Ana sayfa Haber SPAM mesajlara ağır ceza geliyor.

SPAM mesajlara ağır ceza geliyor.

0

Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında, tüketicilere gönderilen reklam mesajları hakkında önemli düzenlemeler yapıldı.

TBMM gündemine gelen ve görüşülerek kabul edilen tasarı, AB yasaları kapsamında kişisel verileri ve iletişim gizliliğini korumaya ve e-ticaret işlemlerinde tüketiciyi korumayı hedefliyor. 

Yasa özellikle, firmalar tarafından tüketicilere gönderilen ve reklam içerikli SMS, e-posta vb. mesajlara yönelik tedbir ve düzenlemeler içeriyor. Buna göre, bu mesajlar için mutlaka tüketicinin onayı gerekiyor. Eğer onaysız reklam mesajı yollanırsa, mesaj başına 1000 liradan 5 bin liraya kadar para cezası uygulanacak. Devam etmesi durumunda ceza katlanarak artacak. Tüketiciler istedikleri zaman bu mesajları almaya son verebilecek. “Mesaj almak istemiyorum” diyen tüketici, bu listelerden 3 gün içinde çıkartılacak. Eğer mesajlar devam ederse 2 bin liradan 15 bin liraya kadar para cezası kesilecek.

Ayrıca yine söz konusu reklamlar promosyın içeriyorsa bununla ilgili tüm bilgiler açıkça belirtilecek. Ayrıca iletişim bilgileri de açıkça mesajlarda yer almak zorunda.

Yine kanun tasarısına göre, e-ticaret işlemlerinde, ödeme yapılmadan önce ürünle ve fiyatla ilgili tüm bilgiler alıcıya açıkça belirtilmek zorunda.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here