Ana sayfa Donanım Studio Projects VTB-1 Mic Pre

Studio Projects VTB-1 Mic Pre

0

Test ekipmanları arasında bir de küçük canavar var ki ağabeylerini bile oldukça zorluyor! Bu ufaklığın adı Studio Projects VTB-1 Mic Pre
 

Studio Projects VTB-1 Mic Pre” gerçekten de boyundan büyük işlerin altından kalkıyor. 12AX7 klasik vakum tüp, birçok firma tarafından birçok ekipmanda başarıyla kullanılıyor ancak iş, diğer elektronik kompenentlerin kalitesiyle sonuçlanıyor.
 
studio projects
 
VTB-1’de de kullanılan 12AX7 tüp, diğer bileşenleri ile mükemmel uyum sağlamış. üzerinden drive ettiğiniz her çeşit audio sinyale olan etkisi çok kararlı ve dengeli. Tüplü ekipmanlarda bunu yakalamak için çok iyi mühendislik ve devre tasarımı gerekir.

İster profesyonel stüdyoda isterseniz başlangıç seviyesindeki ev stüdyosunda kullanacak olun; bu cihaz her isteğinize yanıt verecek düzeyde,hatta canlı performans sırasında vokal mikrofonuna, akustik veya bas gitarınıza isterseniz kemanınıza , kısacası audio sinyalin ısıtılması ve harmoniklerin zenginleşmesinin istenileceği her birimde size çok fayda sağlayacaktır..

 

Cihazın ön yüzeyine sol başta 48V destek butonu bulunuyor. Hemen yanında TRS girişi, yüksek dirençli sinyal kaynakları için de line in butonu bulunuyor. Input Gain seviyesi 0 – 60 arasını gösterse de, mic seviyesinde 72 dB Line seviyesinde 42 dB kazanç elde edebildiğinizi belirtiyor. Teknik verilerde sanırım her iki sinyal seviyesini ortalamasını yansıtacak bir gösterge hazırlanmış. HPF butonu da unutulmamış elbette. Her preamfide olması gereken bir özellik. Sinyal kesme eşiği 70hz olarak belirtilmiş. Tube blend knob’u 12AX7 vakum tübün etki seviyesini belirlemeniz için SS konumunda SolidState özelliği gösteriyor ve transparan bir şekilde çalışıyor. Saat ibresi yönünde döndürüldükçe tüp etkisi ve yoğun harmoniklenme kendini göstermeye başlıyor. ?öyle ki en son konumuna getirildiğinde çelik telli akustik gitarın sesi çok hafif distort edilerek sürülmüş bir elektrik gitarın tınısına yaklaşıyor. Bu tarz yüksek sürümlü tüp etkisini deneyimlemek, birçok proje için ilginç olabilir. Vokal mikrofonu kullanırken aşırıya kaçmanızı pek tavsiye etmem açıkçası çünkü sesin karakteri değişmeye başlıyor. Uygun seviyede kullanıldığı taktirde alt ve üst armoni zenginliği sese çok etkili bir anlam yüklüyor…
 
studio projects vtb1
 
Meter butonuna bastığınızda giriş veya çıkış seviyenizi gösteren 5 kademeli led’leri gösterge seviyesi olarak takip edebiliyorsunuz Ancak çözünürlüğü çok yeterli bulmadığımı da söylemeden edemeyeceğim. Led göstergesinin hemen altında bulunan ızgaraların ardında VTB-1′ in kalbi olan mavi led ile aydınlatılmış 12AX7 tüpü görebilirsiniz…çıkış seviye knob’u ve faz çeviricisi cihazın en sağ kısmında bulunuyor. Cihazın aka yüzeyinde ise XLR Mic input, 50-200 Ohm arası direnç seviye butonu, insert, line out ve balanslı XLR çıkış bulunuyor. Bu özellik sayesinde örneğin sahne performansınızda aktif DI box olarak çalıştırmanıza da olanak var. Besleme ise 12V 1A-AC voltaj ile harici bir üniteden sağlanıyor.

VTB-1 de her tüplü ekipman gibi kullanılmadan en az 20 dk veya yarım saat öncesinde açılıp ısıtılmalı.

 

Kendi klasmanındaki tüm preamfilerden daha başarılı bir etkiye sahip olduğu birçok otorite tarafından kabul edilmesiyle birlikte kendinden üst sınıftaki bir çok ekipmanla da kafa kafaya mücadele edebildiğine bir çok kullanıcı şahitlik ediyor. Ben de bunlardan birisiyim.
 
vtb1 mic pre
 
Stüdyoda kullandığım yüksek seviyedeki preamfiler kadar başarılı bir duyuma çok yaklaştığını ben de kabul ediyorum. Ancak unutulmamalıdır ki uygun sinyal, harmonik zenginliği alglayacak eğitimli kulaklar, doğru duyumu oluşturacak monitörler ve oda akustiği düzenlemesi de önemlidir. Bunların tümü birleşince ortaya doğru iş çıkıyor.

özellikle kendi kayıtlarını yapan ev kullanıcılarına bu cihazı tavsiye ediyorum.

Emin olun ki bu cihazı alırken, kullandığınız birçok marka ses kartının mic-pre katından onlarca kat daha verimli bir preamfi sahibi olursunuz ve bu preamfiyi her kaynak için kullanabilirsiniz.ürkiye Distrbütörü BL müzik’te 167 euro KDV dahil fiyatı ile olduça uygun bütçeli bir ekipman…

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here