Presonus 3 farklı program geliştirmiş. öncelikle tüm kompleks sinyal yönetimi için bir driver; daha sonra dijital opsiyonların tümünü görebileceğimiz sanal bir stüdyo yüzeyi; son olarak capture programı ise sinyalleri kaydetmeye yarıyor. Yapılan kayıtlar üzerinde editleri paket içinde gelen Studio One” programında yapabilirsiniz. Bu programı kullanmak oldukça rahat ve yalın, efektleri drag & drop tekniği ile kanallara taşıyabiliyorsunuz. Otomasyon da aynı şekilde ilk bakışta kendinini anlatıyor, otomasyondaki en eğlenceli kısım ise on the fly tekniği ile fader’lar ile yazılabilmesi. Ama Presonus Studio Live 24.4.2′ yi aldığınızda sadece Studio One ile çalışmak zorunda değilsiniz: Logic ve Cubase ile sorunsuz haberleşmesi onu stüdyo için oldukça ilginç ve bir o kadarda avantajlı bir opsiyon haline getiriyor.
 
presonus
 
Presonus Studio Live 24.4.2″yi bildiğimiz herhangi bir ses kartı şeklinde bilgisayarımıza entegre edebiliyoruz ancak Presonus Studio Live 24.4.2’ın dinamiklerini kullanmazsak yazık olur zira özellikle EQ ve kompresör oldukça başarılı diyebilirim. 24 kanal için mic ve line girişleri mevcut. özellikle mic preamp”leri bu fiyat ve klasman için neredeyse lüks. “PostEQ & Dyn” tuşu sayesinde bilgisayara giden sinyali dinamikler ve Eq’dan sonra kavrıyor ve sinyali üzerinde yaptığınız değişiklikler ile kaydediliyor. Tabi ki sinyali direkt kaydetmek de mümkün. Bu tür uygulamalar kayıt durumu için çok etkileyici. Mesela sahnedeki monitörlere giden sinyalde farklı Eq ayarlamaları kullanmak gerek. Sahne monitörleri sanatçıların duyum alışkanlıklarına göre düzenlenmeli bu alışkanlıklar müzikal açıdan her zaman eğlenceli olmayabilir. Bu durumda siz sahne monitörlerine oldukça kuru ve standart bir ses gönderirken kayda enstrümanların tüm frekans yelpazesini alabilirsiniz. Dinamik sektöründe bulunan gate ise oldukça kullanışlı. özellikle davul mikrofonlamasında analog haz yaşatan bu sektör, oldukça hassas çalışıyor ve aynı zamanda stüdyo uygulamaları için de kullanışlı.

 

Presonus Studio Live 24.4.2″ı sahne için uygun hale getiren en önemli özelliklerden birisi ise herkesin merak ettiği efekt sektörü. Efekt sektörü hemen hemen tamamen dijital kontrol ediliyor ama dijitalizm burada oldukça yalın tutulmuş. Hemen işe başlamak için hiç engel ya da kafa karıştırıcı işlemler yok. Efekt kaliteleri de oldukça şaşırtıcı.

Presonus Studio Live 24.4.2’nin genel özelliklerine bir gözatalım…

32×26 Firewire Audio Interface en büyük gücü. 44.1/48 kHz’de oldukça efektif çalışan bir jitter reduction özelliği mevcut. 24 adet mic line in girişinin yanı sıra tape in, iki adet stereo effect return, analog insert’ler, on adet Aux, kanal başına iki adet efekt send bulunuyor.
3 XLR çıkışı (master ve mono) var. 18 simetrik jack ( auxlar, gruplar reji ve master) tape out. S/PDIF (koaxial) ve 24 analog, simetrik direkt çıkışlar.
 

presonus stüdyo
 
24 adet kanal girişlerinde ve bir adet talkback mikrofonunda olmak üzere 24 adet XMAX Class A preamp.

118db dinamik range”e sahip yüksek çözünürlükte converter”lar.

29 adet 100mm yüksek kalite fader”lar ve LED zincirleri. Otomasyon kaydedebilme ve bir çok opsiyon için recall özelliği.

Aslında Presonus Studio Live 24.4.2’nin özellikleri bir ağaç şeklinde büyüyor. Daha fazla detay isteyen arkadaşlar Sound dergisi arşivlerinden Presonus Studio Live 16.4.2 haberine bakabilirler. Bu modelim tüm özelliklerine sahip olan Presonus Studio Live 24.4.2 konforlu dijital opsiyonları sayesinde mükemmel bir stüdyo çözümü. özellikle XLR mono çıkışı sayesinde orta ölçekli bir live sahneyi kontrol edebilirsiniz. Ama en büyük gücü, live ve stüdyo özelliklerini birleştirdiğinizde ortaya çıkıyor. Live durumlarda stüdyo kalitesinde kayıt, stüdyo ortamında ise live monitörleme konforu… daha ne isteriz?

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here