Ana sayfa Donanım Steinberg CMC Controller Serisi

Steinberg CMC Controller Serisi

0

Steinberg nihayet uzun zamandır beklediğimiz CMC controller serisini tanıttı ve piyasaya sürdü. Altı farklı modülden oluşan seri, Cubase”i çok daha rahat kontrol etmemizi sağlıyor ve bizi mouse ortamından kurtarıyor.
 

DAW teknolojisi git gite software ve controller kombinasyonları sistemleri halini almaya başladı, zaten akside düşünülemezdi. Gelecek tamamen bu teknoloji üzerine yoğunlaşmış durumda. Her geçen ay farklı markalardan tanıtılan bir çok controller “görüyoruz. Aslında hardware sistemlerin içinde bilgisayar olduğunu düşünürsek bu sistemlerin bilgisayar karşısında tükenmesi çok doğal çünkü hardware sistemlerinin opsiyonları yine kendi hardware imkanları ile sınırlanmak zorunda. Bu durumda en mantıklı çözüm bilgisayarın kendisine yatırım yapmaktır.
 
steinberg
 
Tabi ki ses kalitesi vs. gibi tartışmalar için açık bir durum ama ses kalitesinin günümüzde nerelere geldiği de aşikar. Sanırım benim kişisel olarak controller”lara karşı bir zaafım var. Bunun en büyük nedeni ise futuristik tasarımlara sahip olmaları. Fiyat konusu ise ayrı bir neden. Hardware cihazların en çok sevdiğim opsiyonu ise kesin adreslenmiş parametrelerin olması. Controller”da mapping bazen insanın canını sıkabiliyor özellikle devamlı bilgisayarlarına program yükleyip kaldıranlar için. Ama artık bununda sonu geldi çünkü software üreticiler kendilerine özgü cihazlar üretmeye başladılar, bundan 5-6 yıl önce software üreticilerin çoğu bu konuda çekimserlerdi çünkü hardware üretmek bambaşka bir sektör ama artık bu konu da çözülmüş durumda.

 

Steinberg nihayet uzun zamandır beklediğimiz CMC controller serisini tanıttı ve piyasaya sürdü. Altı farklı modülden oluşan seri, Cubase”i çok daha rahat kontrol etmemizi sağlıyor ve bizi mouse ortamından kurtarıyor. İlk etapta minimal ve futuristik tasarımı çok dikkat çekiyor. Bence ebatları harika; ne çok büyük nede çok küçük. Böylelikle stüdyoda kullandığınızda profesyonel bir görüntü sergiliyor ama sahne performansında kullanmak istediğinizde cebinize bile koyup götürebiliyorsunuz. Bu altı modülden sizin için en uygun olanı alıp kullanabiliyorsunuz. Hepsi ayrı ayr veya birliktede çalışabilir. Bunlardan Quick Controller ve pad controller, genel MIDI protokolü İle farklı platformlarda da kullanılabilir. Tüm sistemi kurduğunuzda ihtişamlı bir kontrol merkezine sahip olabiliyorsunuz. Optik faktörüne değinmeden geçemeyeceğim çünkü artık bu ilk sıralarda geliyor. Her panel yüksek kalitede pot düğme ve dokunmatik yüzeylerden oluşuyor. özellikle transport kontrolleri için mouse dışında harika bir alternatif. Şimdi bu panellerin yeteneklerine genel olarak bakalım.
 
steinberg cmc controller
 
Channel Controller paneli ile Cubase”de kanal ekranında ne yapıyorsanız aynısını yapabilirsiniz. Volume, panorama read, write ayarları gibi… Fader Controller ise isminden de anlaşılabileceği gibi tüm fader opsiyonlarınızı yönetebileceğiniz dört adet dokunmatik hassas fader”e sahip bir panel. Mesela burada çeşitli otomasyonlarınızı yazabilirsiniz. Fader channel”i dört adet birbiri ardına bağlayabilirsiniz. Böylece 16 kanala sahip olabilirsiniz. Burada kanalların level değerlerini kontrol edebilirsiniz yani bir mixer edasında kullanabiliyorsunuz. Quick controller ise serideki en ilginç panellerden birisi. Buradaki parametreleri istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz ve hatta Cubase dışında başka programlarda da kullanabilirsiniz. Cubase için en mantıklı ve hızlı kullanım alanı EQ: Hızlıca her bandı buradaki potlar ile kontrol edebilirsiniz. Pad controller ise drum machine”ler için harika bir alternatif. 4×4 pad”i sayesinde Groove Agent”i çok eğlenceli bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Ama bu da yine farklı performans programları ile kullanabileceğiniz bir panel. Transport Controller ile Cubase”deki Play, stop, rec, ileri geri alma gibi transport fonksiyonlarını kontrol edebilİrsiniz.

 

AI paneli ise daha önce yine c serisinden tanıdığımız bir fonksiyona sahip. Mouse ile hangi parametrenin üzerine gelirsek direkt onu kontrol ediyor. Eğer Cubase kullanıyorsanız, bu şu an en pratik ve eğlenceli controller diyebilirim çünkü bu sistem için tasarlanmış USB bağlantısından bağlar bağlamaz her parametre çalışmaya başlıyor ve programlama ile vakit kaybetmiyorsunuz. Sistemiz her başlattığınızda hangi tuş neyi kontrol ediyor diye düşünmek zorunda değilsiniz. Bence CMC serisi hafif, kaliteli ve tasarım açısından çok başarılı. En önemli özelliği ise fiyatının 160 ve 180 Euro gibi makul fiyatlarda olması. Ayrıca modüler olduğundan hangisi sizin işinize yarıyorsa onu satın alabilirsiniz ya da bütçenize göre zamanla hepsini tamamlarsınız. Steinberg aynı zamanda bu modülleri içine yerleştirebileceğimiz harika aksesuar alternatifleri de geliştirmiş.
 
cmc kontroller
 
Son olarak benim için en büyük özelliğe değinmek istiyorum; o da iş yerinde eğlence faktörü. Bu benim için her şeyin üzerindedir ve CMC serisi kullanırken inanılmaz mutlu oluyorum. Bana göre her şey çalışma şeklindeki komfor ve eğlenceye bağlıdır.

Türkiye’ye geliş tarihi ve fiyatlarda oluşabilecek değişiklikler hakkında geniş bilgiyi ve desteği www.compel.com.tr adresinden alabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here