Ana sayfa Yazılım STEINBERG NUENDO 4

STEINBERG NUENDO 4

0

Steinberg firmasının gözde yapımı Nuendo 4 yeni özellikleri ile karşımızda.

Nuendo 4, Nuendo serisinin yaratıcılık ve üretim potansiyelinizi bir üst seviyeye çıkaran en son güncellemesi. Nuendo 4, piyasadaki en esnek ve ileri düzey post-prodüksiyon, kayıt ve surround sistemlerinden biri olarak sayılıyor.  

Yeni versiyonda oldukça gerekli yenilikler bulunuyor. Ayrıca Nuendo birçok kullanıcı için fiyat açısından daha da uygun hale geliyor. Steinberg müzisyenlerin kullandığı birçok plug-in”i Nuendo konseptinin standardından çıkararak fiyatını daha aşağılara çekmiş durumda. Bunlar arasında Drum ve Score editör, Software enstrümanlardan Prologue, Spector, Mystic ve Halion One da bulunuyor. Tabi ki bu plug in”ler Nuendo”yla çalışmayacak diye bir şey yok. Bunları entegre etmek isyteyen kullanıcılar NEK yani Nuendo Expansion Kit”i ekstra satın alarak kullanabilirler. Nuendo Audio-Studio, Postproduction ve Live Recordig alanında dünyada çok geniş kullanım alanı bulan bir yapım. Steinberg”in bildirdiğine göre yukarıda bahsettğimiz plug in”ler kullanıcıların çoğu tarafından neredeyse hiç kullanılmıyor ama ücrete tabi oluyorlardı. Bu yeni uygulama sayesinde kullanıcılar 300 Euro gibi bir avantaja sahip oluyorlar.

Nuendo 4″deki en büyük yeniliklerden birisi yeni otomasyon sistemi. Profesyonel müzik mikserlerinden tanıdığımız birçok fonksiyon eklenmiş. Belli bölgeler için farklı otomasyon verileri kullanabilmek bunlardan sadece biri. Preview opsiyonu ise yapılan otomasyon”un gerçekten istenilen efekti yaratıp yaratmadığını anlamak için çok yararlı bir fonksiyon, üstelik eski otomasyonu silmeden.
 

38 VST3 Audio efekti, Nuendo 4 ile birlikte geliyor. Cubase kullanıcılarının aşina olduğu plug-in”ler”den bazıları; mono, stereo, ping pong, delay, Mood Machine, Tone Booster, Distortion, Amp Simulator, Compressor, Expander, Limiter, Gate, Maximizer, Multiband Compressor, Studio EQ, Studio Chorus, Flanger,  Cloner, Room Works. Nuendo bu plug-in ler sayesinde audio çalışmalarında tüm dilekleri karşılayacak performansa sahip olmuş.
Steinberg preset ve ses arama fonksiyonu “Mediabay” de Nuendo”ya entegre edilmiş. Bu sayede milyonlarca bilgi arasında istediğinize çok çabuk ulaşabiliyorsunuz. Dijital ortamda arama fonksiyonu”nun önemi bence hiç de yabana atılmamalı. Nuendo dosya türleri (Video, Audio ve Midi), Enstrüman ve Plug-in preset”leri arasında oldukça spesifik kriterlerine göre arama yapabiliyorsunuz. Nuendo”yu aldığınızda yanında bir örnek library veriliyor ve burada tag editör oldukça detaylı tarif ediliyor. Medibay başta basit bir sistem gibi görünsede ileride üzerine çok fazla tuğla konacak bir temel olduğunu belli ediyor.
Nuendo 4″de karşımıza çıkan başka bir yenilik ise geliştirilmiş routing yetenekleri. Bunlardan en önemlisi, eğer yaptığınız bağlantı ve routing”lerde fark etmeden feedback zincirleri oluşturuyorsanız Nuendo bunu farkediyor ve devre dışı bırakıyor. Artık gruplardan FX return”lere ve tam aksi yönlere sinyal göndermek mümkün. Stereo çıkıştan direkt bir Audio Track”e routing yapabiliyorsunuz. Bu da gerçek zamanlı bir re-recording demek. Yani, nadir mikserlerde olan bir özellik diyebiliriz.

Audio, Midi ve yeni enstrüman kanallarının bütün ayarlarını preset olarak kaydetmek mümkün. Mediabay sayesinde daha sonraki açılacak projelerin spesifik detaylarında kullanmak için inanılmaz kolaylık sağlayan bir opsiyon.
 

Timesretching ve Pitchshifting neredeyse her audio işleminin kabusu olmaya çok meyillidir özellikle işin içinde Video varsa. Nuendo”da geliştirilen Timesretching ve Pitchshifting özellikleri Video seslendirmesi alanında çalışan arkadaşlar için büyük kolaylıklar sağlayacaktır çünkü ses kalitesi oldukça geliştirilmiş. MPEX3, yeni time streching  algoritmasının ismi. Daha fazla sampling rate destekleyen ve farklı audio mataryaller için 7 moda sahip.
Nuendo”nun gerçek gücü, ses kalitesinde yatıyor. 32 bit audio engine destekli ve tüm sinyal yollarında surround yeteneğine sahip.

Biliyorsunuz Steinberg hardware olarak yeni konseptler geliştiriyor ve bu alanda yenilikler peşinde. Nuendo,  CC121 ve MR816 serisi donanımlar ile kusursuz bir uyum içinde çalışıyor böylece oldukça hızlı ve pratik bir iş ortamı sağlıyor. Uyumlu donanımlar sayesinde farklı kulaklık miksleri ve control room miksleri yapmak mümkün. Steinberg”in Yamaha ile başarılı iş birliği sayesinde donanım kalitesini oldukça yüksek tuttuğu bir gerçek. Nuendo 4″de, Steinberg”in Yamaha ürünleri ile uyumunu, Motif x platformuna da taşıdığınıda görüyoruz. Firewire protokolundan bağlanan bir Motif XS”i Nuendo hemen tanıyor. Tüm ayarlamalar otomatik olarak tanındığı için de Motif XS, bir vst plug in gibi tüm özellikleri ile kullanılabiliyor. Ayrıca KX serisi usb keyboard”lar destekleniyor.
Bugün Post production denilince kimin nasıl çalıştığını kestirmek mümkün değil. Ses tekniği dünyasında, Music Taxi adı verdiğimiz yöntem ile dünyanın dört bir yanına işler yapıp gerçek zamanlı çalışmak mümkün. DSL kanallarının aslında bildiğimiz audio kanalı olduğunu düşünürsek hiç de zor bir durum olmadığını anlarız. Neyse ki bu opsiyon yavaş yavaş post prodüksiyon programlarına entegre edilmeye başlandı. Nuendo, network opsiyonarı ile kendi klasmanındaki bir kaç program arasından sıyrılabiliyor.
 

 
Herseferinde söylüyorum artık bir sistemi kullanışlı sistem yapan ses kalitesi ve ağacın köklerinin uzunluğu değil workflow”dur. Nuendo4″de bu özellik, Cubase 4″ deki gibi effektif hale gelmiş. En güzel örneklerden birisi Midi Clock”un stop durumunda sinyal göndermesi. Böyle bir fonksiyonun varlığı sayesinde MIDI clock, çalışmanızı hiç aksatmayacaktır. Uzun oturumlarda önemli zaman kazanımına neden olabilir.

Yeni özellikler:
Yeni Otomasyon sistemi
“Media Bay” database sistemi
Yepyeni post-pro editing imkanları
Yeni tasarlanmış 38 adet VST3 standardında plug-in
‹leri seviye routing ve “Summing object” lerden kayıt imkanı
Side chaining
Track Presetleri
çok yüksek kaliteli kanal EQ
Intel tabanlı MAc ve Vista64 uyumlu
Yenilenmiş sample editör
Instrument track
MPEX3 yüksek kaliteli time-strech ve pitch-shift
 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here