Ana sayfa Oyun Starcraft II Wings of Liberty

Starcraft II Wings of Liberty

0

Macintosh bilgisayarında StarCraft 2’yi oynadığımda, gerçekten de Blizzard’a hak verdim. StarCraft 2’ye neresinden bakarsanız bakın bir RTS oyunu olarak son derece kaliteli bir çizgiye sahip olduğunu ve övgüyü hak ettiğini rahatlıkla söyleyebilirim.
 

öyle bir oyun düşünün ki, çıkış tarihinin üzerinden 10 yıl geçmiş olsa bile, hala sevilerek oynanabilen bir yapım olabilsin… Yıllara meydan okuması şöyle dursun, üzerine gelen onca yapıma rağmen hala en iyi ve en çok talep gören strateji oyunlarının arasında başı çeksin. öyle bir oyun düşünün ki, ikincisi çıktığı zaman ve hayranları, fanları o oyunun ikincisini ellerine aldıkları zaman göz yaşlarına boğulsun. Evet… StarCraft’tan bahsediyorum. Tüm dünyayı kasıp kavuran, gelmiş geçmiş en iyi RTS oyunlarından biri olarak kabul edilen StarCraft’ın ikinci oyunu tüm dünya ile aynı anda Türkiye’de de piyasaya sürüldü.
 
starcraft
 
Duyurulduğundan bu yana, merakla beklenen, yayımlanan her videosu, görseli olay olan StarCraft 2, Türkiye’de de satışa sunuldu. Satışa sunulduğu gece, birçok oyun sever mağazaların önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Evet, hem de Türkiye’de. Doğrusu böyle olaylar ülkemizde pek de alışık olmadığımız bir şey. Ama sanırım söz konusu StarCraft gibi bir efsanenin devamı olunca, asla olmaz dediğimiz sahnelerle karşılaşabiliyoruz. Peki neydi StarCraft 2’yi bu kadar özel kılan? Neydi, yurdum insanını gece gece sokağa döken? Eğer sizde bu soruların yanıtını merak ediyorsanız, gelin StarCraft 2’nin derinliklerine doğru gizemli bir yolculuğa çıkalım.

 

StarCraft’ta üç ırk bulunmakta. Blizzard aynı ilk oyunda olduğu gibi, StarCraft 2’de de bu üç ırkla karşımıza çıkıyor. İlk oyunun senaryo modunda, Protoss, Zerg ve Terran ırkları için toplamda 30 adet görev mevcuttu. Yani diğer bir değişle her ırk için 10 adet ana görevimiz vardı. StarCraft 2’de ise sadece Terran ırkına ait bir senaryo moduna sahibiz. Hemen sinir yapıp “Zerg ve Protoss nerede?” demeyin. Oyunun gelişim sürecini az çok takip eden herkes bu iki ırka ait senaryo modlarının ek paket olarak oyuna sonradan dahil edileceğini zaten biliyordur. Bilmeyen arkadaşlarımız bu incelememiz vasıtasıyla bu ufak detayı öğrenmiş oldular. Oyunumuzun senaryo kısmına dönecek olursak, StarCraft 2’de sadece Terran ırkına ait bir senaryo modunun olması, elbette oyun süresinin kısalacağı gibi bir anlam teşkil etmiyor. Blizzard her ne kadar senaryo modunda ırk sayısını 3’ten 1’e düşürmüş olsa bile, ana görevler konusunda bir değişikliğe gitmemiş. StarCraft 2’de de aynı ilk oyunda olduğu gibi 30 adet ana göreve sahibiz. Oyunun senaryosu da ilk oyundaki ile kısmen de olsa benzerlikler gösteriyor. İlk oyunu oynayanlarında bildiği gibi, Arcturus Mengsk ile Terran Birliğini yenmeye çalışıyorduk. StarCraft 2’de ise Raynor olarak Dominion”ları alt etmeye çabalıyoruz. Tabi bunu yaparken tek düşmanımız Dominion”lar olmuyor. Zaman zaman Zerg lideri Kerringen’in saldırılarına karşıda savunma yapmamız gerekebiliyor. Oyunun senaryosu, araya giren son derece kaliteli videolarla oyunculara sunuluyor. Bir görevi tamamladığımızda Operasyonun komutasını sağladığımız Raynor’a ait olan Hypreion adlı gemiye gidiyoruz. Bu ara videoların büyük bir kısmı da bu gemide geçiyor. Ayrıca, oyunun yapımcıları bu gemiyi dolaşmamıza da olanak sağlamışlar. Girebileceğimiz bir kaç farklı oda bulunan güvertede, dilersek oyun makineleriyle mini oyunlar oynayabilir, dilersek de TV’den oyunla ilgili eğitim videolarını izleyebiliriz. Bu özellik gerçekten çok iyi düşünülmüş ve oyuna ayrı bir hava kazandırdığını rahatlıkla söyleyebilirim.
 
strateji oyunu
 
Blizzard StarCraft 2’yi bazı yönlerden oldukça geliştirmiş ama oynanış dinamikleri bakımından ilk sürümü ile benzerlikler taşıdığını söylemek isterim. Elbette bu serinin ilk oyununa aşina olanlar için çok çok iyi bir şey. Ayrıca StarCraft 2’de ilk oyunda çok popüler olan Vikings, Medics, Goliaths ve Firebats gibi birliklere de yer verilmiş. üstelik yenilenen upgrade seçenekleriyle bu birliklerinizi eskisinden çok daha güçlü bir hale getirme imkanına da sahipsiniz. Ayrıca, StarCraft 2’de Protoss ve Zerg ırklarına ait bir takım upgradelere de sahipsiniz. Bu upgradeleri yaptığınız takdirde bu ırklara ait olan bazı gemileri ve envanterleri üretebilme şansına erişiyorsunuz. Ayrıca oyundaki araştırma ve üretim hızları da bir hayli arttırılmış. İlk oyunda bir araştırma yapmaya başladınız mı saatler geçmek bilmiyordu. StarCraft 2’de ise bu süre çok daha kısa bir hale getirilmiş. Bu oldukça olumlu bir gelişme diyebilirim. En azından bu özellik sayesinde hızlı bir şekilde gelişip, oyundan daha fazla zevk alabilirsiniz. Böylece size verilen görevleri daha kısa sürede yerine getirip daha fazla kredi kazanabilirsiniz. Daha sonra kazandığınız bu kredilerle (StarCraft 2’de para yerine geçiyor) bina vb. ünitelerde yardım amaçlı kullanabileceğiniz yeni ekler satın alabilirsiniz. Kısacası, StarCraft 2’de hiç sıkılmadan, her an yep yeni şeyler keşfedip saatlerce ekran karşısında kalabilirsiniz.

 

Blizzard, StarCraft 2’yi ilk ertelediği zaman yaptığı açıklamada; “Şimdi bize kızanlar olabilir, fakat oyunu alıp oynadıklarında bu ertelemenin hakkını verdiğimizi görecekler” şeklinde bir açıklama yapmışlardı. StarCraft 2’yi oynadığımda, gerçekten de Blizzard’a hak verdim. İnanın saatlerce bilgisayarımın başından ayrılamadım. özellikle bu sıcak günlerde bile sizi saatlerce ekran başına bağlayacağını garanti ediyorum. Size tavsiyem düşük seviye oyunu oynamamanız. Sizi öyle bir zorlayacaklar ki oyunda, yeni yeni stratejiler üretmeniz gerekecek. StarCraft 2’ye neresinden bakarsanız bakın bir RTS oyunu olarak son derece kaliteli bir çizgiye sahip. Oyun görsel yönden her an sürprizlerle dolu olduğunu söyleyebilirim. Bir görevde sizleri karın ortasına götürürken, diğer görevde uçsuz bucaksız çöllere, ya da derin sonu olmayan karanlık mağaralara götürebiliyor. Ayrıca StarCraft 2’de mevcut olan gece gündüz döngüsüde oynanışa ayrı bir tat kattığını söylemek isterim.
 
blizzard
 

Oyunda dakikalar ilerledikçe değişen gölge boyları, kararan ortamı aydınlatan lazer silahları son derece ilgi çekici bir atmosferi bizlere sunuyor. Bunların yanında hikaye akışını sağlayan, yukarıda da bahsettiğim, son derece kaliteli ara videolarda, sizleri, adeta gerçek bir film izliyormuşsunuz havasına sokuyor. Başlangıçta göze karmaşık gelen fakat zamanla alışacağınız savaş ortamı da son derece kaliteli dizayn edilmiş bir yapıya sahip. Kaliteli görselleriyle, hayranlarını hayal kırıklığına uğratmayacak olan StarCraft 2, ses yönünden de aynı kaliteye sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Neredeyse her bir üniteye ayrı tonlamalar kullanılmış. Sonradan hepsi kulağınıza aynıymış gibi gelse bile, oyuna ilk girdiğinizde bunu rahatlıkla hissedebiliyorsunuz. Uzun lafın kısası, StarCraft 2’yi bu kadar beklediğimize değmiş sevgili Mac oyun severler 😉

 

 

TOP10 TüRKİYE

Starcraft II Wings of Liberty
The Sims 3 High End
Toy Story 3
Borderlands
Football Manager 2010
Bioshock
PES2010
Left4Dead 2
Age of Empires III
NBA 2010
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here