Ana sayfa Donanım Steinberg Halion 4

Steinberg Halion 4

0

Halion 4 için yüksek performanslı sampler ve synthesizer özelliklerinin bir arada olduğu bir edit makinesi diyebiliriz.
 

Steinberg, Cubase 4’den sonra, canlı performanslara hitap eden ve aynı zamanda da prodüksiyonlarda kullanılan pratik, Dj tarzı cihazlar geliştirmeye başlamıştı. Daha önce de bahsetmiştim: ben bunu tamamen zaman ve teknolojinin gelişimine, gündem doğrultusunda ayak uydurmak olarak bakıyorum ve de oldukça başarılı bir gelişim olarak değerlendiriyorum. Cubase 6 ise bize teknolojinin yanı sıra müziğin doğasından uzaklaşmamamız gerektiğini tekrar hatırlattı. Bu harika bir durumdu çünkü artık elimizde teknolojinin tüm oyuncakları vardı ve üstüne üstük “back to the music” sloganlı bir müzik merkezine sahiptik. Bu sayede gitar amplilerini sadece yüzeysel bir plug-in olarak kullanmadık. Devrelerini görüp, düğmelerini kurcalayabildik.
 
steinberg halion 4
 
“Halion” dediğimizde aslında Cubase yolculuğu sırasında bize uzun yıllar eşlik etmiş ve gelişimine an ve an tanık olduğumuz bir ses jeneratöründen bahsediyoruz. Farkındaysanız synthesizer demedim. Kendisi tabi ki mantık olarak bir synthesizer ama teknolojinin getirdiği mutant vari özellikler ile klasik bir syntheziser”ın yapabildiklerinin çok ötesine geçmiş durumda.

Aslında bu bahsettiğim özellik, günümüzde hemen hemen her software synthesizer için geçerli. Yani o kadar çok opsiyon var ki gözlerinize inanamıyorsunuz. Bu durumda öne çıkan özellikler de farklılık göstermeye başlıyor. Bu kadar detayın içinde öne çıkan en önemli özellik kuşkusuz kullanım konforu ve pratiklik. Halion ilk zamanlarda dizayn ve görünüş olarak göze çok hitap etmiyordu. Kullanım olarak da rahat sayılmazdı. Daha sonra Steinberg”in Media Bay projesini hayata geçirmesi ve yoğun desteği üzerine Cubase ile Entegre gelen Halion birden birçok prodüksiyonun merkezinde yerini almaya başladı. Daha sonra çıkan Halion 3, kompleks yapısı ve bazı sistemlere entegre sorunu açısından ilgi kaybetti. Ama buna çok da ilgi kaybetmek demeyelim çünkü Halion”un birçok versiyonu var. Entegre gelen, sınırlı özellikte olan ve ekstra satın alınabilen olarak ayırabiliriz. Halion 3’ün kaybettiği ilgiyi Cubase 4 ile entegre gelen Halion topladı desem sanırım yerinde olur çünkü Cubase 4’ün piyasada olduğu sürede bir çok prodüktörün bu synthesizer ile daha fazla çalıştığını gördüm. Kendisi şu an Cubase 5 ile Halion Sonic ismini aldı ve oldukça büyük bir kitle tarafından kullanılıyor.

 

Halion 4 ise Steinberg”in ana gemilerinden birisi olmayı sürdürüyor. 3’den sonra üzerine yine tonla özellik eklenmiş ama bana göre yapılacak en muhtemel hatayı telafi etmişler. Bence 3’deki yüzey ve kullanım devam etseydi, Halion 4 biraz tehlikeye girebilirdi. Belki de bu teknolojiye yazık olurdu.

Şu an Halion 4 ile karşımızda yeni özellikleriyle profesyonel tam bir sound design modülü bulunuyor. Halion 4 için yüksek performanslı sampler ve synthesizer özelliklerinin bir arada olduğu bir edit makinesi diyebiliriz. Birinci sınıf stüdyo efektleri ve VST3.5 desteği ile daha önceki sistemlerden kendini ayırıyor. Müziğin yanı sıra film ve broadcast için detaylı ses tasarımlarında oldukça başarılı sonuçlar veriyor. Kullanım kolaylığı açısından kullanıcıya maksimum kontrol sağlanmaya çalışılmış. Burada pencereleri belli bir çerçeve içerisinde gruplayabiliyorsunuz ve büyüklüklerini değiştirebiliyorsunuz. Bir nevi farklı pencere ve boyutları ile çalışmak mümkün hale gelmiş. Bu özelliği sayesinde de aslında bir çok modelden ayrılıyor çünkü benzer modellerde farklı pencereleri layer’lar içerisinde kullanmak zorunda kalıyoruz.
 

steinberg halion
 
çok daha fazla geliştirilmiş bir çok routing özelliği sayesinde Halion 4 içerisinde oldukça dinamik mixler yapabiliyorsunuz. 32 stereo çıkış ve 6 kanal surround desteği ile her türlü hardware’ı destekleyebilirsiniz. Tabi ki sınırsız kanal seçeneğine sahipsiniz. Bu özellikler sayesinde tasarladığınız tüm detaylara müdahale ederek oldukça kaliteli sesler elde edebilirsiniz. 44 entegre edilmiş stüdyo efekti ilk etapta abartılmış gibi gelebilir ancak kalitelerini görünce aslında hepsiniN mantıklıca bir strateji doğrultusunda entegre edildiğini göreceksiniz. Yani bolluk olsun diye oraya konmamışlar. Namı diğer Steinberg teknolojisi üstün ürünü REVerence’ ı bilirsiniz. İşte tüm efektler aynı segmentten. özellikle Morph filtresi ve FlexPhraser Arpeggiator şu sıralar en çok konuşulanları.

Kullanım pratiği konsusunda Quick Control, isminden de anlaşılacağı gibi bu konunun en önemli elemanı. Her parametreyi yada sound”u “Quick Control” a adresleyebilirsiniz. Bu özellikle canlı performans veya sequencer’ınızdan gönderdiğiniz otomasyon sinyallerini kullanma açısından fena halde pratik ve eğlenceli. Halion 4’deki en önemli özelliklerden birisi şüphesiz Undo History. Bu özellik neden daha önceleri yapılmamış dersiniz? çünkü teknoloji elvermiyordu. Bu özellik, çok gerekli bir durum çünkü deneysel çalışmalarda inanılmaz sesler elde ediyoruz ama hepsini slot’lara kaydetmek hem çok zor hem de tam yaratıcı işler yaparken devamlı kaydetmek eğlenceyi bitiriyor.

 

Mapping opsiyonu sanırım bu serideki en kolay formuna kavuşmuş direkt sesleri içine çekerek yada otomatik fonksiyon ile yükleyebiliyorsunuz.

Bir nevi sample’lardan bahsediyorsak hemen ilk soru nasıl bir library”si var olacaktır. Halion 4 yaklaşık 15BG’lık bir paketle geliyor. Ses kalitesini zaten diğer versiyonlardan tanıyoruz. Halion Sonic”in tüm içeriği burada bulunuyor.
 

sampler
 
Toplamda 1600 preset slot’unu kullanabiliyorsunuz. özellikle klasik enstrümanlara büyük detaylar eklenmiş, bu tabi ki uzmanlığı klasik müzik olan cihazlara bir alternatif değil ama sound design makinesinden beklenenlerin çok üzerinde. İsterseniz sadece bir sampler olarak kullanabilirsiniz yada bir synthesizer ama yetenekleri bunun çok üzerinde. Bazı temel seslere modülasyon yaptığınızda ne kadar karmaşık parametrelerin iş başında olduğunu anlayacaksınız. Aslında tam bir mühendis ekipmanı ama teknik bilgiye ihtiyacınız olmadan da sadece kulaklarınızı kullanarak harika şeyler yaratabilirsiniz.

Sınırlı bir “DAW”ınız varsa sadece Halion 4 ile hemen hemen her prodüksiyonunuzu çözebilirsiniz. Tabi ki bu hemen olacak bir şey değil o yüzden el kitabını mutlaka okuyun. Uzun sürebilir ama pişman olmayacaksınız. Halion 4’ü ülkemize Compel getiriyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here