Ana sayfa Donanım SPL – MTC 2381

SPL – MTC 2381

0

Stüdyoların önemli ekipmanlarından monitör kontrol merkez ünitelerinden biri olan SPL – MTC 2381 üzerinde testimizi uygulamaya başlayalım.
 

Tamamı analog olan bu kontrol merkezi, ses kartınız ve monitörleriniz arasında yer alıyor. Bir çok kaynaklardan gelen audio sinyalini yine birçok üniteye kayıpsız ve herhangi bir tonal değer eklemeden yönlendirmesi bu cihazın ana çalışma prensibi..

SPL laboratuvarlarında tasarlanan bu güzel ekipmanın bana göre tek kusuru masaüstü kullanım amacı ile tasarlanmış olması. Aslında masa üzerinde hemen elinizin altın oluşu çok ergonomik ancak masa kullanmıyorsanız bir türlü koyacak yer bulamıyorsunuz.
 

spl mtc 2381
 
ön yüzeyde üst sol kısımda giriş kaynaklarınızı seçmenize yarayan butonlar mevcut. Bunlar sırasıyla, Musician, Mix, 2TrA, 2TrB, 2TrC, 2TrD olmak üzere toplam 6 farklı kaynaktan sinyal kabul ediyor. Bu grubun hemen altında yer alan knob’lar, Cue mix başlığı altında toplanmış. Eğer kayıt stüdyosunda kullanılıyorsanız kulaklık preamfisine yollanacak olan sinyali istenilen niteliklerde birbirlerine karıştırmaya ve dengelemeye yarayan üç adet knob’u bulunuyor. Bunlar sırasıyla Musician, Mix ve Volume. Hemen yanında Talkback fonksiyonu, kayıt odasıyla kumanda odası arasında diyalog kurulmasını sağlayan buton ve knob’u bulunuyor. Mikrofonu ise cihazın üst sol köşesinde bulunuyor. Ayrıca talkback butonunu kumanda eden bir de footswitch bağlantı terminali cihazın arka yüzeyinde bulunuyor. Kayıt odası ile kısa aralıklarda devam eden diyaloglarda ellerinizin serbest kalması için düşünülmüş harika bir çözüm.

 

üst kısımda ikinci bölümde yer alan SP1,SP2,SP3 butonları ise sürmek istediğiniz üç farklı monitöre aynı anda veya ayrı ayrı sinyal yolluyor. Mono butonu ise adından da anlaşılacağı üzere sistemdeki tüm sinyali mono hale getiriyor. Yapılan işin neticesini mono sistemlerde dinlerken faz farkından dolayı oluşacak etkinin seviyesini duymanız açısından bu önemli bir durum. Dim butonu sistemden çıkan tüm sinyali -20 db azaltmak için düşünülmüş. Bu da kayıt ve talkback konuşmaları esnasında oluşabilecek olası feedback gürültülerinin kullanıcıları rahatsız etmemesi için düşünülmüş oldukça faydalı bir uygulama. HP on butonu, ön yüzeyde bulunan kulaklık çıkış terminalini aktif hale getiriyor.
 
spl
 
Controlroom, volume kısmında, source blend knob’u ile dinleme yaptığınız sinyali kayıt odası ve kontrol odası arasında paylaştırmanız için düşünülmüş ancak bu cihazı kayıt yapmak için kullanmıyorsanız yani sadece stüdyonuzda monitör kontrol merkezi olarak kullanıyorsanız Source Blend konb’unu Mix/2Tr pozisyonunda bulundurmanızı öneririm çünkü sinyal seviyesinde bir hacim kaybı söz konusu. Bu durum kayıt yapan bir stüdyo için pek önemli değil ancak mix yada mastering yapan bir stüdyo için çok önemli.

 

Cihazın arka yüzeyinde ilk dikkati çeken özellik, terminallerin isimlerinin hem ters hem de düz okunacak şekilde iki kez yazılmış olması. Bu harika bir çözüm. Olası bağlantı değişikliklerinde hiç aklınız karışmadan yazıları okuyabiliyorsunuz. Bu benim çok hoşuma gitti. Musician, mix, 2TrA, 2TrB girişleri, TRS balanslı giriş kabul ediyor. 2TrC ve 2TrD girişleri RCA tipi balanssız giriş için düşünülmüş. Slave Out terminalini kullanmak sizin isteğinize kalmış. VU metre, analayzer, kayıt biriminizi buradan sürebilirsiniz. Footswitch talkback butonunu ayak ile kontrol etmeniz için onun hemen üzerindeki çıkıştan alternatif bir taklback monitör hoparlörüne sinyal yollayabilirsiniz. Alt kısmında CueMix çıkışı kulaklık preamfisine sinyal yollamanız için hazır. Monitör çıkışlarının hepsi XLR dengeli sinyal ile sürülüyor. Bu cihazın power butonu da arka yüzeyde yer alıyor.
 
mtc
 
Evet sonuç olarak fiyat / performans dediğimizde bu cihaz analog ekipmanlar arasında en üst sıralarda yer alıyor. Türkiye distribütörü BL müzik, bu güzel ekipmanı ve aynı SPL firmasının alternatif ürünlerini stoğunda bulunduruyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here