Ana sayfa Yazılım Spectrosonics Omnisphere Software Synthesier

Spectrosonics Omnisphere Software Synthesier

0
Dijital müzik dünyasında neredeyse her gün bir synthesizer yada plug in yayınlanıyor. Yıllardan beri yeniliklerden bahsediyoruz testlerini yapıyoruz, prodüksiyonlarda kullanıyoruz ama geriye dönüp baktığımızda ilk başta büyük mutluluk veren yapımların aslında sadece bir kısmının uzun zaman içerisinde hayatta kalabildiğini görüyoruz. Bu hardware dünyası için de pek farklı sayılmaz. Tarihe baktığımızda ne umut ve yeniliklerle piyasaya sürülen modeller vardı ama pek azı günümüze kadar ayakta kalabildi ve tarihin bir parçası oldu. Bunun sebebi ille de eksik yada kötü işler olması değildi. Yapım şirketinin finansal durumundan yapımcıların psikolojilerine kadar bir çok nedeni olabilir, bu nedenle ürün konusunda mümkün olduğunca objektif düşünmek gerekli. Kendi fikirleri doğrultusunda yaşayan müzisyenlerin stüdyosunda üretimden kalkmış bir çok cihaza rastlamak mümkün. Bunun nedenlerini sanırım en iyi kullanıcısı anlatabilir.
 
Spectrosonics Omnisphere Software Synthesier

Pek yeni sayılamayacak ama halen ses tasarımı ve müzik prodüksiyonu dünyasında ilk çıktığı gün gibi ilgi gören, olanakları çok geniş olan ve aslında tanıtımı için geç kaldık diyebileceğim Spectrosonics Omnisphere sofware synthesizer”dan bahsedeceğim. Omnisphere 2008′ de çıkmıştı. Tabi ki güncellerimi sayesinde ilk günkünden çok farklı. Eğer yapımlarınıza devamlı modüle eden sesler arıyorsanız, uzun süre durmadan kendi içinde rotasyon yapan osilatörler yönetmek istiyorsanız harika bir seçenek. Son güncellemesi sayesinde artık granular sentez özelliği bulunuyor. Omnisphere tam bir yetenek koleksiyonu diyebiliriz.
 

Omnisphere”in yüzeyi bir çok farklı pencereden oluşuyor. İlk etapta kullanıcılar için karışık gelebilir ama bu parametre yüzeyleri sayesinde çok kompleks sesler oluşturabiliyoruz. Programın yükleme süreci biraz uzun. Ortalama 50 gb’lık bir library”e sahip ve yüklemesi 2-3 saati bulabiliyor. Library içeriğine gelecek olursak inanılmaz bir birikimle karşılaşıyoruz. Toplam 8005 adet ses bizi bekliyor. Bunların içinde 5121 patch, 2740 ses kaynağı ve 144 tane multi bulunuyor. Patch’ler çok çeşitli, arp+ritim, insan sesleri, pad ve string’ler, synth bass”lar, mono ve polyfonik synth sesler gibi her prodüksiyona ve zevke hitap edebilecek bir karışım.
 

 

Omnisphere birçok opsiyonu görselleştirmeye çalışan bir program. Sesler için küçük resimcikler göreceğiz yada visualizer sayesinde sesin titreşimlerini göreceğiz. Tabi ki bunların hiç bir ayara faydası veya bilimsel bir yardımı yok ama estetik ve çalışma ortamı eğlencesi açısında bence çok önemli. Tabi ki bu kadar ses içinde kaybolmak çok kolay. Bu nedenle harika bir browser geliştirmişler ve sesleri hızlıca bulabileceğimiz şekilde kategorize etmişler. İlk açtığımızda prensibini hemen anlayabiliyoruz.
 

Omnisphere tonlarca sese ve patch’e sahip olduğundan akla sadece player gibi birşey mi sorusu gelebilir. Omnisphere kesinlikle yeni sesler üretmek için tasarlanmış profesyonel bir synthesizer. özellikle filtreleri ve osilatörleri sayesinde ses tasarımcılarının rağbet ettikleri başarılı bir ses jeneratörü.
 

Ana ekranımızda her şey oldukça düzenli görünüyor. Kütüphane erişimi, dalga formları, voices filtre girişi ve layer mixi… Omnisphere farklı layer’ler ile aynı anda çalışabiliyor. Bunları ana ekranda miksleyebiliyoruz. Bu özellik ilk çıktığı zamanlarda devrim niteliğindeydi. Her single sound bir ya da iki layer’e sahip. Burada sequencer gibi düşünebilirsiniz. Yine ana ekranda arpeggiator gibi değerleri kontrol edebiliyoruz. Edit ekranına geldiğimizde ise buz dağının derinliklerine doğru inmeye başlıyoruz. Genel olarak 6 adet LFO ve kontrol edilebilir eğrileri bulunuyor. Ses kaynağı olarak osilator, sample ya da kendi ürettiğimiz ses dalgalarını kullanabiliyoruz. Efekt sektörü ise oldukça ilginç. Her biri 4 slot’a sahip. Layer A-B ve master için ayrı ayrı efekt rack’ları bulunuyor.

Hatırlarsanız geçtiğimiz sene yine Spectrosonic yayını olan Stylus RMX’den bahsetmiştim. Eğer Styus RMX’iniz varsa ve ikisini aynı anda açarsanız Stylus’taki groove listesindeki bir MIDI file sembolünü mouse ile tutup Omnisphere’deki bir osilatorün üzerine bırakırsanız bu dosya hemen bir ritm oluşturmaya başlıyor. İlginç bir teknik.
 

 

Arpeggiator ise her zaman olduğu gibi benim bir synthesizer’da en sevdiğim sektör. 32 adımlı sistemde: velocity, uzunluk, tle ve swing fonksiyonlarını her adım için özel olarak ayarlayabiliyorsunuz. İsterseniz buradaki presetleri de kullanmak mümkün.
 

Omnisphere sesleri sayesinde hemen hemen her alanda kullanılabilir. Ben yine de 3 alanda ayırıyorum: sound design, live ve film müzikleri. Granular sentezi sayesinde doğal olarak duyamayacağımız bir çok ses elde etmemiz mümkün. Başta bahsettiğim devamlı modüle edilen sesler yaratmak için piyasadaki bir kaç model arasına giriyor. Live ise oldukça etkili bir opsiyon ama tabi ki bir DJ controller”ı gibi hareket eden sistem değil. Live bölümünde birçok ilginç opsiyon var. Mesela Live-Latch modunda bir notayı çaldığınızda tekrar bu notayı çalana kadar sistem bu sesi tutuyor. Omni live bölümünde ise küçük bir app ile live penceresini iphone veya pad ile kontrol edebiliyorsunuz hem de en ince ayrıntısına kadar. Ve bunun gibi sahnede işimize yarayacak bir çok özelliği bulunuyor.
 

Tüm bilimsel ve profesyonel özellikler arasında göze çarpan farklı bir opsiyon ise ‚ The Orb. Ses tasarımını ve ses üretmeyi eğlenceli hale getiren bu opsiyonda ses kaynağını bir evren içerisinde nokta olarak düşünün. Dolayısı ile her noktadan çıkan ses evrende farklı duyulacaktır The Orb”da bu prensiple ses kaynağının yerini değiştiriyorsunuz ve gerisini Omnisphere hallediyor aynı zamanda çeşitli parametreler yardımı ile oldukça farklı seslere sahip olabiliyoruz. Bu opsiyon yine ipad ile kontrol edilebiliyor.
 

Omnisphere gerçekten çok kapsamlı bir synthesizer. Bazen bu kadar detay ve teknoloji müziğin ruhunu öldürüyor diyorum ve yalın tasarımlar beni çok daha heyecanlandırıyor ancak teknolojiyi hemen tüketen bir yapınız yoksa yani sınırlı sayıda ama her şeye hakim sistemleri kullanıp uzun süre üzerinde uzmanlaşabiliyorsanız Omnisphere tam size göre. İleri seviye kullanıcılar biraz daha hızlı adapte olacaklardır ama hem zamanınız ve hem de temel ses tekniği bilginiz varsa sabırla denemenizi öneririm. belkide gelecek yıllarda prodüksiyonlarınızın merkezindeki sistem olabilir.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here