Ana sayfa Makale Stephen Hawking”in gelecek tahminleri

Stephen Hawking”in gelecek tahminleri

0

Stephen Hawking, ilham veren ve hayranlık uyandıran parlak bir astrofizikçiydi. çevremizdeki evren hakkındaki merakımızı ve heyecanımızı artırdı. Bizi güldürdü. Bizi meraklandırdı. Bize hayal etmeyi öğretti. Zaman zaman da bizi korkuttu.

52 yıl ALS (amyotrophic lateral sclerosis veya Lou Gehrig hastalığı) ile yaşadıktan sonra 76 yaşında vefat eden Hawking, oldukça önemli bir miras bıraktı. Fakat insanlığın geleceği hakkındaki paranoyası, özellikle de son yıllarda, bu mirasın en kalıcı (ve ilgili) yönlerinden biri olarak kabul edilebilir.

İşte en korkunç tahminlerinden bazıları:

 

Yapay zekanın kontrolü ele alması
Geçen sene WIRED dergisine verdiği bir röportajda Hawking, “Cin şişeden çıktı. Yapay zekanın gelişimi üzerinde ilerlememiz gerekiyor ama aynı zamanda gerçek tehlikelerine de dikkat etmeliyiz. AI’ın insanları tamamen değiştirmesinden korkuyorum. İnsanlar bilgisayar virüsleri tasarlıyorsa, biri de kendini kopyalayan AI’yı tasarlar. Bu, insanları aşacak yeni bir yaşam biçimi olacak” dedi.

AI günlük hayatımızın çoğuna sızarken, Hawking robotların her şeyi ele geçirmesinden korkan tek kişi değildi. Ama başka tehditler de var. 

 

Kendini yok etmek
“Dünyamız bizim için çok küçük kalıyor, küresel nüfus endişe verici bir hızla artıyor ve kendi kendimizi yok etme tehlikesiyle karşı karşıyayız… Türümüzün uzun vadeli görünümü hakkında iyimser değilim.”

Hawking, 2016’da Cambridge üniversitesi’ndeki bir etkinlikte bu açıklamayı yapmıştı, Birleşik Krallığın Avrupa Birliği’nden çekilmesi yönündeki son referandumla ilgili karamsarlığı kısmen de olsa doğrulandı. 2017″deki bir belgeselde, insanlığın, bir yıl önce öngördüğü 1000 yıldan daha az bir süre, artık sadece yüz yıl kadar Dünya’da kalabileceğini söyledi.

Bu kısmen iklim değişikliği ve çevresel yıkımların Dünya’yı yaşanmaz hale getirebileceğine ilişkin bir korkuydu. Başkan olduğundan beri Donald Trump, Hawking”in favori hedefi haline gelmişti: BBC”ye “Küresel ısınmanın geri döndürülemez hale geldiği uç noktaya yakınız. Trump”ın eylemi [Paris Anlaşması”ndan vazgeçme], Dünya”yı Venüs gibi, iki yüz elli derece sıcaklığa ve sülfürik asitli yağmurların eşiğine sürükleyebilir,” dedi.
“İklim değişikliği, karşı karşıya olduğumuz büyük tehlikelerden biridir ve şu anda harekete geçersek engelleyebiliriz. İklim değişikliği ile ilgili kanıtları inkar ederek ve Paris İklim Anlaşmasından vazgeçerek Donald Trump, güzel gezegenimizde kaçınılabilir bir çevresel hasara neden olacaktır, bu da doğal dünyayı, bizim ve çocuklarımız için tehlikeye atıyor. ” Neyse ki, yine de bir çözüm görüyor.

 

Gezegensel kolonileşme
Hawking, geçen yıl Norveç’te düzenlenen bir festivalde, “İnsanlık bir milyon yıl daha devam edecekse, geleceğimiz daha önce kimsenin gitmediği yere cesurca gitmekte yatıyor” demişti.

“Yer kalmıyor ve gidecek tek yer diğer dünyalar. Diğer güneş sistemlerini keşfetmenin zamanı geldi “diye devam ediyor, “Yayılmak bizi kendimizden koruyan tek şey olabilir. İnsanların Dünya’dan ayrılmaları gerektiğine inanıyorum.” 

“Umarım rekabetçi ulusları tek bir hedefte birleştiririz, hepimizin ortak sorunuyla yüzleşiriz… Yeni ve iddialı bir uzay programı gençleri heyecanlandırır, astrofizik ve kozmoloji gibi diğer alanlara ilgiyi tetikler.”

Oldukça kapsamlı bir dizi kriter ortaya koydu: milletler 2020 yılına kadar Ay’a astronot göndermeli (ve önümüzdeki 30 yıl içinde bir ay üssü kurmalılar). Ve 2025’e kadar Mars’a gitmeliyiz.

 

Hawking, insanlığın AI nedeniyle kendini yok etme tehlikesi içinde olduğuna inanıyordu Stephen Hawking, son zamanlarda, insanlığın geleceği için büyük tehdit olarak algıladığı şeylere odaklanmıştı.

Sonun teorisi 
Stephen Hawking bilimde en saygın akıllardan biriydi. Genellikle teorik fizikteki kendi uzmanlık alanının içinde ve dışında geniş bir yelpazedeki konulara değinirdi. Hawking”in en çok konuşulan konularından bazıları, uzaydaki yaşam, iklim değişikliği, yapay zeka (AI), ve bunların hepsinin ve daha fazlasının, insanlığın sonunu nasıl getireceği idi.

Geçen yıl Cambridge üniversitesi’nde bir etkinlikte konuşan Hawking, “Dünyamız bizim için çok küçük kalıyor, küresel nüfus endişe verici bir hızla artıyor ve bizzat kendimizi yok etme tehlikesiyle karşı karşıyayız” demişti.

İddialarındaki kötümserlikle tanınırdı. Hawking, bu kalıcı karamsarlığın bir nedeni olarak,  İngiltere’nin AB’yi terk etmek için tartışmalı “Brexit” planının geçmesine işaret ederek, tedbirin geçmesi durumunda “… türlerimiz için uzun vadeli bir görünüm konusunda iyimser olmayacağını” söylüyordu.

 

Tam üstüne basmak
Yönetim ve Sürdürülebilir Kalkınma Enstitüsü’nün (IGSD) başkanı olan Durwood Zaelke, Hawking hakkında şunları söylüyor, “Hawking konuların tam üstüne basardı. Yavaş hareket eden çözümlerle hızlı hareket eden bir şeyi, iklim değişikliğini izliyoruz ve her geçen gün daha da geride kalıyoruz.” Nüfusun artmaya devam etmesiyle, insanlığın zararlı çevresel etkisi kötüleşmeye devam edecek.

Hawking gibi Zealke de, iklim değişikliğinin geri döndürülemez hale geldiği uç noktaya yakın olduğumuza inanıyor. Zealke, “… çok yakında uygarlığımızı ve demokratik hükümetlerimizi tehdit edecek iklim odaklı kaosla karşı karşıya kalırken, bir taraftan da kaos korkusu otoriter rejimleri besliyor” dedi.

Bizim türümüzün hayatta kalmasını sağlamak için Hawking, insanlığın bu gezegenin sınırlarının ötesine geçmesini öneriyordu. Haziran ayında Hawking, BBC’ye “Dışarıya yayılmanın bizi kendimizden koruyan tek şey olabileceğini” söyledi ve “İnsanların Dünya’yı terk etmesi gerektiğine ikna oldum” dedi. Güneş Sistemi’nin diğer bölgelerinde koloniler yaratmak, bu nüfus baskısının bir kısmını hafifletmeye ve dolayısıyla karbon emisyonlarını azaltmaya yardımcı olacaktı. Bu düşüncenin sahip olduğu potansiyele rağmen, Hawking insan türünün kaçmakla kurtulamayacağı başka bir tehditten de söz ediyordu.

 

AI”nin türü ortadan kaldırması 
Hawking çoğu zaman, yapay zekânın (AI) gelişiminden bahseder, insanın nihai olarak yok oluşunun gerçek faili olabileceğini söylerdi. Hawking bir röportajında, “Cin şişeden çıktı. AI’ın tamamen insanların yerini almasından korkuyorum” dedi.

Hawking, çok yetkin AI geliştirileceğinden endişe ediyordu, “Bir süper akıllı AI, hedeflerini gerçekleştirmede son derece başarılı olacak ve eğer bu hedefler bizimkilerle uyuşmuyorsa, başımız dertte demektir.” Bilim ve teknoloji alanındaki diğer büyük isimler Hawking ile aynı korkuları paylaşıyorlar.

OpenAI’nin kurucusu ve SpaceX ile Tesla’nın CEO’su Elon Musk“ın da AI’ın yıkıcı potansiyeli hakkında endişeleri var. Musk, Hawkin”e kıyasla daha ılımlı bir söyleme sahip (AI’nin Kuzey Kore’den daha riskli olduğunu söylemesine rağmen). Hawking AI sistemlerinin gelişiminin düzenlemeye ihtiyaç duyduğunu söylerdi. Hawking, “devletlerin bir biçimde”, makinelerin kurgusal emsallerinin sonlarındaki gibi isyan etmemelerini garantiye almak için teknolojinin kontrolünü ellerine almaları gerektiğine inanıyordu.

 

Ancak, bu korkular gerçekle orantısız olabilir. Yapay zeka geliştirme girişimi Mindfire Foundation”un başkanı olan Pascal Kaufmann, AI gelişimini çevreleyen bu korkuya ilişkin olarak, AI’nin bir tehdite dönüşme olasılığını reddediyor ve “AI’ya gelince, ilk düşüncelerimiz genellikle yarattıklarımız tarafından köleleştirileceğimiz yönünde oluyor. Bu bakış açısı, filmleri eğlenceli hale getiriyor, ama bu gerçekliğin aynı şekilde olacağı anlamına gelmez”diyor.

Ancak Kaufmann, yıkıcı AI potansiyelini de inkar etmemekte. “Güçlü olan her şeyde tehlikeler olduğu gibi, bu kadar güçlü ve her şeye sahip teknolojinin yaratılmasıyla ortaya çıkan tehlikeler de var. Bu, en kötüsünü varsaymamız ve şu anda bu korkuya dayalı olarak zararlı olabilecek kararlar vermemiz gerektiği anlamına gelmez” diyor. 

Belki akılcı olanlar için mantıksız korkuları satmanın bir yolu vardır. Hawking kesinlikle iklim değişikliği tehdidine ilişkin olarak haklıydı. Belki de insanlar, iklim değişikliğinin bilimsel gerçekliğiyle, katil robotların bilim kurgularından daha fazla endişeliyseler, gezegenimizi tekrar eski haline getirme konusunda gerçek bir ilerleme kaydetmeye başlayabiliriz.

 

Stephen Hawking: İnsanlar 600 yıla kadar Dünya”yı terk etmeliler 
Stephen Hawking, insanların hayatta kalmak için sonunda Dünya’dan ayrılmaları gerektiğini cesaretle iddia ediyordu. Yakın tarihli bir açıklamada Hawking, bu zaman çizelgesi açısından önceki tahminlerini, insanların 600 yıl içinde Dünya’yı terk etmesi gerektiğini söyleyerek değiştirdi.

Dünyayı terk etmek
Profesör Stephen Hawking, fikrini açık ve dürüstçe ifade etmekten korkmuyordu. Yapay zekanın (AI) geleceği, yeni bir Uzay çağı ihtiyacı, küresel ısınmanın ciddi gerçekleri, başka bir Güneş Sistemine nasıl erişebileceğimiz ve bir tür olarak insanların hayatta kalmak için Dünya’dan ayrılması gerektiği konusundaki korkularını kamuoyuna açıklamıştı.

Hawking daha önce, dünyadaki zamanımızın aslında 1000 yıl olduğunu tahmin ettikten sonra bu sürenin100 yıl ile sınırlı olduğunu belirtmişti. Ancak, bir video sunumunda, 5 Kasım Pazar günü, Pekin’deki Tencent Web Zirvesi’nde yapılan yeni bir duyuruda, İngiliz gazetesi The Sun’a göre insan türünün Dünya’dan ayrılması için 600 yılı kaldığını söyledi.

Geçen yılın başında Hawking şunu söylemişti: “Yerimiz kalmıyor ve gidecek tek yer diğer dünyalar. Diğer güneş sistemlerini keşfetmenin zamanı geldi. Yayılma, bizi kendimizden koruyan tek şey olabilir. İnsanların Dünya’dan ayrılmaları gerektiğine inanıyorum. “

 

Hawking’in ve diğerlerinin önemli bir endişesi, iklim değişikliğinin hızlı bir şekilde deniz seviyesinin yükselmesine neden olmasıydı. Bu ilerlemenin emisyonlarda bir azalma ile azaltılmaması halinde, şu anki karaların önemli bir yüzdesinin su altında kalacağı muhtemeldi. (Bu, tabii ki, iklim değişikliğinin yaşamı tehdit eden diğer etkilerinin yanında bir ek etkiydi.) Buna ek olarak, bu devam ettikçe, nüfus artmaya devam edecek ve bu da felaketle sonuçlanabilecek. Hawking önümüzdeki birkaç yüz yıl içinde, Dünya’nın insanlar için artık yaşanabilir bir seçenek olmayacağından emindi.

Hawking”in kıyamet günü 
İnsanların Dünya’dan ayrılmak zorunda kalacağı varsayılan gün, “Kıyamet” e benzetilmiştir. Hawking, bu nihai an için çok sayıda zaman çizelgesi öne sürmüştü, fakat bir noktada, yeni bir ev bulmak zorunda kalacağımızdan emindi.

NASA, SpaceX ve dünya çapında hem özel hem de devlet kurumlarının devam eden projeleri ile, önümüzdeki birkaç on yıl içinde Mars’a insanları taşıyacağız. Ve Mars’taki Mars City Tasarım yarışmaları gibi yenilikçi tasarımlar ve Mars”ı yaşanabilir kılma önerileri arasında, muhtemelen eğer insanlar dünyayı terk etmek zorunda kalırsa, kırmızı gezegen bir gün alternatif evimiz olabilirdi.

Mars’a ulaşma çabalarına ek olarak, Hawking dünya dışı yaşamı bulma ve iletişim kurma da dahil olmak üzere “Evrende yaşam hakkında büyük soruları” araştırmaya çalışan bir dizi projeyi, Atılım Girişimleri’ni başlatmaya yardımcı olmuştu. Bu girişimlerden biri, evrendeki hayatı daha iyi anlayabilmek için en yakın yıldızımız Alpha Centauri’ye nanocraft gönderecek olan Breakthrough Starshot idi. Bu teknolojik platform, diğer gezegenlere seyahat etmenin daha hızlı ve daha iyi yollarını bulmamıza da olanak verebilir. Sonuçta, Hawking haklıysa, Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) şu anda Dünya gezegeninde yaşayan milyarlarca insanı barındıracak kadar büyük değil.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here