Ana sayfa Donanım Stevie Ray Vaughan’ın Amplifikatörleri

Stevie Ray Vaughan’ın Amplifikatörleri

0

Dr. Mehmet Barlo, Stevie Ray Vaughan(SRV)’ın amplifikatörleri ve pedallarıyla devam ediyor
 

Amplifikatörleri:

Stevie Ray Vaughan’ın kullandığı epey amplifikatör olmuş. Bunların üzerinden bildiğim ve de öğrendiğim kadarı ile geçmeye çalışacağım. SRV’nin sevdiği amfilerin ortak özelliği, güçlü olmaları ve de temelde net amfiler olmaları. Yoksa yüksek drive sahibi amfilerle çok arası yok. O cins aygıtlar da bolca kullanmış ama temel olarak onlardan da yüksek değil, genelde hafif drivelı ama zaman zaman da güç katında satürasyonu bol şekilde ses almış. Yani kısacası adamın olayı “preamp gain” değil kesinlikle. Ama “power amp saturation” derseniz iş değişir. İkincisini epey kullanıyor.
 

amplifikatör
Resim 1
 
Stratocaster kullandığından ve de gitarlarını da yukarıda bahsettiğim gibi epey net tarafında tuttuğundan dolayı da, amfilerin “hacimli” ses vermeleri elzem. Yani minik 15W’lık amfilerle neredeyse hiç anılmadığını özellikle belirtmek yerinde olur. Adamın kullandığı amplifikatörler en düşük 40W ve bunlardan ikişer tane kullanıyor. En yüksek 150W (Dumble’ı) gibi değerlere çıkıyor. Tabi kariyeri boyunca epey amplifikatör kullanmış ve bazıları da enteresan şekilde “SRV” imzası şeklinde bilinenlere ters… Bunların da hakkında, genel kullandığı amfilerin üzerinden geçtikten sonra, bir kaç kelam edeceğim.

En bilinen amplifikatörleri ile başlayalım:
Marshall 4140 2×12 Club and Country 100 Watt Kombo amplifikatör: Resim 1

 

Bu amplifikatörü drive veya satüre bir ses için değil, clean tonu için kullanırmış. Drive için ise iki adet Vibroverb (15 inch kolonlu) veya iki adet Super Reverb (4×10 kolonlu) kullanmış. Dolayısı ile “Marshall” adı duyduğunuz anda hemen drive için diye düşünmeyiniz, zira değil. Amfinin günümüzdeki durumu da şudur (Bknz resim 2)

Marshall amplifikatörler için çok değerli bir kaynak olan dr.tube’dan (http://drtube.com/marshall.htm) bu amfinin detaylarını da bulabilirsiniz. Bu amplifikatörün içinde iki adet Celestion G12-180 15Ω kolon bulunur. (Wikipedia mesela yanlış yazıyor: şu andaki sahibinin sayfasında detayları var.) Bu amplifikatörü 83-84 yıllarında veriyor ve de yerine başka (tam detay belli olmasa da Dumble) ampli alıyor. Ama epey uzun süre kullanıyor.
2 adet Fender Blackface Super Reverb (4×10 EV kolonlu) ve 2 adet Fender Blackface 1964
 


Resim 2
 
 
Resim 3
 
VibroVerb (15 inch kolonlu):
SRV’nin amfi işlerini yapan ve amfi camiasının en önemli isimlerinden olan Cesar Diaz, bu amfilerin çıkış trafolarını sonradan Super Reverb çıkış trafoları ile değiştirmiş. Bu trafolar da aslında Fender Tweed Bassman’lerdeki trafolardan, yani 35W’dan 45W’a yükselmiş.
Bunun yanında çok yüksek ses veren ama preamp gain barındırmayan Dumble Steel String Singer amfiler de SRV’nin sevdikleri arasında. Bunlardan 2 adet var. Bu amfiler de epey aranılan amfiler arasında. Hatta Two-Rock hadisesine tam olarak geçmeden önce, çok sevilen konserlerinde John Mayer’in kullandığı amplifikatörlerdir. Mesela John Mayer’in bir setup’ı (2010 Crossroads festivalinden). Resim 3

 

Tabi John Mayer SRV’ye göre çok daha fazla drive kullandığı için bir de Dumble ODS de kullanıyor. Dumble adını duyunca bunu hemen drive’ı bol ODS ile karıştırmayın. Bu Steel String Singer clean ve çok güçlü bir amplifikatör, ama preamp gain’i yok.

SRV’nin standart amfilerine geri dönecek olursak, devam etmeden önce, bunlarla alakalı resim 4 ve 5’i inceleyebilirsiniz. Zira temel olan amfiler bunlar.
 


Resim 4
 
 
Resim 5
 
Bu amfilerde 6L6 ve 6550 lambalar kullanılmaktaymış. Aynı zamanda Fenderlerde v1 pozisyonunda SRV’nin 5751’i çok sevdiği bolca rivayet edilen ve Cesar Diaz’a dayandırılan bir hadisedir. Ama kullanıldığında bir amfiyi o yöne çektiğini söyleyebilirim, zira benim de çok sevdiğim bir preamp lambasıdır.

 

Bunların yanında:
Marshall Major 200 Watt kafalar, iki adet. Ki bu amfinin sanırım en önemli kullanıcısı olarak ortaya Ritchie Blackmore ismi çıkar. Marshall JCM 800 kafa bir Marshall 4×12 kabin ile… Fender Bassman Reissue, ama bunu ancak 1989’da In Step için ve turnesinde kullanmış. Yani epey epey son dönemlerinde. Tweed tam bu adamın olayı değil, ondan yanlış bir izlenim yaratmasın bu amfinin adının burada geçmesi… Fender Twin, 1962 model. 80W’lıklardan yani (Bknz resim 6)

Bu amfilerle alakalı olarak aşağıda verdiğim linki de izlemenizi tavsiye ederim:
http://www.youtube.com/watch?v=2yNwIKhneEA

Bunlar adamın genel hadisesi. JCM800 var ama açıkçası onun drive hadisesini ciddi şekilde kullanmıyor. Hatta Finlandiya’da bir konseri sırasında (muhtemelen kiralık) enteresan bir durum var (bknz Resim 7)
 


Resim 6
 
 
Resim 7
 
Bu linkten o konserdeki tonu dinleyebilirsiniz. http://www.youtube.com/watch?v=kxgrnmf0V2g
Buradaki hadisenin tamamen neredeyse bir “Marshall” seti olması, adamın tonunu değiştirmiyor… Enteresan hadiselerden bir tanesi budur. Adamın bir “şahsına münhasır” sesi var açık ve net bir şekilde. Bu video’da Charley isimli gitarı ile çok güzel bir şekilde “normal” tonunu hala elde etmekte.

Devamında size iki enteresan hikaye vermek istiyorum.

 

Bence bu adamın kayıtlı konserlerinden en güzellerinden bir tanesi (yuhalanmasına rağmen enerjik bir şekilde çaldığı) 1982 Montreaux konseri… ki bu yazının en başında o konserden iki videoyu sizlerle paylaşmıştım. Ama yine verelim, konu bütünlüğü açısından, elbette başka bir şarkısı: http://www. youtube. com/ watch?v=w-BEphVRgts

Buradaki amfi Fender Twin şeklinde duran bir şey, ama Fender Twin değil… Büyük ihtimalle belki kiralık ama belki de değil, ama kesin bu seste güzel bir amplifikatör. Ve kendisi bir adet Music Man HD150-212. Belki normale göre number one daha canlı çıkmakta, ama yine de bu amfi bana çok güzel gelmekte özellikle bu konserde… Aynı zamanda bu amfinin gediklisi bir diğer çok büyük isim var, Mark Knofler, ilk albümlerinde nerdeyse hep bu amfiyi ve Fender Twin kullanırmış… MM’in daha eski 73 veya 74, tam bilemiyorum. Aynı şekilde Johnny Winter da bilinen kullanıcılardan. Ayrıca size enteresan bir kullanıcının resmini daha asayım (bknz resim 8)
 


Resim 8
 

Kısacası amfi olayına girişirken, illa ve illa şu olacak falan diye bakmanız yanlış olur. Blackface “cinsi” oralarda bir yapıda amfi açıkçası adamın kullandığı hadise. Ama verim almak için de çok yüksek seslerle hatta pedallarla iterek de kullanmakta… Bunu bir ara 1989’da teknik destek aldığı Mike Soldano’ya söylemiş, o da onun için drive hadisesinde çok ses yükseltmeden işi kotaracak bir şekilde bir Soldano SLO100 yapmış. Ama bu bildiğiniz bir çok yüksek kazanç barındıran “cagır cugur” bir SLO100 değil. Bu amfi yapılmış ve de hatta SRV’ye de gelmiş. Ama adam bu amfiyi setup’ına koyamadan, hatta parasını da ödeyemeden o elim helikopter kazasında ölmüş ve amfi Soldano’ya geri yollanmış. Ve de şu anda hala Soldano”da. Yaptığı hadise de SLO100’lerde “scoop” opsiyonu diye bilinen yapı diye bilinir. 700Hz mid cut şeklinde bir hadise. Adam tam olarak kullanamadığı için elbette sonucunu da tam olarak bilemiyoruz.

 

Pedalları:
SRV açıkçası çok pedal kullanan bir adam değil. Kullandığı bazı hadiseler var ve de onları da en iyi ve en usta şekilde kullanmakta, ama yine de “pedal düşkünü” bir adam olmadığı kesin ortada. (Bknz Resim 9,10)

Bu pedallar şu şekilde:
Ibanez Tube Screamer: TS808, TS9, TS10
Bunları kullanırmış bolca, ama gain sıfırda, çıkış maksimumda… Gain falan buradan almıyor, ampliden almakta. Ve de sağlam kaynaklı rivayet odur ki bunlarda RC4558 chipi severmiş, derdi clean boost, TS cinsi…

Wah: 60’lardan kalma Vox 847 kullanmakta. Klon vesaire falan değil, orjinal Vox wah’larını yani.

Fuzz kullanırmış, yine orjinal yani vintage Dallas Arbiter FuzzFace ve (önceleri Roger Mayer Octavias ama sonradan hep) Tycobrache Octavia (yani octave fuzz). Ama octave fuzz kullanımı da sürekli değil, hatta bir önceki cümledeki aygıtı gayet gayet son dönemlerinde kullanmakta. Bir süreliğine yine orjinal yani vintage Univibe kullandığı bilinmekte, ama sürekli bir kullanımı olduğu pek söylenemez. Onun yerine Fender Vibratone Kabin edinmiş, ve de Cold Shot ve Couldn’t Stand the Weather da mesela gayet net duyulmakta. Başka yerlerde de kullanımı var bu arada, sadece bunlarla kısıtlı değil yani. Bunun yanında Echoplex kullanmakta, ondan dolayı Xotic EP Boost’a dikkat derim, zira kendisi Echoplex”in boost katının kopyası olup, çok daha ufak bir ebattadır.
 


Resim 9
 
 
Resim 10
 
Ve sayıca bol amfi kullandığı için, ayağının altında ciddi bir “splitter” var, yani amfilere giden sinyalleri kontrol eden, amfi atlamaya yarayan bir aygıt. Amfilerin footswitchleri de var gerekli olduğunda tabi.

Kısacası adamın dediğim gibi ağır bir pedal kullanımı söz konusu değil. Fakat kullandığını da çok iyi kullanmakta. Chorus mesela yok, ama Fender Vibratone kabin var. Univibe tutmuyor aynı sebepten. Octave fuzz kullanıyor bazen. Ama fuzz ve TS ve wah her zaman ayağının altında, amfi switchlerinin ve de amfi seçimine yarayan switcherların yanında. Dolayısı ile aslında bilin ki adamın olayı pedal değil!

Sonuç olarak SRV”nin temel ekipmanlarını bu yazımda sizlerle paylaştım ve de umarım ki bugün olmasa bile, gelecekte işinize yarayan bir kaynak olur. Ayrıca, dergideki yer kısıtından dolayı da, SRV”nin kullandığı diğer gitarlara değinmedim. Bu konuda daha fazla detay merak ederseniz, sizleri internet forumumuz GitarPedal.net sayfasına şahsen davet ederim.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here