Ana sayfa İnternet Steam oyunu Loadout

Steam oyunu Loadout

0

Call of Duty, Battlefield vb. aksiyon FPS oyunlarının “gerçekçi” fizik kurallarıyla sınırlanan tarzlarından sıkıldınız ve eski günlerdeki gibi arena tarzı hızlı oynanışa sahip multiplayer oyunlarına mı özlem duyuyorsunuz? öyleyse Loadout, tam size göre.
Loadout”la Steam“de oynayacak oyun aradığım bir gün karşılaştım. Oyunu indirip ilk oyunumu oynadığım anda doğru bir karar verdiğimi anladım. Loadout uzun zamandan beri görmediğimiz derecede hızlı bir oynanışa sahip TPS türünde bir online multiplayer oyunu. üstelik oyun free to play ve şu günlerde oldukça da popüler…
Tüm bunlarla beraber içerdiği argo ve karikatüristik şiddet, oyunun atmosferine mizahı da katıyor ve kendinizi birden bire çevrenizden soyutlanmış, oyuna konsantre olmuş biçimde bulabiliyorsunuz. Bu son cümlemden ötürü beni sadist zannedebilirsiniz, ancak durum pek de öyle değil. Oyundaki argo, çoğu zaman kırıcı olmaktan çok, komik bir durumda. ölen karakteriniz, rakip oyuncuya saygılarını nazik bir el hareketiyle sunuyor mesela. Şiddet de çizgi filmlerde Wile E. Coyote”nin başına gelenlerin kanlı versiyonunu andırıyor. Pek tabii bu ögeleri benim kadar “eğlendirici” bulmuyorsanız, oyunun ayarları bu özellikleri kapatmanıza da olanak sağlıyor. Yani oyunu minik arkadaşlarımız da oynayabiliyor.
Hız her şeydir!
Loadout, içerik olarak bayrak kapmaca, tepenin hakimi vb. klasik multiplayer modlarını içeren 4″er kişilik iki ekibin karşılaştığı online bir oyun. Eğer diğer oyuncularla birlik olup yapay zekaya karşı oynamayı sevenlerdenseniz, bu seçenek de mevcut.
Loadout”ın modern aksiyon FPS oyunlardan ayrıldığı yanı ise hızlı oynanışı. Loadout siperden sipere koştuğunuz, binalarda pusuya yattığınız türden bir aksiyon oyunu değil. Bunlar yerine sürekli hareket halinde kalmalı, taklalar atarak ve zıplayarak rakiplerinize kolay hedef olmaktan kaçınmalısınız. Tabi aynı şekilde bunları yaparak sizden kurtulmaya çalışan rakiplerinize de aman vermemelisiniz.
Loadout”ın sivrilen bir diğer yanı da silahlarınızı kendi istediğiniz biçimde değiştirebiliyor ve teknoloji ağacınız aracılığıyla geliştirebiliyorsunuz. Oyunu oynadıkça “blute” isimli bir oyun içi para birimi kazanıyorsunuz. Blute”ları silahlarınızı geliştirmek ve teknoloji ağacına yatırım yapmak için kullanabiliyorsunuz. 
Ayrıca oyun bir de level sistemi barındırıyor. Oyun oynadıkça kazandığınız tecrübe puanları sayesinde karakteriniz level atlıyor ve seçim yapmak adına kaydedebileceğiniz silah slotları açılıyor. Bunun dışında kullandığınız silahlar ve silah parçaları da kullanıldıkça tecrübe puanı kazanıyor ve geliştirilip güçlendirilebiliyor. Bu geliştirmeler çok büyük avantajlar yaratmasa da oyunculara ilerleme hissini yeterince yaşatıyor.

 

 

 

Bir Başka Free to Play
Free to play oyunlara hep şüpheyle yaklaşan bir insan olmuşumdur, bence her oyuncu da bu şüpheye sahip olmalı. Ancak Loadout, bu şüpheye aman vermeyen bir oyun.
Hemen hemen her F2P oyunda olduğu gibi bu oyunda da gerçek para ile alabildiğiniz bir takım eşyalar var, ancak bunların hemen hemen hepsi kozmetik ürünler… çok sayıda farklı tarzda gömlek, pantalon, dövme vb. kozmetik ürünler aracılığıyla karakterinizi özelleştirebiliyorsunuz.
Bir diğer satın alabileceğiniz şey ise boost paketleri. Bu paketler, size belirli bir süre için oynadığınız oyunların sonunda iki kat tecrübe puanı ve blute kazandırıyor. Bu sayede oyunda ilerleme hızınızı artırabiliyorsunuz.
Bunlar dışında oyunun sonucuna etki edebilecek herhangi bir şey almanız mümkün değil. Silah parçaları ya da upgradelerini gerçek para karşılığı satın almanıza olanak yok.
Son Söz
Loadout, eğlenceli atmosferi ve hızlı oynanışıyla keyifli zaman geçirmenize olanak sağlayan bir oyun. Grafik tarzı ve mizahi içeriği sebebiyle çoğu zaman bilgisayarınız başında kahkaha atmanıza sebep olabiliyor.
F2P olmak ile pay to win olmayı karıştırmıyor oluşu da takdire şayan. Açıkçası sizi hiçbir şey almaya bu derece zorlamayan bir oyunun finans problemi yaşamıyor olması bile arkasında büyük bir oyuncu desteği olduğunun ispatı.
Modern FPS oyunlarının fazla ciddi atmosferinden kurtulup kafanızı boşaltmak, stres atmak istiyorsanız Loadout kesinlikle göz atmanız gereken bir oyun.

En Düşük Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core 2 Duo E4300 (1.8GHz) & Athlon 64 X2 Dual Core B2300
Grafik ünitesi: Nvidia GeForce 6800 & AMD Radeon HD 4550 & Intel HD 3000
RAM: 2GB RAM
Sabit Disk: 4GB Sabit Disk
İşletim Sistemi: Windows XP 32-bit
—–
MSI CR61 3M-009XTR (799,00 TL)
15.6″ (1366 x 768) Led Ekran 
AMD A4-5000 1.5GHz İşlemci
AMD Radeon HD 8330 Ekran Kartı
4 GB Ram
500 GB Hard Disk
Ethernet, Wi-Fi, Bluetooth Bağlantıları
HDMI, 2x USB 3.0, 1x USB 2.0 yuvaları
DVD Super Multi Sürücü, Kamera, Kart Okuyucu
6 hücreli Batarya
3.0 kg
Freedos

ASUS X552EA-SX021D (849 TL)
15.6″ (1366 x 768) Led Ekran 
AMD E1-1200 1.4GHz İşlemci
AMD Radeon HD 8210 Ekran Kartı
4 GB Ram
500 GB Hard Disk
Ethernet, Wi-Fi, Bluetooth Bağlantıları
2x USB 3.0 yuvası
DVD Super Multi Sürücü, Kamera, Kart Okuyucu
4 hücreli Batarya
2.3 kg
Freedos

Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core 2 Duo E6305 (1.87GHz) & Athlon 64 X2 Dual Core 4600+
Grafik ünitesi: Nvidia GeForce 6800 GS & AMD Radeon HD 4830 
RAM: 4GB RAM
Sabit Disk: 4GB Sabit Disk
İşletim Sistemi: Windows XP/Vista/7/8
Asus X550CC-XO387H (1.349 TL)
15.6″ (1366 x 768) Led Ekran 
Intel Core i3-2365M 1.4GHz İşlemci
Nvidia GeForce GT720M 2GB Ekran Kartı
4 GB Ram
500 GB Hard Disk
Ethernet, Wi-Fi, Bluetooth Bağlantıları
HDMI, 1x USB 3.0, 1x USB 2.0 yuvaları
DVD Super Multi Sürücü, Kamera, Kart Okuyucu
4 hücreli Batarya
2.3 kg
Windows 8 
MSI CX61 2OC-408XTR (1.468 TL)
15.6″ (1366 x 768) Led Ekran 
Intel Core i5-4200 1.6GHz İşlemci
Nvidia GeForce GT720M 2GB Ekran Kartı
4 GB Ram
500 GB Hard Disk
Ethernet, Wi-Fi, Bluetooth Bağlantıları
HDMI, 2x USB 3.0, 1x USB 2.0 yuvaları
DVD Super Multi Sürücü, Kamera, Kart Okuyucu
6 hücreli Batarya
2.4 kg
Freedos

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here