Ana sayfa Yazılım Steinberg Ses Paketleri Atakta

Steinberg Ses Paketleri Atakta

0

Steinberg oldukça geniş ses koleksiyonları yayınladı. İncelemesi bizden, okuması sizden…

Steinberg software ve hardware konusunda son yıllarda inanılmaz yenilikçi bir duruş sergiliyor. Her şeyden önemlisi devamlı yeni ürünler ve güncellemeler ile karşımıza çıkıyor. Teknolojik olarak sınırları zorlayan bu markanın bundan ortalama 6 ay kadar öncesine kadar sanatsal olarak müzik dünyasının biraz gerisinde kaldığını düşünüyordum. Şu an ise tüm özellikler dengelenmiş gibi görünüyor. Belki de piyasadaki teknoloji üreten markaların sanatsal ürünlere önem vermelerinin getirdiği rekabet olabilir, etki tepki de olabilir ama sonuç olarak harika ürünler müzisyenlerle buluşuyor. Steinberg bu ay oldukça geniş ses koleksiyonları yayınladı. Ben piyasada bazı synthesizer ve ses tasarım cihazlarının gerektiği kadar önemsenmediğini düşünüyorum. Gerçi birçok plug in, Cubase gibi bir sistemin gölgesinde kalabilir ancak Cubase içinde gelen synthesizer ve ses paketleri çok kullanışlı, başarılı tasarımlara ve yüksek kaliteye sahip.
 
Steinberg bu ay oldukça geniş yelpazeye yayılan ses koleksiyonları yayınladı. üstelik oldukça ekonomik fiyatlara. Bu seslerin çoğu Cubase 4.4″ den sonraki versiyonların hepsini destekliyor. Halion4, Halion Sonic gibi synthesizer”larda açabiliyoruz. Bir çoğunun kendi arayüzleri var. Steinberg daha önce de elektronik müzik dünyası için bir paket yayınlamıştı. Şimdi bu seri farklı tarzlara yayılarak devam ediyor.

 

Dark Planet, isminden de anlaşılabileceği gibi melankolik, karanlık ve teknolojik seslerin oluşturduğu bir koleksiyon. Yüzlerce ses ihtiva eden sistemde pek çok loop, preset ve enstrüman bulunuyor. Kullanım alanı oldukça geniş. Deneysel müzik prodüksiyonundan film müziklerine kadar hemen hemen her alanda kendine bir yer edinebilir. Arayüzü yine adına yaraşır bir biçimde tasarlanmış. Yani oldukça karanlık ama hiç karışık deği.l Kullanımını hemen kavrayabileceğimiz minimal bir tasarım. Buradaki tüm karakteri efektler veriyor diyebilirim. Onboard efektleri kullanmak oldukça eğlenceli. Bass, lead, drums ve percussion”lar bir araya gelince 2GB” dan fazla bir ses topluluğu haline geliyor. Dark Planet morph filtresi sayesinde sesler üzerinde doktor gelene kadar deney yapmamızı sağlıyor. Yine bir Steinberg tasarımı olan Halion Macro Page yardımı ile gerekli kontrollere hızlıca ulaşmamızı sağlıyor. Darkplanet”i direkt Halion içerisinde açabilirsiniz. 4.5.2 versiyonu ve sonrasını destekliyor. Halion Sonic”in ise 1.6 versiyonundan sonrası destekleniyor.
 

Dark Planet
Treibwerk ise yine Halion ve Halion Sonic için geliştirilmiş bir ses paketi. Treibwerk 700 Mb”dan fazla pop, house ve elektronik müzik prodüksiyonlarında kullanabileceğimiz harika bir materyal. Treibwerk yüklendikten sonra Halion”a 7 tane yeni vurmalı çalgılar kiti ekleniyor. Bunun yanında 200 yeni synthesizer sesi geliyor. Treibwerk için isminden yola çıkarak tam bir efekt motoru demek yanlış olmaz. Genel olarak 4 bölüme ayrılmış bir tasarıma sahip. Voice sektöründe poliphony, pitchbend gibi değerleri değiştirebiliyoruz.

 

Filtre sektöründe ise ibrelere sahip bir ADSR eğrisi bulunuyor. Sese en temel kıvrımları kazandıran Envelope, Velocitynin yanı sıra başarılı bir Drive bulunuyor ama filtre dediğimizde olmazsa olmaz titreşim kontrolü ve 10 Hz 22 Khz arasında çalışan harika bir cutoff fonksiyonu bulunmakta. Tüm bunların yanısıra, Treibwerk”in asıl gücü Flexphraser sektöründe yatıyor. Burada seslere senkron aralıklarla swing, gate ve velocity uygulayabiliyoruz. Flexphraser”i programlarken birbirinden ilginç sesler elde etmek mümkün bunun yanında 240 tane hazır programlarıda kullanabilirsiniz.
 

Treibwerk
Treibwerk ile şu an listelerde popüler olan bir çok sound”u yakalamak mümkün hatta parametreleri bir controller yardımı ile programlandığında canlı performans için bile kullanılabilir. Techno”dan trance”e kadar yelpaze sizin. özellikle sesteki titreşime derin müdahaleler sayesinde oldukça etkileyici bir synthesizer etkisi elde etmek mümkün.

 

Steinberg ses paketlerinde hız kesmiyor. Derin bas kitlerine sahip Dub Step, alternatif ve rock prodüksiyonlar için Indie Rock, gerçek ve kirli metal sound”ları barındıran Nu Metal, R&B, hip hop ve soul tarzında oldukça başarılı sesler ile dolu Urban loop seti ile müzik dünyasında isminden söz ettirmeye devam ediyor.
 
Steinberg gerçekten kapsamlı ve kaliteli ses serilerini başarılı şekilde sürdürüyor. Gençlere yönelik renkli pazarlama yapan bazı firmalardan minimal ve profesyonel görünümleri ile kesin bir çizgide ayrılıyorlar. Renkli ve çılgın bir pazarlama stratejileri yok. Her şey gayet yalın. ürün budur, sesi budur deyip kararı size bırakıyorlar. Şimdilik Steinberg”in bu sanatsal dünyasına giriş yapmış olalım. Bu paketler ve arayüzleri başlı başına bir inceleme konusu. İlerleyen sayılarımızda yenilikleri ve parametrelerini daha detaylı inceleyeceğiz. Bu paketler hakkında detaylı bilgiyi www.compel.com.tr”den edinebilirsiniz. İyi ses bükmeler…
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here